MONTIGNAC (167)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:


andanii, eu chiar slabesc. De aceea am aderat la montignac.
De fapt, fac kiftele mai rar de 1 data pe luna, culmea ca de cand am inceput cu montignac simt nevoia de ... ele.

Si asta e ideea lui Montignac: slabesc fara reducere la proteine si grasimi. Dar cu eliminarea insulinei - ce are rol sa nu se mai depuna. Cred ca eliminarea uleiului e fix la un regim hipo-caloric (uleiul are f. multe calorii, 1000calorii /100gr), dar asta nu mai e montignac. Din contra, el nu incurajeaza asa masura, pt dus la extrem poate da peste cap metabolismul, creste absorbtia organismului etc.

Imi pare rau ca te demoralizam. Probabil esti tu intr-o pasa proasta.
Atat ca toate facem greseli, si asta e rolul subiectului, cel putin pt mine: scriem meniul, si daca cineva remarca, va spune. pe mine nu m-a 'corupt' nicio fata cu greselile mentionate, probabil sunt doar la inceput de Montignac, nu am pofte mari de lucruri 'interzise'.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Cleo ma bucur mult ca tu slabesti , te felicit din tot sufletul ... stiu exact ceea ce spune Monti despre calorii si regimul lui cred ca stiu prea multe ... in atatia ani de experienta si dupa 25 kg slabite respectand principiile lui

Te intreb eu pe tine ... cati ani ani ??? cati ani de dieta ai la activ ??? cat ai slabit deja ???

Offff ce discutii urate ... nu stiu cine ma pune ... mai bine as citi o carte, m-ar relaxa mai mult decat sa intru in polemici din cauza ca vreau sa ajut

Sa ne intelegem , eu nu am spus ca trebuie exclus uleiul ... nu , uleiul este foarte sanatos ... de exemplu ulei de masline, ulei din samburi de struguri ... dar neprajit ... mai cauta in carte te rog sa vezi ca spune ca nu se mananca prajit

si nu , nu sunt in pasa proasta ... absolut deloc ... cred ca pun prea mult suflet aici asta e problema


andanii

2007...2011 de la 95 la 68 kg :):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

ei, andanii, ai vazut esenta. Eu nu sunt ca tine. Eu am 34 ani. Deci in floarea varstei.
Cure nu am mai tinut pana acum ca nu am nevoie. Am avut si inca am un stil de viata bine studiat si calculat (de cand e cu mine, sotul a slabit si a scapat si de colesterol si celellalte analize de ficat proaste). Nici nu imi zic greutatea aici ca te busheshte rasul si ma dai pe usa afara. Drama mea de acum va atrage injuriile voastre. Am doar...5 kg peste hainele care le am. Pt mine, +20 e un cosmar (atat de atenta am fost la asta, incat si sarcina a fost cu discutii despre nutritie cu ginecologul - si asta trebuie sa mentionez aici, ca mi-am adus aminte, ca el mi-a recomandat ca Montignac 3 mese pe zi respectate, 2 gustari de fructe ).

Ce s-a intamplat de am ajuns cu voi? datorita stresului in aprilie- mai, am slabit brusc 4kg (nu am mancat cateva zile mare lucru - lucru gresit). Dupa ce am inceput sa ma linistesc, si sa mananc la fel, am recuperat alea 4kg, plus inca 4. Practic, organismul meu depunea continuu ... in fiecare luna luam 1 kg. Continuu...si asta ma sperie pe mine, ca..ceva s-a imtaplat cu metabolismul meu. Discutat cu un medic, ea stia situatia mea, si mi-a explicat ca am ajuns aici pt ca am facut praf metabolismul, si ca organismul depune cat mia mult, de frica unei alte infometari. DIn ce am cetit, la fel efectul de yo-yo e insotit si cu o crestere a abosbtiei intestinale.

de aceea nu sunt de acord cu dietele hipo-calorice drastice. Fac mai mult rau - pe moment slabesti, dar nu sunt un stil de viata, ca Montignac. O scadere de 100-200 calorii pe zi ajuta, una de 1000 este calea catre operatiile gastrice.
A explicat f. frumos asta si lauraNicole pe subiectul ei unde a prezentat cum a ajusn ea la operatie.


