Citim impreuna

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns galisia spune:

vin si eu cu voi,pot doar sa votez fara sa propun ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Magda Szabo "Usa"
Magda Szabo "Strada Katalin"

(nu stiu ce s-a tradus in romana)
In franceza am citit prima si v-o propun pentru ca e foarte frumoasa.
Personaje feminine consisitente, ambianta de nota 10, totul perfect.

Galisia, .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

M-a dezamagit Corap, da asta e!



Hellen Keller - Povestea vietii mele
- am citit-o acum cativa ani si m-a impresionat. Nici nu o mai gasesc in biblioteca si nici nu mai imi amintesc editura.

Ludmila Ulitkaia - Minciunile femeilor
www.humanitas.ro/humanitas/minciunile-femeilor" target="_blank">http://www.humanitas.ro/humanitas/minciunile-femeilor
Asta sper sa fie usoara si sa ne descreteasca fruntile. Ca doar e luna femeilor, nu?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in ultima vreme sunt antipatica forumului. mielul antipatic cum ar spune mik

mik, nu stiu sa se fi tradus magda szabo in romana (eu n-am auzit de ea pana acum :( . m-am uitat dupa ea pe net, cred ca o sa-mi comand usa - nu stiu ce traducere sa aleg...

edit: galisia, sigur ca poti vota fara sa propui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ti-o fi ajuns si tie!

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

ha, ha, ha
am reascultat mielul turbat. mik (eram pe langa drum rau ref. la mielul turbat, chiar nu mai tineam minte despre ce e vorba).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Bisous, corap. Nu, mey, tu esti mielusel nevinovat.

Magda Szabo am descoperit-o in franceza, ador scriitorii unguri, asa fara motiv special; si am citit 2 de Magda Szabo (Usa si Balada Izei, si asta e foarte faina). Din pacate si aici tirajele sunt confidentiale.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Mi-am dat un mare reply pt ca tocmai am aflat ca raspunsurile nu mai pot fi editate dupa 25 de ore de la postare...pam pam.
1. www.zf.ro/ziarul-de-duminica/necredincioasa-i-de-ayaan-hirsi-ali-8787099" target="_blank">Necredincioasa de Ayaan Hirsi Ali
2. www.nemira.ro/babel/eleganta-ariciului--1294" target="_blank">Eleganta ariciului de Muriel Barbery
3. www.libris.ro/literatura-universala/persepolis---marjane-satrapi-ART973-124-515-7--c7509--p362876.html" target="_blank">Persepolis de Marjane Satrapi
5. www.libris.ro/literatura-universala/sangele-florilor---anita-amirrezvani-LED973-102-185-0--c7509--p320125.html" target="_blank">sangele florilor de Anita Amirrezvani
6. www.libris.ro/literatura-universala/cazul-jane-eyre---jasper-fforde-HUM973-689-391-9--c7509--p368641.html" target="_blank">Cazul lui Jane Eyre de Jasper Fforde
7. www.humanitas.ro/humanitas/minciunile-femeilor" target="_blank">Minciunile femeilor de Ludmila Ulitkaia
8. Povestea vietii mele de Hellen Keller - se gasete la anticariat
9. www.libris.ro/authors-s/door-9780099470281--c8296--p400756.html" target="_blank">The Door de Magda Szabo






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna!!! Ce mai faceti? ce mai facem? Se mai fac propuneri? se voteaza? Eu am 3 preferate dar mai cuget .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

si eu tot 3 preferate am. votam la fel = distribuim cate 6 puncte ?

Mergi la inceput