Strugurasi de Sept-Oct 2011 *21*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

ma seaca soacra-mea
cum maraie asta mica putin ii da sa manance. si uite asa ii da la 2 ore-2 ore jumate. normal ca nu mananca mult si uite asa imi da aproape fiecare zi peste cap si eu ma chinui de nu stiu cand s-o aduc la 6 mese a cate 150. ea are vreo 8 mese acum din cauza soacra-mii
ii zic de nu stiu cate ori aceasi chestie si ea: "pai daca plange?!" pai uite femeie ca a mancat si tot plange. asa e ea mai plangacioasa. na!
ma scuzati dar ma descarc fiindca azi reusisem sa o bag pe program si a mancat 3 mese a cate 130-140 ml si m-am dus sa fac dus si cand am iesit soacra-mea ii indesa biberonul pe gura. dupa 2 ore jumate de la ultima masa normal ca pitica a mancat doar vreo 70 ml si acum nu mai vrea neam. si bineinteles ca maraie. ca asa e ea maraita.
offff!

sei, o sa ma interesez, dar nu cred ca exista un astfel de medic in valcea. pe aici sunt inapoiati rau de tot.
sincer nu sunt impacata cu supozitorul. mie mi-e foarte mila sa il bag si la 4 zile. si de multe ori nu reusesc sa il bag si intra soacra-mea in actiune.
n-as putea sa fac asta zi de zi.

bujo, nu mi-a zis de ce. a zis ca sa nu-i dau. am vb la telefon, n-am stat mult la povesti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

MAy .. fa-i programul incepand cu dimineata.. teoretic daca mananca bine nu mai trebuie sa accepte biberonul.. a mea si-a facut program la 4 h 4 h jumate..
Tu ii pui un supozitor intreg? eu ii pun mai putin de jumatate odata si nu are nici o reactie.

Kora multumim pt lamuriri .. deci nu e dracul chiar asa de negru..eu nu am avut acces la ordonanta doar la franturi

Anilansa .. probabil Darius are hipersensibilitate la lumine, si eu si fratele meu , aveam aceata problema.. eu port ochelarii fara dioprii in fata calculatorului ( unii zic ca de fite, insa fara ei mi-i se inrosesc ochii si ma doare capul, ), la zapada cand e soare nu ma pot uita, iar vara sunt un must have ochelarii de soare

Sunteti tare tacute zilele astea...

Noi suntem la bunici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ola !

acum am ajuns si noi acasa , toata ziua am umblat si e o vreme de tot rahatu
am reusit in sfarsit sa depun dosarul de indemnizatie , de acu , 3 luni asteptam , ce naiba sa facem...
am uitat sa intreb care i treaba cu impozitele

elly bine ai revenit
o sa intru mai tarziu sa va vad

seidana asa este , pe T il regleaza probioticele , dar din pacate , doar pe moment !
uite , acu de ex , iar s a dereglat si face ghiulele si putin

may sa stii ca si pe mine ma apuca disperarea cu treaba asta
eu totusi am speranta ca se va regla cand vom incepe diversificarea
daca nu , apai , ma impusc
ete , acu se screme , e rosu ca racul si mai sa i iasa ochii din orbite
si pun pariu ca nu face nimic sau daca face , face un ou de prepelita
of , saracii copii

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

buna seara .

noi azi am facut vaccinul de 4 luni(pe care le implinim luni).a fost mai ok decat la cel de 2 in sensul ca nu a urlat asa.imediat dupa s-a calmat,a ras,ne-am jucat.dupa la vreo 4 ore a facut un scaun putin mai moale.e mult spus diareic.dar neobisnuit pentru el care iese zilnic dar mai pastos.cum iese pasta de dinti din tub.acum e mai marait,chiar plangacios.zona nu e rosie, nu tare,nici nu stiu cat sa ii mai pun compresa cu apa rece.am facut infarix penta.

si al meu cand ies cu el afara si e soare nu il suporta.m-am gandit ca e mult prea puternica lumina pentru ochisorii lui.nu m-am gandit la altceva.

sper sa nu fie cazul.

avem 6 kg si la 3 luni aveam 63 de cm.acum nu ne-am masurat.probabil luni.ne-am cumparat blender si asteptam sa incepem diversivicarea pe la 4 luni jumate, 5 luni.

inca nu imi vine sa cred ca baiatul asta superb e al meu:)
si ca are deja 4 luni.parca am si uitat cum a fost gravida, temerile,echografiile,sangerarile, cezariana, durerile,..nu mai imi amintesc nimik.

ma bucur ca toti strugurasii cresc si cresc frumos,si sanatosi.sa ii tina dumezeu asa.

o seara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Irinush de ce vrei sa incepi diversificarea la 4-5 luni ?
May vrei si tu sa fie chiar perfecta soacra? Nu stiu ce sa spun,ca daca ii spui sa faca numai cum spui tu se supara,daca o lasi nu esti tu multumita,si tot asa. Undeva trebuie rupt cercul ca altfel intervin frustrari si nemultumiri,si la cel mai mic semn ca nu se simte bine fata tu ai da vina pe ea si ea pe tine.



Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

JAde... imi pare rau ca T asa de constipat.. nu exista LP cu ceva impotriva constipatiei? app acum e doar pe LP sau inca te mai mulgi?
Si eu sper ca ne reglam dupa diversificare, oricum eu am inceput sa mananc pere, portocale, prune uscate.. fructe cu P , si poate de la astea se vad rezultate + muratusi si legume diverse.. a mea e gata sa manance clar.. prinde cana si o duce la gura, si incepe sa linga , cum ma vede ca mananc casca gura,i-am pus o para din care mancam la gurita.. mama ce a dat cu limba si sugea , cum vede lingurita prin preajma gurei ei cum casca gura... nu cred ca vom avea probleme cu diversificarea, sper insa sa mai rezista ca astia din familie fac presiune sa ii dau papa..

Elly
.. sunt superbi picii taii..

MAY
.. explica-i cu frumosul ce incerci sa faci, nu are sens nici tu sa aduni in tine, eu sunt cam dura cu cei care dau sfaturi bineviutoare, insa Ela e pe primul loC!

Irinush.. pupam bulanasele.. minunile astea frumoase sunt ale nostre si sunt pt totdeauna

LAli.. unde mai mergi zilele astea? de gatit ce gatesti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinush4u spune:

asa stiam ca la lapte praf exclusiv se incepe de pe la 4 luni.

inca nu am inceput-o.mai asteptam putin,e devreme si la 4 -5 luni?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Irinush eu zic ca poti sa astepti pana pe la 5-6 luni. In principiu iti da si copilu semne ca e pregatit. In primul rand trebuie sa stea bine in fundulet, ca sa poata manca in pozitie verticala, nu culcat sau sprijinit de perne. Apoi da semne da nu-i ajunge laptele, mananca mai des etc. Eu as astepta sa stea macar bine in fundulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

sei, juma de supozitor ii bag.

jade, mie imi ies fire de par alb... :(

elly

cu soacra mai rabd si eu 2 luni.
oricum la cat ma ajuta... tac si inghit. numa ma descarc si eu pe aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Parca Flopi zicea de Jarro Dophilus. Si eu stiu mamici care spun ca este foarte bun si ca a reglat copilul si dupa constipatie si dupa diaree. Eu personal nu l-am incercat insa cred ca voi incerca, poate scapa si Filip odata de constipatie ca daca nu mananca cateva zile fructe iar face cacareze.

Mergi la inceput