Suflet sfasiat.

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

mami de ralph, m-am intristat si indurerat in acelasi timp cand am citit postarea ta! ai scris o poveste tulburatoare, nu stiu daca cuvintele isi au rostul, dar te pot sfatui sa nu-ti pierzi speranta si credinta, Dumnezeu e mare, cu siguranta o sa-si indrepte privirea si catre micutul timon si ai sa vezi ca o sa faca o minune!
din toata inima ii doresc sa se faca bine, sa aiba sanatate multa si tie mami iti doresc multa putere, credinta si rabdare!


Corina, fericita mamica de TUDOR ANDREI
Poze Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Multumesc din suflet histamina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gusta spune:

Multa putere alte cuvinte nu am .



Marilena si Mara Augusta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Cynni ce baietel frumos ai, sa va traiasca si sa va fereasca Dumnezeu de boala asta.
Timon avea parul lung si ii statea asa de frumos mai ales cand se uita el (ca de altfel toti copiilasi)cu privirea aia de nazdravan, face tot ce vroia cu mine, eu nu am putut sa ii spun lui Timon ,,nu"daca vroia ceva stia pana la urma cum sa obtina.


Aseara a fost foarte agitat poate si din cauza ca i-au marit doza de medicament,,keppra" am fost foarte speriata ca pana la ora 23:15 nu a deusit sa isi gaseasca locul de la ora 19:00 cand l-a trezit pentru medicament sa itors tot timpul in pat si mai plangea cateodata asa de ,,sunt obosit si nu pot dormi".
Eu acum intru foarte repede in panica,nu stiu daca pot descrie dar cineva care a trecut prin asa ceva stie ce vreau sa spun, am reactionat de fiecare data foarte bine in foavoarea copiiilor mei ( Ralph a fost operat la urgenta cand avea doar o luna apoi totul a decurs bine si multumesc lui Dumnezeu este un copiil sanatos)Si atunci am avut o saptamana jumate in care le spuneam la tori ca Ralph nu este bine si nimeni nu ma credea pt ca tocmai ce am devenit mama si noi toate cam ,,inebunim" in prima perioada si m-am cam certat cu cateva persoane care ar fi trebuit sa realizeze ca bebe nu era bine.
Dupa operatie au venit sa isi ceara scuze.Sunt cativa dr in viata mea care le multumesc din inima le voi fi recunascatoare toata viata, dar sunt si cativa care nu ar trebui sa puna piciorul intrun cabinet medical.
Si cu Timon defiecare data cand se oprea din respirat la inceput(3 saptamin) primadata il faceam sa respire si cand era in siguranta se termina imi lua picioarele si eram constienta ca ma prabusesc si ma intindeam repede pe jos.
Miercuri seara am cazut de mai multe ori cand se chinuiau sa il stabilizeze pe Timon, incerci sa fi tare sa fi langa copiilul tau(aici te lasa sa stai tot timpul langa ei)dar cand ii vedeam cateodata fetisoara cum se zbatea si a facut si spume la gurita simti asa cum tot corpul iti este cuprins de o spaima imense terifiant iti tremura picioarele mainile gura tot corpul si nu mai ai control.
Este foarte dureros imens este de neinchipuit.

Dar astazi am avut o zi mai buna am spus ca eu cred in Bunul Dumnezeu si cred in Minunile lui.
De la ora 05:00 l-au deconectat de la minitor pt ca ceva nu mai facea legatura bine si suna alarma continuu. Mi-a fost foarte frica sa doarma cu mine dar asistenta a spus ca este totul bine si eu il simt daca ceva este inneregula.Si pana la urma a dormit putin langa mine si il simt asa de bine ca totusi cand doarme ma ia si ma tine strans de gat cu manutele acelea mici ale lui. Pe la ora 06:00 totusi a vrut din nou in patut si a dormit pana la 08:30 pt ca trebuia sa isi ia medicamentul.
Apoi a mancat l-am spalat imbracat si am plecat pe holul spitalului merge singur dar vrea tot timpul sa ii dau mana mea se tine doar de un deget cred ca este doar incredere.Face contact cu toata lumea numai ca daca cineva ii atrage atentia nu reactioneaza in nici un fel cum fac alti copiilasi.
L-a vazut si Dr. lui si bineinteles ca a fugit repede in bratele ei asta este foarte pozitiv, am iesit cu el pe terasa spitalului si a fost placut linistit ca si cum ne-am impacat toti cu situatia asta. La um moment dat a venit o fetita mai mica decat Timon (a ramas totusi cu atractie la fetite)atunci am vazut diferenta pt ca fetita aceea putea sa faca foarte multe si sa vorbeasca mult si uite asa iar m-a trezit realitatea cruda.
Pela 12:00 au venit 2 doctorite la el si putem merge cu Timon in weekend acasa pt ca acum trebui sa ma invete pe mine sa ii dau drumul.
Pana nu vine Robert eu nu merg nici la touilet asa de prinsa sunt de Tim. Si spera ca in atmosfera de acasa Timon se va simti mai bine.
Vom primi toate informatile necesare in caz de urgenta.
Luni urmeaza sa ii ia o proba de muschi pentru biopsie (spun ca asa vor putea vedea mai bine ) isi ii va lua si sange pt toleranta la glucoza.

Multumesc Tuturor care sunteti alaturi de noi si va rugati pentru Timon, multumesc pentru incurajari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Mamaluiralph: Ma rog ca Dumnezeu sa dea inspiratie doctorilor, putere voua parintilor, sa-si revina copilasul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

DRAGUL DE EL- ZICI CA TE TINE DE MANA! Trebuie sa aveti un diagnostic si o cale de urmat!

Alina-Mirela mami deMaria(14.09.2010),Matei (15.05.2009) si David (27.06.2007)

POZE

Cum a aparut Printul!
Un ingeras in viata noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

mami de timon sunt alaturi de tine cu sufletul in marea incercare prin care treceti. am lacrimi in ochi si nu pot decat sa ma rog alaturi de tine sa nu iti pierzi speranta ca puiul tau va redeveni ce a fost si te va striga din nou Mama. putere multa va doresc!

Oana, mamica fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungaras spune:

Ma rog pentru voi in seara asta. sa aveti o noapte linistita care sa va dea putere iar dimineata sa se trezeasca puiul tau zambind.
Am avut si eu experienta cu medicii de aici. La doua zile dupa nastere fetita mea a facut spasme pe partea stanga, membre si fata. Ce stiam eu atunci, eram drogata, nici nu stiam sa o tin in brate. Am urcat repede in taxi amandoua si am ajuns la urgenta. Acolo mi-au spus calmi ca nu se stie cauza si ca or sa o duca la terapie intensiva dar sa nu ma sperii. I au dat imediat doza mare de antibiotic'just in case'si au facut tot felul de investigatii. Inteleg prin ce treci.intr-o saptamana au pus 2 diagnostice. Primul a fost epilepsie. Al doilea pe care l-am si luat acasa a fost 'brein infarct'.Am plans, am incercat sa inteleg, a plans si m-am rugat. Ne au spus ca s-ar putea sa vorbeasca tarziu, sa fie inceata in toate. Acum e un copil perfect. Medicii de aici sunt foarte buni si iti acorda tot ajutorul dar sunt foarte buni sa te si chinuie si sa nu spuna nimic.
Multa putere! Noapte buna!
Ti-am vazut copiii!sunt minunati. Nu poti sa iti pierzi speranta, cu siguranta baietelul tau se va face bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Intreadevar am mai auzit de diagnostice gresite si eu sper sa fie si in cazul lui Timon.
Aseara a dormit in cel din urma tot pe la 23:15 si nu stiu daca de vina este de kappra si se gandesc serios sa ii schimbe medicamentul.
Daca la-ti vedea ce face in patutul lui cat de comic este acum.Sunt foarte multe schimbari la Timon (o mare parte pozitive)
Timon rade mai tot timpul acum se joaca cu piciorusele lui si cu manutele este foarte haios si a inceput sa spuna ,,mergem, al meu, Disy (o fetita vecine aici) vecina, dormim, si astazi face o saptamana de la atacurile epileptice. Concluzia este pozitiva pt ca se recupereaza asa repede.
Negativ este ca musca, se musca singur de manute. ne musca si pe noi ne loveste tot timpul, este agitat (nu are stare de liniste decat cand doarme).Aseara l-a mangaiat pe Ralph (Ralph plangea ca nu mai vrea acasa fara noi)asta a insemnat enorm pentru mine.
Am asa de multa speranta de cand am inceput sa scriu la DC sunt mesaje de incurajare cum este de exemlu un mesaj ,, spunei copiilului tau ca o sa fie bine si crede si tu cand spui asta" asa am facut si ajuta foarte mult l-am tinut in brtea am plans enorm si i-am spus ca o sa fie bine si imi lumineaza sufletul sa cred ca o sa fie bine.
La noi bine inseamna sa traiasca si sa nu aibe dureri celelalte probleme cu ajutor de la persoane cu experienta vom reusi sa facem ceva mai bine pentru Timon.
Alte doua mamici care au trecut prin aceeasi drama sa auda despre copiilasi lor ca au epilepsie si apoi sa infirmat diagnosticul sunt mesaje care iti da speranta.
Timon a fost dimineata la 09:30 la camera speciala de relaxare pentru copii sub indrumare pedagogica si a mers foarte bine (mie mi-a fost mai greu ca am stat tot timpul la usa sa il aud daca plange.
Apoi pranzul la luat cu ceilalti copiilasi (parinti nu au voie)pedagoaga a spus ca se compoarta foarte bine. Astazi au fost (pt mine) doi pasi foarte importanti facuti de Timon si de mine (ca i-am dat drumul).

Un alt pas important pentru noi a fost astazi primul contact a lui Ralph cu clasa lui la scoala. Copii incep la 4 ani scoala si Ralph pe 6 februari implineste 4 anisori.
Astazi a fost o jumatate de ora si m0ia spus Robert ca toata dimineata a fost foarte emotionat mai ales ca nu am fost si eu cu el (are foarte mult curaj cu mine).
In momentul in care a ajuns in clasa a spus Robert ca s-a simtit ca si cum ar fi mers deja acolo in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Draga mamica de Ralph si Timon te imbratisez cu drag si ma rog la Dumnezeu sa iti dea putere sa poti fi alaturi de copilasii tai
Puiutului tau cel mic sa-i dea sanatate si sa infaptuiasca o minune...dragul de el...ma bucur mult ca au aparut semne pozitive sa speram ca o sa fie din ce in ce mai bine...ca o sa-si revina total si o sa te strige iar MAMA...ai incredere in medici, cere si alte pareri ref medicatie(asa cum au mai spus fetele...poate agitatia sau muscatul sunt si de la medicamentele de le ia...)
Lui Ralph ii doresc succes la scoala si intelegere sa poata sta cu sotul si mama ta acasa pana ce voi veti reveni alaturi de ei.
Tare am cand am citit ce s-a putut intampla si desi nu te pot ajuta in nici un fel sunt alaturi de voi cu gandul si macar o

Numai bine



Mergi la inceput