MONTIGNAC (167)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Buna dimineata

Azi nu stiu ce mananc.
Intebare:Ouale ce IG au?Daca au peste 35 mai facem omleta cu ulei?

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Alina, ouale nu au IG. IG au doar alimentele care contin glucide adica carbohidrati. Ouale nu contin zahar sub nici o forma( adica nu au amidon, glucoza, fructoza) deci le poti combina cu ulei. Ouale contin doar proteine si lipide.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Si eu la MD am mancat omleta cu telemea, wassa si gogonele murate

Despre wassa, mai bine faceti voi acasa. Nu dureaza mult, intr-o ora sunt si coapte doua ture. O portie va ajunge aproape doua saptamani daca o tineti in frigider. In plus o puteti imbunatati cu seminte de in macinate, faina de canepa, susan, germeni de grau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Puisor,dupa ce am citit ce ai scris mi-am amintit ca am citit undeva ca alimentele care nu sunt in tabel nu au ig.Ma rog, daca gandeam putin imi dadeam si eu seama de asta dar la ora la care am postat eram cu ochii carpiti de somn.Din greseala in greseala poate invat si eu cate ceva.

MD ceai ca altceva n-a intrat
P supa de ciuperci si inca ceva,nu stiu ce deocamdata.
C inca nu stiu

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Neatza.

Meniul de azi
MD:ceai de fructe,wassa,cascaval
P:ciuperci picante,iahnie de fasole
C:nu stiu inca
G:legume crude
Mie wassa imi ia cam 30 min cu totul pt o portie,de obicei nu las aluatul sa creasca,iar la cuptor o tin maxim 15 minute ca apoi se usuca.
Am plecat afara la ninsoare.
Va pup si va urez o si frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

MD: vinete coapte, humus, 3 rosioare(si o felie de piine)
P: ciorba de afumatura cu legume
C: nu stiu (conopida cu branze,sau fac o fasolica, sau o salata)
G:mandarine, mere, kiwi, vad eu.


Intrebare: am vazut gris de orz. Stiu, suna ciudat. Orzul e ok? nu ii gasesc indicele glicemic, doar un commentariu ca e cu eliberare lenta, deci ok.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Buna dimi!
Ce animatie pe aici! se vede ca a inceput un an nou. hai-hai, ca mai avem doar un pic pana la primavara si trebuie sa mergem la strand

Meniul de azi:
MD: fructe, cafea, biscuiti de ovaz integral cu stafide
G : cioco 75 (n-am mai vazut cu 85%, sper ca n-a disparut si asta)
P : salata de: germeni, telemea, rosii, nuci si salata verde
(cred ca mai merge o cafea; am descoperit una noua, Segafredo, Le Origini Brasile)
C : piept de pui cu salata de muraturi sau de varza dulce, sau de cruditati, inca nu stiu.

Ieri am mancat carnati, desi nu-i suport, mananc o data la cativa ani. si mi-am reconfirmat ca nu-i suport(bleah). dar hreanul a fost bun. si mie imi place ala facut in casa, fara smantana sau alte prostii.

orezul nu era doar ptr faza a doua, fie el integral sau nu?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Fetele din Bucuresti de unde cumparat ingredientele pt wassa? eu am fost azi la Careefour si nu am gasit nimic, nici intr-un plafar.. maine trimit sotul la Obor sa-mi caute.
Si ce gem fara zahar luati..
Ma scuzati ca va intreb, incerc eu sa mai citesc si din cap. anterioare dar este mandra mica peste mine.

Azi mi-am facut aprovizionarea: legume, fructe, iaurt 0%.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

eu tocmai m-am dat in petec. Gatii diverse (piine neagra, prajitura), plus iesit la inghetzata 'traditionala' de weekend, si gustai din toate. Great.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

In hala veche la Obor sunt cateva standuri tip plafar la care gasesti orice ai nevoie.Cam piperate preturile dar macar gasesti.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput