FIV cu ovocite donate(7)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

adipapazi transmitei mami-vreau ca o asteptam sa se intoarca cu bine acasa,sanatoasa si bebele sa stea cuminte ,sa fie relaxata ne gindim la ea si ne lipseste ....dar important este ea cu bebe sa fie bine.
Pe scurt vreau sa va intreb care e diferenta intre embrion adica cum se clasifica calitatea lor ....dupa 5 zile nu sunt toti blasto....pt ca vad ca la apalina sunt si sunt blasto dar pe categori adica; a avut 9 blasto ,unul are doar 6 celule ,unul are 8 celule,3 sunt in stadiul de morula si 4 blasto .Care sunt cei mai buni pt transfer si cei care ai opresc,ce sanse sunt ....cum ai clasifica Dr.???? eu la capitolul asta niciodata nu am stiu.
Eu am avut la fiv cu ovocitele mele am avut 4 embrioni dar in a trea zi mi-a facut transfer si aveau 2 si 4 celule.(ziua a 3)
O duminica placuta sa aveti fetelor


Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

cocolino voiam sa spun ca nu sunt obisnuita sa urmaresc PM, de descurcat ma descurc . eu sunt pacienta dr.Hana Pospisilova. am vazut in mesajul lor ca au nevoie doar de numele nostru si numele doctorului si se ocupa ei de reteta. iti mai trimit un PM. ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

looana, embrionii nu se dezvolta toti la fel de rapid, chiar daca au aceeasi varsta. unii au celule mai eficiente, care se divid mult mai repede, iar altii sunt mai lenesi. asta nu inseamna ca cei care se divid mai incet nu au sanse sa se dezvolte intr-o sarcina fara probleme. Din cate stiu eu, blastocistii sunt embrionii de cea mai buna calitate (gradul I), care, dupa cinci zile de diviziune celulara au ajuns sa aiba undeva la 100 de celule. In functie de cate celule are un embrion intr-o anumita zi (de obicei se iau etalon zilele 3 si 5) se face clasificarea acestora. Adica daca embrionii ajung la stadiul de blasto, e cel mai bine.
Cam asta am inteles eu din ce mi-au explicat doctorii si din cate am citit eu pe net. Sper ca nu am batut campii.
Mami_vreau, imi inchipui ca e greu acum sa stai in spital, la pat, dar cand totul va avea happy end, o sa vezi ca nu mai conteaza nimic altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cocolino2010 spune:

OK, te anunt aici cind iti trimit ceva.
eu am bifat cind am initiat PM sa ma anunte pe mail cind am mesaj privat pt. ca mail-ul e deschis aproape permanent.
Trimit lista si vedem daca este suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

Buna dimineata!...va servesc cu o cafea?

mami_vreau imi pare rau ca nu te poti bucura pe deplin de perioada asta minunata, insa ma bucur ca esti in siguranta acolo in spital, inconjurata de fete cu burtici dragute, care iti ridica moralul...ai grija de bebe si de tine, sa veniti acasa sanatosi amandoi, sa stai linistita si sa te odihnesti....noi ne gandim la tine si ma rog pentru voi !

apalina, cum te simti?

va pup pe toate si o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

smaick multumesc pentru gandurile bune..te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna dimineata! Cafelutza e gata ()> eu sunt la a doua ....
Fetelor ce face-ti,ce aveti in plan saptamina asta??? Ella ce faci ca nu te-am mai vazut online.Cocolino ce faci,tu de cind incepi,marti parca?
Apalina cum esti cred ca deja ar trebui sa fii ajunsa acasa,mai stai azi liistita un pic prin casa ca sa te odihnesti de pe drum,ce faci dupa mergi la munca zilele astea?
Eu azi fac injectia,dar nu mi-o fac eu ,merg la cabinet la med.si mi-o fac fetele....nu de alta dar sa nu o stric aiurea .Asa ca de azi intru usor pe linie ,pe urma am pauza 3 saptamini si incep tabletele.Ar trebui sa-mi vina ciclu,crdeti ca i-mi va mai veni daca azi ma injectez....ar trebui sa-mi vina pe 2 februarie.
Un inceput de saptamina bun sa aveti fetelo

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

buna dimi fetele !In sfarsit sunt acasa si eu ,am dormit azi noapte ca un pruncLooana mult succes pe drumul pe care-l incepi azi .Mie mi-a venit ciclu si dupa diphereline ,eu stiam ca nu mai trebuie sa vina dar dr de la reprofit mi-a zis ca se intampla des sa nu se puna pe repaops ovarele din prima luna ,deci n-a fost problema ca mi-a venit ,stai linistita.Smaik eu am platit avansul prin transfer bancar si restul dupa embriotransfer cash in euro .Miracol embriotransferul nu doare ,e o mica intepatura asa am simtit eu ,dupa am avut o mica sangerare dar ma doare ovarul stang acum,cu ala aveam probleme ,in rest nimic simptome.Ei au spus sa fac testul pe 4 februarie dar fiind sambata poate fac in 3 daca rezist pana atunci.Incerc sa fiu pozitiva dsar nu ma hazardez ...trebuie luat in calcul si un esec ,dar sper cat pot sa fie bine .Mamivreau iti doresc tot binele din lume si sa stea cuminte bebelul acolo la caldurica ,e prea frig afara sa vina acum,te pup si te astept aici cu sfaturi.Miracol nu te mai stresa iubita ,ai vazut eu cate impedimente am intampinat ca-mi si luasem gandul ,dar intr-un final totul a fost bine ,fii optimista .Va pup si va doresc o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

neata fetele
o zi minunata va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blumoon spune:

Buna dimineata....Incepe o noua saptamana din noul an.Eu sper ca anul acesta sa fie anul noroc pt noi toate.Apalina bine ai revenit acasa si multa bafta pt beta.
Laura mult noroc draga mea... ma gandesc mereu la tine

Looana succes draga mea si mult calm si rabdare.

Eu astept sa-mi vina cm si am de gand sa merg la un ctrl pt a vedea daca mai pot face o tentativa de icsi.Daca nu astept toamna ca sa merg la Brno.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.

Mergi la inceput