eliberare pasaport minor

eliberare pasaport minor | Autor: alexis2002

Link direct la acest mesaj

Buna seara!problemele mele par sa nu se mai termine.multi stiti povestea mea dar spun ce e esential ptr a intelege problema.fiica mea are dubla cetatenie,tatal fiind italian.n-am fost casatoriti si nu mai suntem impreuna.avem custodia comuna.mi-a elberat la notar o procura in care isi da acordul ptr obtinerea pasaportului romanesc al fetitei.aceasta procura a fost tradusa,legalizata si apostilata la tribunalul din orasul in care locuim.m-am prezentat la biroul de pasapoarte si surpriza....nu se poate elibera ca trebuie sa fie prezent tatal.practic ptr ei o procura cu apostila fix 0.e posibil asa ceva?mie mi se pare absurd.cum sa vina tatal cu noi in Romania cand el are alta familie?va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu as merge in audientza la comandant si i-as explica situatzia!

Tu locuietsi in Romania sua cum...uite nu toata lumea itzi cunoaste situatzia?

Nu te-ar avantaja mai mult pasaportul italian?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Eu locuiesc in Italia,nu ptr ca vreau ci ptr ca trebuie.avem custodie comuna si deci imi trebuie acordul lui ptr a ma intoarce definitiv in tara.am doar o procura care imi da dreptul sa ies cu ea din tara.prima data am avut-o pe pasaportul meu care a expirat si cand am vrut unul nou mi s-a spus ca nu se poate cu procura,trebuie sa fie tatal prezent.daca eu obtin acordul lui de a ma intoarce definitiv in tara nu mi se pare normal sa-mi fie refuzata o procura apostilata cum nu mi se pare nici normal ca de fiecare data tatal sa faca 2000de km ptr o semnatura.pasaportul italian i l-am facut altfel ramanea blocata in Romania.m-am prezentat cu un document cat se poate de legal,apostila presupun ca nu se cumpara la piata.nu mai stiu ce sa cred.intr-un loc ti se spune una in alt loc ti se spune alta.am sa merg cu "legea"in mana la ghiseu cum de altfel am facut-o de multe ori aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Scrie cu spatziu intre fraze ca mi-e tare greu sa citesc!

Daca locuiesti in Italia,mergi la consulat si fa-i pasaport fetei,cu tatal de fatza!Suna si fa o programare(ma rog,la noi in Germania,la unele consulate se face programare pentru pasaport),comunica-i si tatalui data respectiva din timp si cu asta inchei orice discutzie"!

Ce sa-i faci,stii tu vorba "unde lege nu-i tocmeala!"Legea asa spune,ca tatal trebuie sa fie de fatza!Daca nu-tzi este incredintzat copilul prin hotarire de divortz ,definitiva si irevocabila!

Eu una nu m-as complica cu pasaport romanesc sub nicio forma!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Problema e ca pe peretii biroului scria clar ca se poate cu procura tradusa,legalizata si apostilata.la ghiseu nu se mai putea.

Acum eu ma intreb care e adevarul?aici mi s-a spus clar ca se poate altfel nu aruncam sute de euro pe tribunal si notar.

Ca sa mergi in consulat trebuie sa pierzi cateva zile de munca si in cazul in care nu-ti permiti nu le pierzi.si mai e si faptul ca domnul nu ar pierde nici macar o zi sa mearga,a fost deja pre mult ca a mers la notar.


Acum circula cu pasaportul italian si cu procura de iesire din tara.aceasta procura m-a plimbat de multe ori prin birourile politiei vamale din aeroport ca li se pare ca am intentia de a comite vreo rapire de minor.

Daca ar avea si pasaport romanesc cand iesi din italia nu te intreaba nimeni nimic si la iesire din romania cu cel italian.mi-ar usura f mult si nervii si bagajele caci trebuie sa ma car cu un dosar plin cu acte de fiecare data si mai gasesti cate un idiot in aeroport care se contrazice cu politia ca aia nu e buna,ailalta nu stiu ce are.

Eu vreau sa stiu clar daca se poate elibera pe baza de procura di partea tatalui.atat.in cazul in care ar nu s-ar putea deplasa pe caz de boala presupun ca tot cu procura trebuie sa te prezinti.deci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu stiu ca tatal trebuie sa fie de fatza ,cind se face pasaport!

Intocmirea pasaportului nu se face pe baza de procura ,din cunostintzele mele,de asta inclin sa cred ca tu ai citit altceva!

Procura itzi este necesara in alte situatzii,insa la intocmirea pasaportului,in cazul custodiei comune,tatal trebuie sa fie de fatza!

Dana



www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Revin ca uite ce am gasit:

Pasaport individual pentru un minor cu varsta pana la 14 ani

Sunt necesare urmatoarele acte:
* cererea tip si anexa (cartonas);
* certificatul de nastere, in original si copie ;
* actele de identitate ale parintilor sau ale reprezentantului legal in original si copie;
* consimtamantul ambilor parinti sau al reprezentantului legal, autentificat la notariat, sau dat in fata lucratorului de pasapoarte;
* documente justificative din care sa rezulte motivarea solicitarii;
* hotararea judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in original si copie;
* chitantele CEC sau trezorerie privind achitarea taxelor de emitere a pasaportului, respectiv taxa consulara (32 RON) si taxa reprezentand costul pasaportului (64,2 RON); * pasaportul anterior, dupa caz;

Dar la ghiseu ce motiv tzi-au spus,de ce nu s epoate?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Au spus ca nu se poate cu toate ca aveam toate actele necesare.n-aveam nici f mult timp la dispozitie,altfel ma duceam la comandant.dar de altfel stim f bine ca in Romania mori cu legea in mana.ca de altfel si pe aici.


Si aici sunt praf la capitolul justitie,trebuie sa inghti si sa mergi mai departe asteptand sa-ti creasca copilul si sa poata decide unde vrea sa traiasca si cu cine.e o poveste intreaga,lunga,uratasi fara iesire momentan.


multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alexis,la consulat eventual ai putea sa mergi in audientza la consul,daca ai fi facut pasaportul in Romania ar fi trebuit sa mergi la comandantul politziei in audientza!

Nu stiu sa-tzi spun mai departe,stiu ca pentru rezolvarea problemelor de genul asta itzi trebuie timp si rabdare!

Multa bafta itzi doresc,inca odata repet(am intzeles de ce itzi doresti pasaportul romanesc,totusi atita timp cit ai hirtie oficiala de la tatal copiulului sa potzi calatori )eu nu m-as complica cu pasaport romanesc!

Nu-tzi cunosc relatzia,insa daca el a cerut custodie comuna ,inseamna ca isi doreste o relatzie cu feitza!Ceea ce mai mult decit ok!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexis2002 spune:

Multumesc.custodia am cerut-o amandoi ptr ca nefiind casatoriti am vrut sa legalizam situatia intr-un fel.am mers de comun acord in fata judecatorului cu respectivii avocati.

in 7 ani de convietuire am avut parte de f multa violenta verbala atat eu cat si fetita cateodata si fizica pana cand eu am spus stop.pe atunci fetita avea 5 ani acum are 9 iar custodia am cerut-o in noiembrie anul trecut.

fetita mea a avut de suferit de pe urma comportamentului tatalui,ma ameninta cu moartea de fata cu ea,ma ameninta ca mi-o ia,toate astea fetita le-a auzit si daca pe noi ca adulti ne sperie astfel de amenintari sa ne imaginam ce repercusiuni au asupra unui copil de 5 ani.

incepuse sa faca pipi in pat,am dus-o la psiholog,am incurajat-o ca mami nu o lasa si ca ea este puternica.psihologul a spus ca ea nu-l recunoaste ca figura paterna si ca el prin comportamentul lui nu este in stare sa creeze o relatie cu fiica lui.

intre timp fetita si-a revenit,a devenit vesela nu mai este atat de introvertita,la scoala este prima in clasa,are prieteni,face sport,tot timpul meu liber este ptr ea.am discutat cu ea despre relatia cu tatal ei,am incurajat-o sa mearga la el dar imi spune ca-i este frica si ca nu-i face placere.

el are o alta relatie si vrea cu orice chip ca fetita sa ii cunoasca iubita.eu nu ma opun dar el a gresit cand s-a afisat cu respectiva de mana in fata fetitei cand aceasta inca nu intelegea prea bine ce se petrece.ptr ea a fost un soc sa-si vada tatal de mana cu o alta femeie.acum vrea sa i-o bage pe gat si i-a spus ca el la acea femeie nu renunta ptr nimic in lume.

cand fetita nu vrea sa mearga la el sau discuta in contradictoriu da iar cu batul in balta si urla o ameninta etc.ca sa-l denunt intervin asistentii sociali si raman fara ea pana la solutionarea cazului,legi bune pe hartie,diferite cand se pun in practica.

acasa am o situatie buna,nu ne-ar lipsi mai nimic insa deocamdata se opune cu toate ca daca i-as da-o pe tava(n-as face-o niciodata)n-ar vrea-o ptr ca n-are timp si nici nu e in stare sa se ocupe de ea.a spus-o chiar el.si uite asa eu ma simt prizoniera.


deci daca avem un copil cu un cetatean strain inseamna ca 18 ani nu putem decide unde traim caci un domn se opune din egoism nu din iubire.daca ar fi avut o relatie frumoasa cu tatal ei as fi fost prima care ar fi facut orice sa-i tina aproape dar cand situatia este una nociva ptr ea eu ma simt pur si simplu prizoniera.

asta e situatia mea si sunt sigura ca nu sunt unica.

o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Suntem off topic de acum,dar imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva!

Nu numai ca ai un copil cu un cetzean strain ,dar si daca ai fi divortzata de tatal copilului,tot la fel ai putea depinde de el pina copilul implineste 18 ani!

Important este sa creti(crestem)copii echilibratzi!

Mai devreme sua mai tirziu,fiecare isi primeste"rasplata"pentru faptele sale!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput