Strugurasi de Sept-Oct 2011 *21*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

ola !


may sa stii ca si pe mine ma apuca disperarea cu treaba asta
eu totusi am speranta ca se va regla cand vom incepe diversificarea
daca nu , apai , ma impusc
ete , acu se screme , e rosu ca racul si mai sa i iasa ochii din orbite
si pun pariu ca nu face nimic sau daca face , face un ou de prepelita
of , saracii copii




Dani al meu era f constipat, il stimulat la fundulet seara de seara, pana pe la 5 luni. l-am diversificat la 4. Dar de la 5 luni a inceput sa faca moale, el singur; cerealele nu au ajutat, insa fructele da. Eu stia de fructe rosii si legumne verzi, ca-s bogate in fibra.

may arunca si un oki la prospect la Duphalac(lactulosum siropus) si vei vedea ca se da si la sugari. Eu am luat in prima luna de alaptare si mi-a fost bine

Eu pic lata de obosita. azi a fost petrecere mare in spania. Cei 3 regi! musafiri, cadouri, masa familiara, apoi la biserica, si acolo au venit cei 3 regi de la orient cu cadouri pt copii. A primit si Noa cadouam mancat cat 7! o sa am lapte pe 3 zile de cat am mancat azi

si merg la muls

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

Buna seara tuturor!!!

Acum mi-am adormit si eu galushca si asa cum am promis incerc sa scriu mai des. Noi avem 3 luni si un pic 5 kg jumate si 62cm, din pacate suntem pe LP, Ionela tin sa iti multumesc pentru sfaturile primite mi-au fost de mare folos, a, incercat multe din ce ai recomandat insa laptele putin, noptile nedormite din cauza colicilor, alimentatia proasta (adica in unele zile doar o singura masa pe zi)au dus foarte repede la pierderea laptelui :(.

Am vazut ca sunt mai multi bebei cu dermatita atopica, si noi ne confruntam cu ea, nu e o forma foarte grava, avem ceva creme pe care sa le folosim in niciun caz cu cortizon adica Lipikar, Lipobase repair pt momentul in care avem bubite si un gel de dus special de la Bioderma ABC Derm.

Irinush si eu am de gand sa incep diversificarea la 4 luni jumatate. Iti recomand sa citesti - sunt foarte multe adrticole pe aceasta tema, inclusiv fetele au discutat despre acest lucru. Sunt pareri si pro si contra, tu vei sti sa alegi ce e mai bine pentru puiul tau. Eu de ex. voi alege aceasta varianta din mai multe motive - reflux, luat putin in greutate, faptul ca ma voi intoarce la servici si nu ma lasa inima sa incep diversificarea la 6 luni si sa mi-o faca bona...

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

Da, Bujo pe noi ne-au ajutat foarte mult, l-au reglat foarte bine si acum face singurel dupa o luna in care i-am dat si acum am intrerupt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

A... am uitat sa spun Jarro aree un efect mai puternic pentru ca are cele mai multe tulpini de bacterii bune si in numar foarte mare, adica daca unele au de ordinul sutelor de milioane per doza, Jarro are 6 miliarde per doza

Zici ca sunt agentul lor de vanzari asa ii laud]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

flopi in cat timp ai facut trecerea de la lm la lp¿ chiar asa usor se pierde lm¿ adica in 2-3 zile, sau¿ eu ma gandesc ca chiar daca-i dau 1oo ml formula pe saptamana, voi reusi sa-i dau lm pana la 5-6 luni, indiferent daca o diversific sau nu.

si noi avem ceva reflux, ma gandesc ca o sa pot sa-i bag niscaiva cereale sa ingroase putin lm, undeva pe la 5 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

Trecerea a durat o luna jumatate timp in care am pierdut laptele progresiv adica aveam din ce in ce mai putin pana nu am mai avut deoc. Ideea e sa te mulgi daca simti ca scade productia. La mine au fost mai multi factori nu reuseam sa ma mulg inn gol la fel de des si pe baza oboselii plus nemancat rezultatul a fost pierdutul laptellui. A si a mai fost ceva intai am ramas fara lapte din unul dimtre sani si on cateva zile si celalalt a ramas fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopishtica spune:

Scuze pt greseli dar scriu de pe telefon si am un kk de editor de text.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Irinush intrebam de ce vrei sa incepi diversificarea fara un motiv anume,adica nu spun nici ca-i bine nici ca nu.Important este asa cum spunea si Flopi( apropos,bun revenit !),sa te informezi foarte bine inainte,si in functie de ceea ce ar putea mosteni de la voi ,sa ii faci diversificarea personalizat. Cel putin eu la PAul nu am putut respecta nici o schema. Si nu am inceput mai devreme de 6 luni pentru ca m-am gandit ca are toata viata inainte sa manance legume ,fructe si carne, nu statea in fund ( cum spunea si Bujo,e esential sa stea singur copilul in fund,nu sprijinit de perne sau culcat) , cand ii dadeam ceva cu lingurita scotea afara in loc sa formeze bolul alimentar si sa il inghita.

Revin maine,acum pic de somn.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neataaaaaaaaaaaa !!!

Asa devreme nici cand eram gravida nu m-am trezit

Elly, super pozele!!

Sei, ce fain face Ela... ati tinut-o cu voi la masa, de stie de dus lingurita la gura si de canita :). Asta e bine. Asa o sa fac si eu.
Si eu folosesc ochelari cu protectie pt calculator.cand nu ii pun ma ustura ochii

Eu va invit la un tortulet cu ciocolata si vanilie si o limonada
La multi ani mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena, la multi ani!!! Sa ne traiesti!!!

Bai ce- mi place ...pe aici fiecare cu a masii da suferim impreuna: care cu colici, reflux, constipatii, cacareze, bube, bubite, bubisoare, kg in plus, in minus, lapte, nelapte

noi inca suntem la capitolul bubite.

Azi pot sa raportez cu toata fericirea ca hemangiomul nostru se duce. au aparut pete albe in puncte pe alocuri se strange din margini. multumim doamne si te rugam sa ni-l iei pe tot ca sa nu mai facem laser

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput