Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Salutare ,


revenim si noi dupa o foarte mare absenta

deci Arianna , cred ca este singurul copil de la odisee care nu mai bea lapte DELOC (nici macar noapte .....pana acum 1 sapt mai avea o masa ) .
am avut mari probleme de la lapte ...de la 2 luni au inceput , am schimbat de nustiu cate ori laptele , am mers la diversi medici pt analize si echo la burtica .CONCLUZIA : este un copil perfect sanatos care nu mai vrea lapte .toti mi-au spus sa o las in pace si sa o diversific. asa ca noi am inceput de la 3 luni jumate cu cereale.
acum deja papam carnita de curcan(de tara) , multe fructe ,legume , branzica de capra , iaurt de capra....in divesse combinatii.
are 3 mese principale si 2 gustari ( la o masa mananca cam 150 grame de mancarica legume/sau fructe ).

am fost data tare peste cap cu faptul ca ea refuza lapte , tot auzea in stanga si in dreapta k este imp sa bea lapte si simtezm k o sa ajung la nebuni.
ea facea foarte urat atunci cand incercam sa ii dau lapte ...urla de burtica si tragea niste parturi de mama mama ,plus k imi urla de foame.

acum este si ea un copil mai linistit , care are un program de masa.
iar seara unul ff bun de somn...de la 9 pana dimineata la 6.30 -7 cand se trezezte vrea putin ceai si adoarme la loc pana la 9 -9.30 .

Oana...eu dovleacul l-am congelat ...l-am facut bucatele ,l-am pus in pungulite exact cat pun la o masa.
mancarica nu ii congelez , ii gatesc la fiecare masa proaspat.
si mancare o fac la stemer,am unul f bun (pararerea mea) de la chicco care imi usureaza tare munca.


de citit am citit asa in mare ...scuze dar din lipsa de timp .




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Giuliana, asa arata dovleacul placintar http://zanaeficientei.wordpress.com/2010/09/30/supa-thailandeza-de-dovleac-placintar/
este mai dulce, mai fin si mai compact decat bostanul ala rotund. Nu se poate sa nu fi mancat, eu toata toamna fac la placinte de dovleac.


blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Aha!!! Deci nu e chiar ala cu seminte mari!!! Noroc ca aici il gasesc de cumparat la felii...deci nu mai trebuie sa-mi bat capul sa-l descopar ci doar cum sa-l gatesc! Saru'mana ca ne-ai luminat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Multumesc de sfaturi fetelor. Oricum mai dureaza pana la banana, o sa facem cam 5 luni pana cand ii vine randul. Poate o sa incerc mai intai dovleacul.

E oficial, s-a intors maimutza mica de pe spate pe burtica . S-a intors si ieri numai ca nu putea sa-si scoata manutza de sub ea. Azi a gasit-o mami de 2 ori pe burtica in patut .

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Multumesc de sfaturi fetelor. Oricum mai dureaza pana la banana, o sa facem cam 5 luni pana cand ii vine randul. Poate o sa incerc mai intai dovleacul.

E oficial, s-a intors maimutza mica de pe spate pe burtica . S-a intors si ieri numai ca nu putea sa-si scoata manutza de sub ea. Azi a gasit-o mami de 2 ori pe burtica in patut .

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria


Felicitari pentru rostogoliri!

Filip s-a mai linistit cu dintii, i-a spart un colt, mai tipa si mai baleste inca, dar nu ca inainte. O s-o luam de la capat cat de curand cu urmatorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Intreba cineva de seriale. Eu ma uit pe vplay.ro. e gratis, fara pauze, dar seara se incarca f greu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

adra, bravo tie, eu din pacate nu am mancat acasa asa ceva, parintii mei nu au facut niciodata si nici mai tarziu nu am incercat,probabil voi incerca de acum.....siguuuuuurrrr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Multumesc de sfaturi fetelor. Oricum mai dureaza pana la banana, o sa facem cam 5 luni pana cand ii vine randul. Poate o sa incerc mai intai dovleacul.

E oficial, s-a intors maimutza mica de pe spate pe burtica . S-a intors si ieri numai ca nu putea sa-si scoata manutza de sub ea. Azi a gasit-o mami de 2 ori pe burtica in patut .

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Bravo!!!!! Sa te tii distractie de-acum!!!:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Arianna, tu pui dovleacul crud la congelator??? Nu se strica asa? El nu trebuie copt? E ca si la pere, nu? Asa cred eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Giuliana, asa arata dovleacul placintar http://zanaeficientei.wordpress.com/2010/09/30/supa-thailandeza-de-dovleac-placintar/
este mai dulce, mai fin si mai compact decat bostanul ala rotund. Nu se poate sa nu fi mancat, eu toata toamna fac la placinte de dovleac.





Aha!!! Deci nu e chiar ala cu seminte mari!!! Noroc ca aici il gasesc de cumparat la felii...deci nu mai trebuie sa-mi bat capul sa-l descopar ci doar cum sa-l gatesc! Saru'mana ca ne-ai luminat!!!

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


are si asta seminte, dar mai putine si mai mici. E butternut squash in engleza, sper sa nu ma insel, incurc squas astia mai ceva ca berries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Am pus pe FB un video cu avocado, la noi nu se gaseste decat un singur soi din alea

Mergi la inceput