Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Sa va spun doar ce a facut Luca:statea asa in fundulet si juca si i s-a pus pata pe o jucarie care era mai departe in stanga lui si cu ochii la mine a intins manutele,s-a sprijinit in ele si incet incet a ajuns in patru labe cu ochii pe mine zambind.Eu l-am aplaudat si am zis Bravo mami si el nu a mai putut de bucurieA luat apoi jucaria, a stat cu ea un pic si a studiat-o si apoi s-a intors pe spate.Super frumoasa faza(pt mine normal) si se vedea ca si el e multumit de el
In rest este mai bine,fara febra si a inceput sa se joace si sa ma mai lase,dar noaptea a fost tot cu treziri la 2 ore
Va pup pe toate si va urez o zi superba!

Loredana,
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png


Bravo Luca! Esti baiat mare si stii ce vrei.
Ma bucur ca este bine, fara febra, si ti-a dat si tie un pic de pauza.

Noi am avut astazi o foarte buna, Luca a adormit de 4 ori singurel, se vede ca a avut 2 zile mai maraite, a recuperat azi somnul.

vn_edelweiss nu ne-ai povestit cum au trecut sarbatorile. Sper ca sunteti bine ?

Gliana ti-a placut dovleacul, ca parea super delicios pe FB?

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Sa va spun doar ce a facut Luca:statea asa in fundulet si juca si i s-a pus pata pe o jucarie care era mai departe in stanga lui si cu ochii la mine a intins manutele,s-a sprijinit in ele si incet incet a ajuns in patru labe cu ochii pe mine zambind.Eu l-am aplaudat si am zis Bravo mami si el nu a mai putut de bucurieA luat apoi jucaria, a stat cu ea un pic si a studiat-o si apoi s-a intors pe spate.Super frumoasa faza(pt mine normal) si se vedea ca si el e multumit de el
In rest este mai bine,fara febra si a inceput sa se joace si sa ma mai lase,dar noaptea a fost tot cu treziri la 2 ore
Va pup pe toate si va urez o zi superba!



Felicitari!!!!Cred ca a fost haios tare!

Paula, multumim pentru informatii!

Ana, bafta la examen!!!

Noi suntem ok. Sofia a descoperit un nou joc: eu arunc jucaria si astept ca mami sa mi-o dea inapoi.Si s-ar juca asa toata ziua..
O seara frumoasa si o noapte usoara va dorim!



Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


A fost adorabil,iti dai seama!
Iti urez si eu o seara/noapte minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Andy08 o sa incerc si eu sa mai amestec cu apa.Oricum i-am scos pentru 2 zile morcovul.Maine ma gandesc sa-i dau piure de cartof cu albitura si carnita..nu stiu daca e bine, insa nu mai stiu ce sa-i dau...a mea nu prea bea lapte si am observat ca piureul il adora.Multumim pentru informatiile legate de apa, e bine de stiut!

Florina o sa incerc si eu ceaiul de menta, si eu stiam ca provoaca constipatie, insa il incercam daca spui ca ti-a zis dr si a ajutat.Ieri a scos de mai multe ori caca sub forma de mingiuci asa tari, off mititica...

Crisspy sa stii ca si bebelina mea are undvea temperatura normala rectala de 37,1-37,2.Apropo de sumarul de urina, si eu vreau sa-l repet chiar daca a iesit bine, ma gandesc sa duc si la alt laborator.Am citit ca temperatura crecsuta poate fi si de la ITU.Si cum ea nu tuseste, nu-i curge nasul,nu are rosu in gat, ma gandesc ca poate fi asta.Insami-e groaza de recoltarea, prima data mi-a luat aproape o saptamana pana sa vad punguta cu ceva pipi.Tu cum ai procedat?Ai reusit din prima?

Anaemi
, draga succes la examen, sa-ti cada ce stapanesti mai bine!

Paula, multumim pentru informatii legate de diversificare!

Lori, felicitari pentru bebe Luca care e supertare!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Hei....la multi ani tuturor celor care mai aduga o lunita!!!
la multi ani mihaela!!

noi i-am facut o vizita pediatrei pt ca rares tot are niste muci nesuferiti care nu prea ies si cam tusea,dar nu are nik,probabil tuseste din cauza salivei excesive si se ineaca,si nici bine nu s-a uitat la el ca a si vazut ca iese dintisorul,ca sta sa strapunga gigia si de-asta e asa,sper sa o faca mai repede si sa nu il astepte si pe celalalt.....azi nu a dormit deloc,doar ce mai atipea cand sugea atat in rest a miorlait non stop...acum doarme la la 8....eu is obosita rau...

felicitari tuturor ptr dintzisori,progrese,mese inlocuite!

noi mai asteptam o luna pana la diversificare,suntem numai pe LM,abia acum imi fac planul de bataie....

noapte buna!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Citat:
citat din mesajul lui LORIALEX

Sa va spun doar ce a facut Luca:statea asa in fundulet si juca si i s-a pus pata pe o jucarie care era mai departe in stanga lui si cu ochii la mine a intins manutele,s-a sprijinit in ele si incet incet a ajuns in patru labe cu ochii pe mine zambind.Eu l-am aplaudat si am zis Bravo mami si el nu a mai putut de bucurieA luat apoi jucaria, a stat cu ea un pic si a studiat-o si apoi s-a intors pe spate.Super frumoasa faza(pt mine normal) si se vedea ca si el e multumit de el
In rest este mai bine,fara febra si a inceput sa se joace si sa ma mai lase,dar noaptea a fost tot cu treziri la 2 ore
Va pup pe toate si va urez o zi superba!



Bravo Luca, mami de acum sa te tii.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Asa-i!Niciodata nu-l mai gasesc in pozitia in care l-am lasat cand il pun in fundulet.Se misca de numai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

La multe lunite sarbatoritilor de azi!

Ana multa bafta la examen.
Sa va mai spun despre noi: Natalia are 2 mese diversificate, pe la 9-10 dimineata cereale cu fructe http://www.lapteprafhumana.ro/cereale-de-la-4-luni/cereale-fara-lapte-cu-mere sau http://www.lapteprafhumana.ro/cereale-de-la-4-luni/cereale-gris-fa-ra-lapte le alternez ca sa nu se plictiseasca iar pe la 4-5 dupaamiaza ii dau piure de legume cu morcov, pastarnac, telina cartof sau dovlecel, le alternez ca sa nu se plictiseasca, pana acum a acceptat foarte bine mancarica ii place mult, maine la masa de 10 vreau sa ii dau avocado cu mar sa vedem daca ii place.Natalia daca nu o deranjraza nimic toata ziua rade, gangureste si se joaca cu toate jucariile. Rade in hohote cu Iustina si Stefi care sunt topite dupa ea, de cateva zile se tot chinuie sa se ridice singura dar nu prea reuseste, e asa haioasa cum isi ridica ea gatul cam la 45 de grade si sta asa incordata cateva secunde apoi da drumul la cap.

ANCA de IUSTINA(17 FEB 2005), STEFANIA(29 OCT 2006) si NATALIA(6 AUG 2011)


Vai Anca cred ca-i asa frumos sa le vezi pe toate trei!Pupam fetele si pe mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Fetelor, seara buna si de la noi!!!
Eu sunt in urma tare de tot cu cititul!!! Cred ca trebuie sa recuperez din capitolul 34!!

Am avut prietena asta la mine ieri si azi cu care nu m am mai vazut din 2001, de 10 ani, va dati seama????? Cate am vorbit, cate in luna si n stele!!!
Ea este tot asistent social ca si mine si a trebuit sa i dau mult material si explicatii in legatura cu asistenta sociala in UK, caci numai ce a obtinut si ea calificarile in UK si vrea sa aplice pentru job uri aici. Si i am zis cam ce se cere pe aici.

Tati este cu Imi afara la o mica plimbare, s a dus sa ia o paine de la supermarket! Pe mine ma ustura ochii si de la efortul intelectual si de la faptul ca azi noapte Imi mi s a trezit la fiecare 1 ora si jumatate!! Culcata la 10 seara, trezire 0.15, apoi 1.30, 3, 4.45, 6 si 7.30. A fost absolut criminal!!! Si de la faptul ca duminica spre luni mi a vomitat super urat spre dimineata, mi am propus ca dupa fiecare alaptare acum s o tin un pic pe umar inainte de a o pune la ea in patut!!

