Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (35)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

voi ati ajuns deja la carnita??? wow.

oare iustin e singurul bebelush pe LP care are aproape 6 luni si nici n am inceput mkr diversificarea la modul real si serios???
............


Stai linistita Ramona, nu sunteti singurii. Al meu are 6 luni si 2 zile si inca nu am inceput diversificarea (mananca 2/3 LP si 1/3 LM). Astept sambata asta controlul si vaccinul, sa vad cum se incadreaza cu greutatea, ca sa vedem cu ce sa incepem. Nu am cantar acasa deci nu stiu la ce categorie "joaca" puiul meu :)
Apropos, atata am ras la ideea ca-si va lua sinur mancare din frigider :))
Am cumparat azi avocado organic...bleah, nu are nici un gust! Am zis sa mananc eu si sotul intai sa ne verificam alergiile - ca pana acum nu am avut curiozitatea sa-l incercam Asa ca merci Betty pt. reteta, o sa incerc si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ilida, nu e f gustos dar e fff sanatos. Avocado nu trebuie cumparat organic SURSA


Filip are 2 dintisori ascuuuutiti de numa'. A fost asa de cuminte, n-a plans, n-a facut scandal deloc. Nu l-am dat cu gel niciodata, Da Doamne sa il tina tot asa la fiecare dintisor.


Haaa, azi mi-a zis-o Ana iar...ne pupam si ne dragaleam si :
- Mami, aici(aratand gura) numai printul are voie?
- Da, Ana, numai printul.
- Tata e printul tau mami, numai el pupa.



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Gata Betty - preparat si mancat cu chipsuri: un deliciu!!!!
Cat de isteata este Ana, ce conexiuni faine face !!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza.....si noi incepem luna viitoare diversificare dupa ce face 6 luni cu fructe,mar,para,vreau sa incerc si avocado si probabil si banana,asa incet incet.....

am avut o noapte grea,s-a trezit la fiecare 2 ore iar de la 5 juma la 6 juma doar s-a smiorcait,nu vroia nimic,si binenteles ca si acum tot smiorcait e lissa ce super ca au iesit asa usor dintzisorii....

babyblu nu te mai supara atat cu diversificarea,o sa pape el incet incet...

asa mai scrieti cum sa facem avocado ca eu habar nu am,chiar o sa mai cumpar ptr noi sa mai incercam.....

va pup,mai revin,dar acum nu imi aduc aminte ce mai vroiam sa scriu!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

mi-am adus aminte....Krissy cum a decurs intalnirea cu seful???te-am visat azi noapte,erai la mine acasa si ghici cu ce te serveam,cu lapte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

VLAD RAFAEL de Cristelle25
DAVID NICHOLAS de Morenna

Lori cum mai stati cu temperatura. Nu recomand Novocalmin decat in situatii de febra foarte mare.

Babyblue zic si eu ca fetele sa-l mai lasi un pic pe Iustin si peste ceva timp incerci din nou, dar putin cate putin. Hai ca nu ramane el nediversificat pana se insoara. Oricum papa foarte mult lapte, 250ml bea Razvi al meu si are aproape 3 ani.

Oana se pastreaza foarte bine dovleacul pe balcon, am avut eu unul 1 luna dupa care l-am copt si a fost ok.

Adra intr-adevar e o perioada tare nasoala cu diversificarea acum ca nu prea gasim fructe, legume OK. Eu am noroc ca am de la tara legume (nu din toate dar alea de baza sunt), mere, dovleac. Sambata i-am dat si eu suc de morcov cu suc de mar si i-a placut. Maine ii fac un mar la steamer pe care o sa-l subtiez cu suc de morcov. Tu ce parere ai de introducerea bananei la 4 luni si jumatate? E OK? Cum mai stati cu dintisorii?

Mady sper sa treceti peste perioada asta repede. Razvi ce mai face?

Lissa felicitari pentru dintisorii, sa dea Dzeu sa iasa si restul la fel de usor. Ana e o isteata ca de obicei.

Noi suntem asa si asa, ieri nu prea a vrut sa manance, nici azi-noapte, mai mult a dormit. Si ne-am rostogolit si noi in sfarsit de pe spate pe burta in incercarea de a ajunge la jucarii. Mai greu cu scosul manutei de sub ea, dar reuseste ea pana la urma.

O zi usoara tuturor, cu pofta de mancare si fara dureri de dintisori

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Buna dimi

Deci lamuriti-ma , dovleacul este cel care face si seminte sau e altul? Nu am mancat niciodata vsi singurul pe care il cunosc este cel de la noi din gradina care face seminte de bostan si se prajesc cu sare...
Si cum se prepara bostanul asta la bb ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Giuliana, asa arata dovleacul placintar http://zanaeficientei.wordpress.com/2010/09/30/supa-thailandeza-de-dovleac-placintar/
este mai dulce, mai fin si mai compact decat bostanul ala rotund. Nu se poate sa nu fi mancat, eu toata toamna fac la placinte de dovleac.

Florina, cartof dulce gasesti la supermarket, e in jur de 10 lei kilul. Se coace sau se abureste, apoi se subtiaza cu zeama de la alt fruct. Are gust cam de dovleac. Eu rar gasesc buni, in general sunt cam fibrosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,



Adra intr-adevar e o perioada tare nasoala cu diversificarea acum ca nu prea gasim fructe, legume OK. Eu am noroc ca am de la tara legume (nu din toate dar alea de baza sunt), mere, dovleac. Sambata i-am dat si eu suc de morcov cu suc de mar si i-a placut. Maine ii fac un mar la steamer pe care o sa-l subtiez cu suc de morcov. Tu ce parere ai de introducerea bananei la 4 luni si jumatate? E OK? Cum mai stati cu dintisorii?


Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria


In Romania banana este considerata potential alergena si s-ar introduce dupa 8 luni. Eu cred ca este o exagerare, in alte tari e considerata un fruct sigur si e introdusa de la 4-6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Buna dimineata,fetele!
Mandra mea a adormit la 12 si ceva azinoapte...acum inca doarme deci am cam depasit deja ora pentru fructe. I-am facut de ieri piure mai mult si l-am pus in borcanas in frigider sa am si pentru astazi. E ok, cred, nu?


Lori, gata febra? A trecut? Ce face strumful? E ok?

Giuliana, nici eu nu prea le am cu dovleacul dar cred ca e vorba despre ala portocaliu...clasicul dovleac din care facea si bunica la tara placinte cu dovleac in post.(cred ca e acelasi cu ala cu seminte mari de le prajesti). O sa ma documentez si eu cu niste retete sa vedem poate incepem sa papam si noi odata cu Sofia.

A....si banana de la 4 luni si jumatate e cam devreme..stiu ca e cam greoaie si se digera cam greu...noi am asteptat pana pe la 5 luni si jumatate dar si acum ii dau o data la 3-4 zile. (Scuze, nu stiu cine intreba ca sunt somnoroasa rau...)
Va pupam si sa avezti o zi minunata si usoara, fara prea multe dureri de gingii!!

Mergi la inceput