Suflet sfasiat.

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Rezultatele le vom primi pe 28 februarie.
Nu sunt siguri ca vor avea un raspuns pt noi, dar vom avea toate rezultatele la tot ce au pana acum si vor face un plan cu ce va fi de facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

imi pare rau, nu stiu cum sa ajut, dar ma rog pentru voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citind toate paginile dintr-o rasuflare am experimentat sentimente contradictorii: frica, compasiune, furie...cred ca aceleasi sentimente incearca si sufletul unei mame care se confrunta cu asemenea probleme, doar ca la o intensitate mult mai mare
as fi vrut sa iti spun, draga mamica de ralph si timon, ca te admir cu toata puterea! si ma rog bunului Dzeu sa va intareasca,sa fie alaturi de voi si sa auzim numai vesti bune despre puiul mic!
Va imbratisez cu mult drag!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Ce bine ca sunteti mai optimisti ! Cum am mai spus, lasa-i timp lui Timon si va fi mai tare decat toate greutatile prin care trece. Va tin pumnii in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Giulia, citatul tau este EXTRAORDINAR despre un copiil, cel despre mama este la fel de frumos.

Astazi a sunat Dr de la neurologie sa intrebe despre evolutia lui Timon.
Aici am avut contradictori cu Robert dar cel mai probabil eu nu mai sunt rationala in ceea ce priveste evolutia lui Timon ( ma supara toti care spun ca nu merge bine, sau ca evolutia lui nu este asa departe fata de cand am venit acasa) in cele din urma Robert ia dat toate informatile despre comportament si la sfarsit cand a intrebat ce se stie despre programarea la neuro phsigolog pt copii ,,- in calculatorul meu nu este nici o informatie ca am fi pe o lista de asteptat.
Deci una dintre cea mai importanta analiza la situatia lui Timon la un copiilasi de aproape 2 anisori care ne-ar ajuta enorm de mult sa stim cum putem sa il stimulam sa vorbeasca din nou sau sa se joace sa ajunga la nivelul unui copiil de varsta lui, au uitat sa ne traca pe lista.

Noi nu mai stim cum sa ne comportam nici cu Ralph care nu mai asculta la noi mai deloc, a inceput sa arunce cu mancare prin casa cu suculet su jucari, ne face prosti, nesuferiti.

Astazi a fost o zi mai putin buna pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Imi pare rau sa te aud trista... mie din ce povestesti mi s-a parut ca a facut progrese. nu e normal sa te descurajeze lumea, nu poti pierde speranta si increderea ca va fi bine.
Cu programarea cred ca se va rezolva, probabil vor face tot posibilul sa va puna unde trebuie pe lista, mai ales ca e vina lor. Oricum bine ca ati aflat acum.
Nu se poate sa mergeti personal la spital sa insistati sa va mai primeasca alti doctori la consult? sau fara analize nu au ce sa zica....Poate reusesc si va fac analizele mai repede.


de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Sunt zile si zile... Ralph probail ca a gasit modul asta de a-si exterioriza supararea! Discutati cu el! Poate ca vrea sa atraga si atentia ca se simte neglijat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

multa sanatate! ralph vrea sa va arate ca are nevoie de iubirea voastra la fel de mult ca Timon.
e f important pt el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

of, imi pare rau ca esti trista astazi...
lui Ralph...asa cum au zis si fetele doreste si el mai multa atentie...e mititel si nu intelege prea bine si crede ca daca se manifesta asa o sa primeasca ceea ce doreste...
sanatate multa lui Timon si sper sa fiti programati cat mai repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Georgica, nu te grabi cu evaluatul lui Timon. Stiu ca acum ar fi important sa ai o confirmare, dar e varsta la care se schimba multe de pe o zi pe alta. Vezi si tu ca nimic nu e pierdut iremediabil, revin cuvinte si comportamente pe care le avea inainte.

E chiar mai bine sa fie evaluat un pic mai incolo, are timp sa isi revina cat mai mult. Si nu astepta ceva sigur de la o evaluare, uneori nici ei nu stiu de unde sa inceapa si ce pronostic pot sa dea unui copil. Uneori se pot insela.

Acum 2 ani pe mine au incercat sa ma forteze sa internez copilul, neuroloaga imi striga in cabinet ca "nu are rost" , nu are rost sa mai incercam ceva cu el, ca boala nu o sa-l lase sa faca nicio achizitie scolara. Nu i-am ascultat, acum are 5 ani jumate si incepe sa invete sa citeasca si sa scrie. Drumul e lung si greu si nu stim cat de repede se va opri, dar cum sa renunti si sa nu dai nicio sansa unui copil ??! Cum sa renunti fara sa lupti?

Cata vreme este speranta, pastreaz-o si ea te va lumina. Chiar daca va trebui sa fi singura care crede in el, merita efortul!

Ma gandesc la voi si va urez tot binele din lume.

Mergi la inceput