cel putin 10kg jos

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

@Laura25: gen sushi inseamna chiar sushi sau altele care creaza stare de satietate in cantitati mici, cat mai multe proteine si fibra, grasime adaugata doar vegetala (avocado). cel mai bine cu sos wasabi, tot pt satietate

ideea e sa te obisnuiesti sa te saturi prin cantitati mici, pt asta corpul trebuie sa aiba 'de lucru' deci trebuie sa-i dai multe proteine si fibra (sa extraga mai greu caloriile), si nici o alta optiune

dar de fapt cel mai important este modul de viata - sedentarismul insotit de activitate nervoase intensa este principala cauza a obezitatii la cei altfel sanatosi. perioade lungi de concentrare stand pe scaun/fotoliu duc la imbalanta energetica, mai ales dupa o varsta cand metabolismul scade natural

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

bun, deci parerea unanima este sport.
Ceva exercitii aveti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Xenia2006

@Laura25: gen sushi inseamna chiar sushi sau altele care creaza stare de satietate in cantitati mici, cat mai multe proteine si fibra, grasime adaugata doar vegetala (avocado). cel mai bine cu sos wasabi, tot pt satietate

ideea e sa te obisnuiesti sa te saturi prin cantitati mici, pt asta corpul trebuie sa aiba 'de lucru' deci trebuie sa-i dai multe proteine si fibra (sa extraga mai greu caloriile), si nici o alta optiune

dar de fapt cel mai important este modul de viata - sedentarismul insotit de activitate nervoase intensa este principala cauza a obezitatii la cei altfel sanatosi. perioade lungi de concentrare stand pe scaun/fotoliu duc la imbalanta energetica, mai ales dupa o varsta cand metabolismul scade natural

Always the dullness of the fool is the whetstone of the wits.


La 'Chiatra inca nu s-a inventat sushili (desi imi place de mor si balesc la greu cand se aduce subiectul in discutie).

Oricum eu ma incadrez perfect la ce zicei tu: stau in fund pe scaun si imi storc creierii 8-10 ore pe zi. Trebuie sa incep sa ma misc!




Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Cleo, mie mi-a placut foarte tare programul P90X a lui Tony Horton. Sunt mai multe programe adresate diverselor grupe musculare care se repeta intr-o anumita ordine. Se pot face acasa si fiecare program e cam o ora pe zi. Prima data am auzit de el la topicul extraplatelor si mi-a placut asa tare ca mi-am cumparat dvd-urile originale din state. Mai tarziu am aflat ca se pot descarca de pe torente. Gasesti pe youtube filmulete cat sa iti faci o idee. Efectele se vad clar daca te tii de treaba a la long.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

bun, deci parerea unanima este sport.
Ceva exercitii aveti?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2" target="_blank">Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!



Cleo, eu am slabit cu zumba (si mancat normal pe langa, din cand in cand, in weekend, ceva in plus si dupa aceea cateva zile mai putin, dar mancat cam 1800 calorii pe zi). Zumba de 3-4 ori pe saptamina. Am slabit mult (era necesar dupa doua nasteri si mancat prea mult) si ma mentin de mai bine de 1,5 ani. Dar continuu sa fac de 3-4 ori pe saptamina o ora, uneori doua, de zumba. Imi place enorm, si merg cu placere. Am trei instructori diferiti, fiecare cu stilul lui(ei) si nu ma plictisesc...cam la 5-6 saptamini schimba pasii(melodiile).
Pe langa faptul ca am slabit, imi place ca am in sfirsit o talie vizibila, parca forma corpului e alta... suna ciudat, poate era dintotdeauna, dar nu lucrasem eu la talie... Pentru mine, total nepotrivita cu sportul (doar sa inot si sa dansez imi placea), e ideal.

Cam stilul acesta imi place mie:(si e stilul instructoarei mele preferate)

http://www.youtube.com/watch?v=6sAq1GK2JL0

http://www.youtube.com/watch?v=Dq-FT06E3aw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=VcxjCruOhU0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=0wWgPju_KRg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=zC2phPQ3I98&feature=related

Una dintre preferatele mele:
http://www.youtube.com/watch?v=yu_HBItk-h4

Poate e o idee de sport pentru tine?

Cred ca e important pentru fiecare sa isi gaseasca un sport, un mod de a se misca, care ii face placere. Citeam pe undeva, nu mai stiu unde exact, ca dupa ce ai ajuns la o greutate la care te simti bine, trebuie sa te mentii cel putin 5 ani(pentru a fi slabit definitiv si a nu intra in cercul vicios de slabit/ingrasat). Asa ca eu zic, pentru cine vrea sa slabeasca, sa isi schimbe modul de viata la un alt mod, deci nu un alt stil de viata temporar, ci definitiv.

Si eu as vrea sa slabesc cam 2-3 cm in talie, mi-am propus sa imi o fac in 7-8 saptamini.

Planul meu de atac: mai putine dulciuri in timpul saptaminii, inafara de zilele cu zumba cam 30-45 minute pe hometrainer in celelalte zile.
Nu renunt (ca nu vreau) la paharul cu vin rosu cu branzeturi frantuzesti, dar incerc sa le limitez la weekend. Si ciocolata tot la weekend.

In rest maninc cam de toate, multe legume, fructe, peste, sa ajung cam al 1700-1800 calorii in timpul saptaminii si incerc sa nu depasesc 2100 calorii in weekend.

Sfatul meu: incercati sa va iubiti si acum, asa cum sunteti, nu asteptati sa cumparati rochia aceea minunata pana cand veti slabi! Nimeni nu slabeste peste noapte, asa ca o rochie care acum iti vine bine, o vei purta cateva luni fara probleme...
Cu cit te ingrijesti mai mult si te aranjezi, cu atit arati mai bine, si asa esti stimulata sa arati si mai bine! Si la fiecare 2-3 kilograme slabite, va puteti face un mic cadou: un ruj, o carte, un parfum, o bluza, o pereche de pantofi(la care nu conteaza kilogramele)... si mai ales am observat, la mine, ca e important sa te uiti la centimetri, nu sa fii obsedat de cantar...

Acum ca recitesc imi dau seama ca suna foarte sfatos, nu asta mi-e intentia, ci doar sa impartasesc din experienta mea. Succes, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Xenia, I love sushi.... ma poti trezi la orice ora din noapte pentru o portie(sau mai multe)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ma bag si eu aici, dar nu ca vreau sa slabesc. cineva trebuie sa va dea sfaturi si sa va scoata la inviorare dimineata.

Tanti Z, sos de draci tocati?

sfaturi pretioase

-nu va infranati de la nimik, mai ales de la ce va place in mod special
-nu renuntati la dulciuri
-reduceti portia de mancare din farfurie
-dimineata consumati fructe si cereale, in special fulgi de ovaz-ovazul creaza senzatia de saturatie
-respectati cat se poate ora de masa
-cina sa fie cel tarziu la ora 18 si destul de usoara, fara calorii multe si carbohidrati
-miscare multa, mers pe jos, la sala, cu bicicleta
-nu fortati nota nici cu sportul
-odihniti-va suficient

si mai ales, nu va infometati!!

dietele sunt dificil de tinut ptr cele mai multe persoane, ptr ca trebuie vointa si disciplina foarte multa
dietele impun de obicei multe abtineri, fara dulce, fara aia si ailalta. cand dieta e gata, organismul isi cere inapoi drepturile, mai ales cele interzise din timpul dietei

eu am in bucatarie pe frigider sau pe o vitrina o hartie lipita cu alimentele periculoase si pline de grasimi. o citesc din cand in cand.

cu mancatul dupa ora 19 nu-i greu. trei zile dureaza pana te obisnuiesti. prima seara e mai dificil, a doua mai usor, in a treia deja te-ai obisnuit.

o minte pozitiva si disciplinata te ajuta sa-ti disciplinezi si modul de a manca.

de ajuns pe seara asta. maine dinimeata va scot in parc la alergat!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Multumim Iris pentru mesajul tau! Ma reapuc si eu de Zumba , am decis! Numai ca eu voi face acasa, dupa film pe calculator. La Chiatra' la salile de sport inca nu s-a auzit de Zumba.


Kariguld, sar'mana si tie! Scoate fluierul si biciul!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Multumim Iris pentru mesajul tau! Ma reapuc si eu de Zumba , am decis! Numai ca eu voi face acasa, dupa film pe calculator. La Chiatra' la salile de sport inca nu s-a auzit de Zumba.


Kariguld, sar'mana si tie! Scoate fluierul si biciul!



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Laura draga, ce pacat, asa oras frumos (IPiatra Neamt) si fara zumba... in concediu in Romania eu mergeam de 5 ori pe saptamina la zumba.... (In Cluj). Nu era stilul intens cu care eram obisnuita, dar era OK...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Kariguld, de acord cu tine in toate, noi cinam la 17.30, pentru mine nu a fost dificil sa ma obisnuiesc sa nu mai maninc dupa ora 18.00 (exceptie face weekend-ul, cand, la ora 19.00 sunt pruncii in pat si noi ne facem de cap cu un vin rosu si branzeturi bune si/sau cioco)

Mergi la inceput