Influenta mamei in viata sentimentala a copilului

Influenta mamei in viata sentimentala a copilului | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

dragi mamici, va invit la dezbatere. Gandurile si parerile voastre voastre vor imbogati un articol la DC.

Este vorba despre influenta pe care o are mama in viitorul sentimental al fetei/baiatului sau.
Si asta pentru ca inca de la varsta copilariei foarte fragede se decide cum va evolua viata sentimentala a unui om. Nimeni altcineva decat mama are o influenta enorma asupra viitorului nostru sentimental.
Mama este cea care isi invata copiii absolut totul despre sentimentul dragostei, increderea in sine, despre cum se aplaneaza conflictele, despre cum se primeste si se da un zambet de iubire, cum abordam prietenii, etc. Legatura pe care o mama o construieste cu copilul sau isi are temelia in primele 12 - 18 luni de viata ale bebelusului, sustine un renumit cercetator american, Jeffry A. Simpson, de la Universitatea Minnesota, SUA.

Faptul ca o mama influenteaza masiv viitorul sentimental al copilului este inca o responsabilitate pentru ea. E poate si timpul sa ne gandim in urma si sa ne amintim cum si in ce fel a influentat dragostea si sfaturile mamei viitorul nostru in iubire. Atentie, nu vorbim de 'tocatul' la cap versus anumiti prieteni - ci despre cum ne-a influentat indirect perceptia noastre despre dragoste.
va astept cu gandurile voastre

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andabeji spune:

buna ziua...citisem undeva despre atasamentul copilul fata de mama si mai apoi cum inspiram incredere si siguranta copilului:in primul an de viata mama trebuie sa ia copilul in brate, sa il linisteasca,sa ii ofere iubire si calm in orice moment.. eu stateam langa el vreo5min dupa ce adormea..si ma siguram sa ma intorc alaturi de el inainte sa se treazeasca..si in general, pentru ca timpul mi-a permis, am incercat sa fiu mai tot timpul langa el in anumite momente cand poate s-ar fi speriat sau ar fi avut nevoie de sprijin .. nu stiu daca a fost coincidenta dar eu cred ca astfel l-am asigurat ca sunt alaturi de el si ca nu este singur..acum cand se trezeste nu mai plange pentru ca stie ca sunt in alta camera..sau tati si buni veneau imediat la el.eu nu sunt de acord ca in primele luni de viata cand unii sfaturiesc copilul sa doarma singur si daca plange sa il lasi cateva momente sa vezi daca se linisteste singur..eu am dormit in camera cu el si de la primele scancete ma duceam sa-l verific..bineinteles ca sunt o norocoasa ca am a fost posibil sa ii acord atata timp si normal ca unii ar zice ca l-am alintat excesiv dar va spun drept ca eu nu am vazut decat efecte pozitive..copilul meu doarme f bine singur se trezeste vine la mine, sta cu rude si prieteni fara sa fiu eu sau tatal lui cu dansul..se joaca singur, mai face mofturi dar in general este un copil sigur pe dansul , indraznet, curajos si se aventureaza singur sa descopere casele prietenilor sau sa vorbeasca cu copii noi..niciodata nu a respins un copil..vreau sa zic..cand e mic sa se simta iubit si ocrotic si va fi un copil care va sti mereu ca mami si tati sunt acolo pentru dansul..cum facem sa nu exageram si sa il facem dependent de noi..mm..cantarim fiercare situatie in parte..cand si cat trebuie sa intervenim si apoi sa decidem cand si cat e pregatit sa infrunte singur unelele situatii..unii poate nu il lasa deloc singur si apoi il duc la gradi si se mira ca de ce plange copilul dupa parintii sau cand e cu alti copii..ori il cearta excesiv ori nu ii dau nici un sfat..eu incerc sa fiu acolo pentru copilul meu sa il felicit cand reuseste ceva si sa il explic unde a gresit cand e cazul..dar stie ca la mine va gasi intotdeauna atentie si iubire si nu cred ca este ceva mai linistitor ptr copil.bucurati-va de copii..si astfel vor invtata si ei sa se bucure de ceilalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

dragi mamici, va invit la dezbatere. Gandurile si parerile voastre voastre vor imbogati un articol la DC.

Mama este cea care isi invata copiii absolut totul despre sentimentul dragostei, increderea in sine, despre cum se aplaneaza conflictele, despre cum se primeste si se da un zambet de iubire, cum abordam prietenii, etc.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Intai de toate imi cer scuze pentru intruziune dat fiind faptul ca nu sunt mamica.
Pe de alta parte eu as fi cred un pic mai rezervat cu afirmatiile unilaterale absolute. Ceva imi spune ca ambii parinti au un rol important in viata si felul de a fi a copilului lor.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

buna Marius si multumesc pentru mesaj :)
Ai intervenit ca un tata evident :)) (tinand partea taticilor) DAR as vrea sa nu vorbim despre egalitatea calitatii educatiei data de mama si tata in familie ci sa vorbim despre relatia mama-copil la nivel emotional doar din perspectiva perceptiei instinctului de dragoste ...reflactat in relatiile de mai tarziu...



Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atunci probabil afirmatia "Mama este cea care isi invata copiii absolut totul [...]" este una mai putin fericita.
Sa enunt o afirmatie similara inlocuind cuvantul "mama" cu "tata" mi s-ar parea la fel de nefericita.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

da, ai dreptate Marius :)
Poate era mai corect sa spun ca Mama este cea care isi invata copiii despre absolut orice ... - asta nu inseamna ca nu e loc si pentru tata sa vina cu bucata lui de educatie esentiala pentru copil. Si evident tata mai si poate aduce completari esentiale la lectiile mamei, nu-i asa?

suna mai bine?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabeji spune:

multe mamici se plang ca tatii nu se implica..dar eu cred ca tatii sunt mai tacuti si mai expresivi ..prin gesturi?..poate de asta ies mai mult din vizor..dar si cu gesturile putem exprima multe asa ca..sa recunoastem si meritul acelor tati care se implica si care sunt rabdatori si frumos disciplinati fata de copil..care vede la ei..comportamentul fata de mamica..de ex....si eu scapasem partea cu tatal,doar ca la noi..tati mai mult se juca..ptr lucra f mult..si eu aveam concediu de crestere..dar din nou eu am un baiat de 2 ani deci mai departe nustiu...sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Daca vorbim de viata setimentala eu cred ca tatal meu mi-a influentat viata sentimentala mai mult. Am trait intr-o casa unde parintii au avut o relatie foarte armonioasa si s-au iubit foarte mult. M-a influentat mult respectul, dragostea si loialitatea tatalui meu. Nu as fi putut accepta un barbat care sa fie foarte diferit de el .

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cafea spune:

Total de acord cu andabeji. Si cu Marius, de altfel, si cred ca un titlu mai bun ar fi fost "influenta parintilor...". Si cea mai buna influenta pe care o pot avea parintii este sa aiba ei o relatie cu multa afectiune si mult respect, si mai ales sa fie consecventi si pe aceeasi lungime de unda. De cate ori nu li se spune copiilor "sa nu=i spui lui taica-tu" sau invers, "sa nu afle mama".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Mama mea m a influentat cel mai mult. m a invatat sa nu accept mai putin decat ofer.



_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput