Strugurasi de Sept-Oct 2011 *21*

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Oana bebe in brate pe veritcala e ok pentru ca instinctiv il rezemam continuu de noi deci chiar daca e sustinut de sub fund tot nu e toata greutatea pe coloana lui. Asta cu port-bebe nu o musc din 2 motive: 1. pozitia. 2. cum e sigur la treaba ca pentru a te aplica trebuie sa il asiguri cu mana iar la foc e chiar periculos9 la gatit)

5 zile de Ca nu darama muntii. Daca are deficit de ca chiar trebuie facut ceva ( si eu as incerca sa-l ia eu si sa vad cum e cu bebe si daca nu si nu i-as da direct). Insa la un bebe cu analize bune Ca dat continuu( adica lunar) poate face mult mai mult rau decat bine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Oana bebe in brate pe veritcala e ok pentru ca instinctiv il rezemam continuu de noi deci chiar daca e sustinut de sub fund tot nu e toata greutatea pe coloana lui. Asta cu port-bebe nu o musc din 2 motive: 1. pozitia. 2. cum e sigur la treaba ca pentru a te aplica trebuie sa il asiguri cu mana iar la foc e chiar periculos9 la gatit)

5 zile de Ca nu darama muntii. Daca are deficit de ca chiar trebuie facut ceva ( si eu as incerca sa-l ia eu si sa vad cum e cu bebe si daca nu si nu i-as da direct). Insa la un bebe cu analize bune Ca dat continuu( adica lunar) poate face mult mai mult rau decat bine




Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Ionela, eu abia dupa 5 zile mi-am dat seama ca ea are oasele moi din cauza mea ...ca-s vaca si uit sa ii dau D3-ul.Atunci l-am oprit la ea si am inceput sa il iau eu. Si ma chinui sa imi amintesc sa ii dau vitamina. Mi-am pus memento pe telefon dar cateodata suna in timp ce o alaptez ..si zic ca ii dau dupa si uit. Asa ca eu sunt de vina pentru oasele ei moi...

Nici eu nu sunt de acord cu copilul pe langa aragaz...doamne fereste de ceasul rau. Eu o mai tin pe Eca tontoroi (asa se cheama la noi) dar o sustin de subtiori.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

buna dimi !
am chiulit cateva zile - doar am avut botezul
Cred ca am trecut cu bine peste (nu vad semne ca ar fi racit bebe), dar ne-am ales cu o alergie pe burtica pentru care am fost la pediatru. Printre altele ne-am cantarit si avem fix 7kg
Va pup si va doresc o zi frumoasa !

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Ionela, am citit si eu ce ai postat despre cereale. In cazul asta e mai bine sa ii dam bebeului cereale cat mai tarziu sau deloc? si daca mai tarziu, cam la ce varsta? eu oricum nu intentionam sa cumpar din comert, ma gandeam sa le fac eu in casa la rasnita cumva...

Am uitat sa va spun ca de saptamana trecuta am inceput sa facem paine in casa, iese foarte faina, nu am mai cumparat deloc.Si legat tot de articolul postat de Ionela, unde scria ca la painea de casa trebuiesc gasite alte metode de fermentare decat drojdia, acum ceva ani sotul meu a facut un experiment pe santier, a facut o paine asa cum procedau oamenii in preistorie(arheologie experimentala, ceva de genul). mi-a spus ca pentru fermentatie a folosit boabe de struguri parca.

Oana,sunt convinsa ca cele din Germania sunt mai bune calitativ, am avut sansa de a fol produse din Germania care se gasesc si la noi insa nici nu se compara cu cele de acolo.Am mai citit pe net despre scutecele marca proprie lidl si se pare ca sunt ok.eu sunt multumita de babylove dar vreau sa le iau si pe cele de la lidl sa compar.ca pret sunt cam pe acolo ambele, baxul de 50 babylove e in jur de 37 de lei.
Ma bucur ca ati scapat de bubite

Apropo, cam cat de mult putem tine un bebe fara sa il schimbam de scutec ?Nu intreb pt mine ca eu oricum o schimb la 2-3 ore dar am o dilema acum

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ionela, ca bine le mai zici.
Referitor cu pozitia bebelui in brate, sa va zic si eu cum sta treaba dpdv al fizicii: Daca il tineti de sub fundulet fara alt punct de sprijin, forta aplicata este concentrata intr-un punct, deci mai mare, avand in vedere si faptul ca toata greutatea toracelui preseaza pe bazin. Daca il sustineti si de subtiori forta aplicata este distribuita si deci mai mica, iar greutatea toracelui este partial preluata de pana care il sustine de subtiori si nu mai solicita asa mult bazinul si coloana.

May intreb si eu de curiozitate: n-ai putea sa te mulgi ca sa-i dai in continuare lapticul tau? Adik ma gandesc eu ca un frigider ai la servici. Mulgi o masa inainte sa pleci la servici, inca 1-2 la servici (ca mai iei si tu cate-o pish-pauza) si cu putin noroc urmatoarea o papa acasa. Eu asa as face dar nu as renunta la laptic. Iar cu diversificatul as face cum a zis Ionela: mai amani, incepi in week-end si continua bona. Ca oricum va contribui si ea. Chiar daca incepi tu mai devreme, tot ea va continua.

Didiana sa stii ca Ionela are dreptate. Cu alaptatul e ca si cu sarcina: copilul isi ia nutrientii necesari si abia dupa ce te-a secat pe tine de cele necesare si nu mai are de unde lua, incepe sa arate ca are carente. Pana atunci doar mama prezinta lipsuri, iar daca se alimenteaza bine, nici ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

ce sa zic... credeti ca e prea placut sa tragi de tzatzi cu pompa de 3 luni? s-o mai fac si dupa 6 luni in conitiile in care n-am un servici usor si am si un sef nou pe care tre sa-l impresionez? nu prea cred.
sincer sunt multumita ca am reusit si atat sa-i ofer incapatanatei mici care n-a vrut tzatzi si sper sa mai am lapte inca 2 luni si ceva, cu toate ca vad ca nu prea creste productia chiar daca iau galafor, ceaiuri si mai dau si in gol cu pompa. deci s-ar putea curand sa nu mai fac fata cerintelor.

mikka, m-am culcat la loc, ce crezi :D

ionela, sa stii ca oricat de aiurea ti se pare, ce se da mamelor ca bani si ca timp in Romania este net superior multor tari din vest :)
bineinteles pastrand proportiile. adica ce imi dau ei mie e un salariu mediu in Romania, dar in Anglia e praful de pe toba.
si se da la toata lumea la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

May era doar o curiozitate, nu o critica. Te cred ca nu e prea placut sa tot mulgi, ma uit la vara-mea care pierde juma' de zi cu mulsul. Cand plecati catre tati? Crek abia astepti reintregirea familiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

pai cam asa pierd si eu. adunate la olalata cu fiertul pompelor si biberoanelor...

la inc lui martie plecam. da, abia astept :)
acum suntem in cautari de casa pe masura noii familii :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi



i-am dat printesei 5 zile de calciu ...oare i-am facut ceva?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



hai mai...sa fim serioase....ca doar nu i ai dat otrava

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

voiam sa ma bag si io ca musca in lapte, Didianana - daca ai ameteli (si eu am avut mari chiar si stari proaste - ideal e sa le termini cumva - eu am luat si fe si ca si vitamine si miere si as fi mancat si un kkt numa' sa pot sa am grija de copiii mei) acu' nu mai iau, de fapt de multa vreme nu mai iau, mai iau zeolith, niste argila da putina, ulei din ficat de cod si ulei de seminte de chimen negru fiecare pt o afectiune. Deci ideea e ca ametelile se pot termina, vezi de la ce sunt si mai bine nu stai asa. Plus ca eu am si fierul si ca si mg in limite normale, sunt usor anemica, dar si anemia se termina cu o hrana adecvata, nu neaparat bio. De altfel cred ca un organism modern e adaptat iar o hrana bio 100% ceea ce oricum nu exista nici nu ar fi indicata. La rawfoodisti daca baga ceva gatit e interpretat ca toxina, banui ca functioneaza si invers.

Asa, si mai zicea Ionela de orezul sanatos, care e cel www.google.ro/imgres?q=orez salbatic&hl=ro&biw=1280&bih=709&tbm=isch&tbnid=ToeunoZqy_eshM:&imgrefurl=http://www.adevarul.ro/life/sanatate/Orezul_salbatic_scade_colesterolul_0_281372341.html&docid=c-q0lfepj_K-JM&imgurl=http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20100616_0495/1.jpg&w=455&h=280&ei=LwwMT6bkF4bktQaVnK3jBA&zoom=1&iact=hc&vpx=611&vpy=168&dur=3&hovh=176&hovw=286&tx=82&ty=84&sig=102036742669474030999&page=1&tbnh=125&tbnw=203&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:2,s:0" target="_blank">salbatic dar difera de cel www.google.ro/search?q=red rice&hl=ro&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=0QkMT9DYLYOK4gT-9tmRBg&ved=0CE0QsAQ&biw=1280&bih=709" target="_blank">rosu

Mergi la inceput