edit: vazui ca spui ca pui la suflet. Ei, nu suprapune problemele tale cu ale noastre. FIecare le stie pe ale lui. Nu stiu sa ghicesc ce e la tine in suflet, cu siguranta ca sunt altele.
In plus, eu am posibilitatea sa fac miscare - nu am probleme medicale asa mari, si merg pe jos rapid unele zile de la munca pana acasa (peste 6.5km - ca ii masurai cu google translate).
Azi e ziua de intors - dim. a fo -3 gr, si nu am avut cohones sa vin.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

cleo andani spune ca pune suflet pentru ca e de mult printre noi si o ajuns sa ne considere prietene(sper) si a avut si ea o perioada in care nu slabea si era destul de deprimata cu tot in perioada aia tin minte..si o reusit sa se mobilizeze singura..tinandu-se putin departe de site..pentru ca aici nu vedea decat ce a spus...chestii interzise pe care le mancau altii si dupa se plangeau ca nu slabesc...ceea ce mi se pare normal ....adik da e un forum de sustinere...dar nu e corect ca cineva sa vina si sa insire numai interzise si sa astepte dojana ca nu ar trebui sa mai faca..adik nu e corect pentru cine incearca sa tina strict ( desi ma gandesc ca mai tare ar trebui sa ne motiveze cand vedem ca altul e mai slab si noi rezistam...de exemplu eu am la gogoasa ta ca ma gandesc la ele de vreo 3 luni...dar merg mai departe si asta e)

andani nu te supara pe noi..cert e ca fiecare alege cum sa-si administreze sanatatea si kg in plus sau minus. si da ai dreptate prajeala nu e buna la nik si ar trebui minimizata sau eradicata..dar cand nu si nu..o data la un car de ani nu e o tragedie...bomba culinara o data la 3 luni ca sa ai de ce sa bolesti inca 3

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Cleo te-am intrebat cati ani ai si cate diete ai tinut nu pentru a ma lua la misto si ca sa inteleg elanul cu care m-ai contrazis cand eu am spus ca nu se slabeste mancand prajeli
Eram sigura ca esti la inceput cu dietele si banuiam ca nu ai mult de dat jos ... te felicit pentru faptul ca te-ai mentinut la kg normale si nu ai scapat de sub control ca si mine greutatea.
Eu inteleg perfect ceea ce ai explicat ... dar nu inteleg de unde ai tras concluzia ca as avea probleme in suflet .
Asta deja depaseste limita subiectului.
Am zis ca pun suflet aici adica ma implic foarte mult in explicatii si discutii de ani si ani de zi adica vreau ca toata lumea sa invete sa slabeasca mancand sanatos nu am zis ca imi aduc problemele din suflet aici
Cred ca nu are sens sa mai continuam polimicile ....
iti doresc mult spor la dat kilogramele care te deranjeaza

brandusik ..... cu parere de rau iti spun ca am ajuns la concluzia ca locul meu nu mai este aici ...

va pup pe toate si mult succes va doresc .... sa va atingeti targhetul rapid

andanii

2007...2011 de la 95 la 68 kg :):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

andanii, te rog, nu pleca din contra argumentare. nu te supara din nimic! Pe bune, chiar nu a fost niciun ton ironic, nici luat la misto, eu sunt mai glumeata de felul meu.
Ba eu consider contra-argumentarile constructive. Niciintr-un caz motiv sa pleci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

parca sunteti copii zau..si cleo si andani

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Eu am zis o prostie si uite ce a iesit.Sincer,andanii,am zis ca fac prajit pt. ca pe culinar asa era reteta.Acum nu trebuie sa ajungem sa ne certam/despartim din cauze d-astea.Eu nu te voi ruga sa nu pleci dar vreau sa stii ca fara voi,fetele vechi si cu antrenament,noi ne vom descurca mult mai greu.E un stil de viata pe care il invatam din mers si e greu.Nu poti sa renunti la niste obiceiuri alimentare fara sa mai dai si rateuri.E bine cand este cineva care sa ne mai traga de urechi.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

alina stai linistita fiecare e responsabil la urma urmei de ce face...si e normal sa avem pareri diferite ca..suntem oameni diferiti

meniul meu azi:
Md: ananas, lapte cu fulgi
G: vreo 5 migdale, 1mar
P:2 bulanse la cuptor si salata: mozzarela, masline verzi, kapia si telemea
G:migdale si niste fructe acrisoare nush cum le spune..da arata ca niste corcoduse si is imbracate in frunze
C: supa de rosii (si cred ca o sa am si niste gustari...niste pufuleti din faina de naut, ulei vegetal sare si niste condimente orientale

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Dana, eu cred ca nu ne lasi tu asa de usor ca prea-ti suntem dragi

Ninha, eu calculam caloriile pe slabute.ro

Alina, ciupercile sunt permise.

Acum, nimeni nu a spus ca monti e hipocaloric sau ca interzice grasimile. Dar trebuie sa avem grija si la alte aspecte. Asta cu prajitul fiind unul dintre ele. Sau daca mancam cantitati industriale de mancare monti nu se slabeste prea grozav.

Meniu azi:
MD: wassa, branza Fagaras, pasta de pastrav afumat
P: abatere
C: supa crema de legume, branza cu chimen

Mergi la inceput