Cum se pot elimina ridurile?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delyutz spune:

Monica, eu folosesc bioderma cu spf50, dar cea normala, necolorata. Vezi ca exista mai multe variante, inclusiv cea nuantatoare de care vorbesti tu. Mirela mai spunea si de Bioderma pentru copii, tot spf 50. Si eu am tenul destul de deshidratat asa ca dimineata folosesc crema mea de fata si apoi peste pun crema cu spf si e ok.

Citat:
citat din mesajul lui Bratu Monica

Sunt absolut incantata de Glyco A, va rog ce crema recomandati pentru uz zilnic SPF 30 sau SPF 50 ?Bioderma sau ce altceva credeti ca este mai bun??
Am avut o cunstiinta care folosea Bioderma SPF 50 de era o crema putin coloranta ,stiu ca o folosea in loc de fond de ten....

Ce ma sfatuiti sa cumpar pentru un ten sensibil si f.f.f uscat?

Monikka

vacanta Moeciu 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Monica, succes! Ma bucur ca-ti merge bine cu Glyco A, e un produs exceptional. Daca nu ai pete si ten neuniform, sau daca ai un fond de ten preferat nu trebuie sa-ti iei varianta colorata. Important e factorul de protectie inalt, nu culoarea. Daca optezi pentru cel colorat sa-ti iei varianta "bronze" pentru ca nu e inchisa la culoare fata de cealalta variantan care e foarte deschisa si s-ar potrivi doar nordicelor. Crema foarte buna pt. ten uscat : Atoderm
Liliann- ai PM
Eli - ti-am trimis cu Cargus crema pt. buze sper sa-l ajute si pe baietelul tau. Vei plati doar transportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Hello,

Nu am scris nimic pana acum, am asteptat cuminte sa vad cum imi e cu serumul Mirelei. Glyco A folosesc mai demult, stiam de el de la madam Sota.
Mie imi face foarte bine, simt clar pielea mai elastica si fina. Ma simt excelent, nu am avut nicio crema care sa imi hidrateze atat de bine pielea, eu am o problema cu lichidele, nu beau multa apa, nu simt nevoia Se pare ca am inceput bine anul, voi o zana in curand
Mirela, nu te muti in Bucuresti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Multumesc pentru sfaturi tuturor,multumesc din suflet Mirela....sincer mi-as fi dorit o crema Bioderma putin coloranta...nu am tenul perfect sm si ceva pete maronii ...ma gandeam sa o aplic in locul fondului de ten,dar am sa studiea si varianta 2 cu Atoderm-ul....

multumesc mult!!!1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Monica, nu poti sa folosesti Atoderm in loc de crema cu factor SPF, poate peste crema de protectie solara sa pui Atoderm daca-ti simti pielea uscata, sau sub - daca-ti cumperi crema colorata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Buna, Mirela!

Tot trag cate un ochi pe la subiect si uite ce as dori eu- o usoara exfoliere, un peeling superficial, pentru curatare si luminozitate.

Tenul meu? Destul de ok. Nu am riduri profunde, exceptie fruntea, insa la ochi e ok. Am 32 de ani. Nu am comedoane, pete, nu am zone ff uscate;ma confrunt cu zona T insa nu e grav. Am o usoara cuperoza. Expunerea la aer rece/soare acum nu este mare, beau minim 2 l de apa/zi

Ce imi recomanzi?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Stati putin ca m-am incurcat...deci daca nu faci nici un fel de peeling, nu te dai cu glycln, doar hidratezi cu serul cu AHA si folosesti si ser cu vitamina C, asadar de ce ti-ar mai trebui crema cu factor de protectie? adica e obligatoriu?
Sau n-am inteles eu bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Gogosel, un peeling superficial, o data pe saptamana, cu acid lactic ti-ar prinde bine
Iarina - n-ai inteles bine, Monica se da si cu Glyco A. Doar serumul cu vitamina C nu necesita SPF mare ca la acidul glicolic, insa substanta in sine e fotosensibila, de asta se foloseste seara. Oricum, o crema de zi care se respecta are cel putin SPF 15 si e recomandat un eran solar, indiferent de anotimp si de tratamentele facute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Monica, asa cum spune si Mirela, Atoderm-ul e pentru hidratarea/hranirea pielii, Bioderma pentru protectie solara. Sunt doua lucruri diferite, deci trebuie folosite ambele creme. In cazul tau, daca zici ca ai si hiperpigmentare, si folosesti si Glyco A, e absolut necesara crema solara cu protectie maxima, ca sa nu se agraveze petele existente si nici sa nu apara unele noi. Crema Bioderma colorata e ok, si impusti doi iepuri, ca nu mai e nevoie de fond de ten.

Cat despre ordinea aplicarii produselor, eu stiam ca produsele fotoprotectoare se aplica ultimele, deci ordinea ar fi ser - crema hidratanta/nutritiva - crema fotoprotectoare (si apoi eventual fond de ten).

A propos de creme pentru ten uscat, sunt necesare cele cat mai hranitoare si protectoare, mai ales pe vremea asta. Eu am folosit si mi s-au parut ok Atoderm pe care a pomenit-o si Mirela, Lipo Base Repair (care e foarte densa), Cold Cream de la Avene, Nutritic de la La Roche Posay, Nutrilogie de la Vichy, Dexeryl de la Pierre Fabre (toate se gasesc in farmacii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui salcia

Monica, asa cum spune si Mirela, Atoderm-ul e pentru hidratarea/hranirea pielii, Bioderma pentru protectie solara. Sunt doua lucruri diferite, deci trebuie folosite ambele creme.


Cred ca a aparut confuzia datorita faptului ca atat Atoderm cat si cremele cu SPF50 pomenite pe aici sunt produse de Bioderma.

Atoderm este o crema intens hidratanta, nu o crema cu ecran solar.

Mergi la inceput