Si acum sta toata noaptea la ea in patut!!! Ramona, multumesc pentru sfaturi si incurajari sa perseverez cu pusul la ea in patut!!! Am reusit!! Ii place!!
Duminica spre luni, va spusei ca eu eram terminata, si mi s a sculat mandra la ora 22.20 sa pape. Si am luat o la mine in pat si am alaptat o la orizontala, apoi am culcat o langa mine, ba mai cadea si pe burta, ba pe laterala.... Spre dimineata, pentru ca nu a ragait ea deloc dupa fiecare masa si de asemeni de la caldura din patul meu, cred ca i s au acumulta o tona de gaze si aciditate de la laptic.... A inceput sa vomite ca un om mare!! Mi s a mai intamplat o singura data, atunci daca va mai amintiti cand v am zis ca am amestecat laptele muls cu o zi inainte cu laptele muls in aceeasi zi. De data asta mi am propus ca oricat de greu mi ar fi (oricat de greu) sa ma scol si s o pun la ea in patut. Se vede ca nu i prieste daca nu sta un pic la verticala si de asemenea nu i prieste caldura excesiva si dormitul pe burta sau laterala....

Acum sa vedem cum facem cu dormitul asta ca ma omoara!!! Mi a iesit la par alb in cap, doamne, am imbatranit cu 10 ani de cand am nascut de la atatea nopti nedormite!! Nu mi mai amintesc de cand nu am mai dormit 4 ore legat!!! Cred ca daca mi se intampla sa dorm 4 ore legat cred ca este miracol divin!!
Imi fac vise mari ca o data cu introducerea mancarii am sa fiu si eu mai fresh.

Maine ma duc la Londra sa ma vad cu sefii mei. O sa mi spuna cate zile vor sa ma intorc la servici si de asemeni, o sa semnez si un contract cu ei de KIT (keep in touch days). KIT inseamna ca in tot acest an de concediu de maternitate, am dreptul sa lucrez 10 zile fara sa mi pierd beneficiile!!! Si prima zi din cele 10 o am pe 17 ianuarie!!!!

Pentru mine (alaturi si de cele doua sarbatorite ale zilei: AlyMih si Alexia) ziua de 17 ianuarie va fi zi de sarbatorit!!! Am cazut de acord cu sotul, ca cel care merge a doua zi la servici sa nu se scoale noaptea. De aceea, in noaptea de 16-17 ianuarie, o sa i dau cateva butelcute de lapte pentru Imi si eu ma voi culca in sufragerie jos, ca sa am liniste si pace, ca de, a doua zi ma duc la servici!
De fapt am toata ziua training!!
Asa ca in acea noapte sotul se va scula. Eu poate va trebui sa ma scol doar o data ca sigur o sa am niste sani cat casa si ma vor scula ei pe mine!! Dar doar o data!!! Nu de 4 ori pe noapte!!! Abia astept mai feteleor!!

Weekendul asta (vineri dupa amiaza) vin si socrii la mine, asa ca vom avea si noi extra help.

In rest, toate bune si frumoase!! Am sa iau pe rand recuperarea si sa raspund si eu cat mai mult!!!

Pupici si sa stiti ca mi a fost tare dor de voi!!! Tare dor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Navicula, iti dai seama ca mi-a placut muult, mama lui de dovleac, sa-l descopar eu abia acum....asa o bunatate...pai nu-ti mai trebuie prajituri:)))))) Acasa la mine in fam nu a facut mama niciodata..si acum era reticenta.....

Lori, bravo pt Luca lu' mama baiat de baiat :))))

Miha, te pup si ma bucur ca ai stat cu prietena, cred ca a fost placut, chiar daca te-ai obosit intelectual.

Fetelor, eu am mai incercat azi sa- i dau avocado simplu cu putin laptic matern sa vad daca-i place si a luat cu mare pofta. I-am facut ca un cir moale asa si tare a papat, o lingurita desigur, dar in 3 randuri, ca-i puneam pe varful linguritei. Acum ma opresc nu-i mai dau nimic ca astept pana la 6 luni, am facut doar probe sa vad daca ia papa ce-i dau. Suc de morcov cu mar a luat, piure de morcov cu pastarnac a luat si avocado a luat


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Si eu am copt ieri dovleac sa pun la congelator pentru Luca. Nici mama mea nu prea facea dovleac, poate odata sau de doua ori toamna, dar simplu la cuptor. Eu, de exemplu, nu am facut niciodata placinta cu dovleac , poate ma incumet anul asta.
La Paula nu i-am dat din asta pentru placinta, i-am dat din ala ce-l faci pane si vad ca acum nu-i place asta copt.
Ma bucur ca Eric a mancat tot ce i-ai dat pana acum, eu inca nu am incercat, rezist la imboldurile exterioare, le spun ca lapte de mami mananca doar acum, mancare toata viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Off, off Miha las ca va faceti voi mari si cuminti
Drum bun la Londra.

Mergi la inceput