La Multi Ani ! Piersicute iul-aug 2012 ( 5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

toate aceste teste: dublu test, triplu test, amniocenteza, NU au nici un rost (decat bani aruncati) daca mama doreste sa pastreze sarcina indiferent de ce iese.
toate aceste teste AU rost sa le faci, DOAR daca nu vrei sa chinuiesti o viata: un copil handicapat si apoi un adult, mai ales in Romania unde nu exista protectie sociala, institutii adevarate ptr cei cu dizabilitati, reprezinta un calvar. Ptr copil: e dependent de un adult (de unde stii cat va trai familia ca sa l ingrijeasca), marginalizat de societate...
nici nu mai vreau sa insir ca ma apuca toate gandurile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

si ca sa revin la obsesia mea de zilele acestea:
ALI stiu ca acele valori ale PAPP-a si free beta-HCG se integreaza intr un soft de statistica ce tine cont si de NT si CRL, varsta mamei, G, etc... DAR eu insist: tie pe rezultat nu ti scrie si VALORILE ca atare? ma intereseaza! ca nu mai imi dau pace (daca pe asta mi a picat...). Te Rog, daca le ai sa le scrii (daca vrei)...

riscul legat de varsta: inseamna ca la varsta ta, unul din 670 copii se naste cu probleme.
ce ma intriga pe mine: ar tb sa ti scrie pe rezultat si riscul ptr fiecare boala in parte, adica riscul ptr trisomie 21 (Down) este de 1/700, riscul ptr trisomia 18 este ..., riscul ptr trisomia 13 este... numai asa se poate judeca acest rezultat.
plus ca ar tb trecuta si valoarea MoM ptr fiecare din cele de mai sus (trisomia 21, 18, 13).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

ina la mine sunt scrise asa valorile:
papp-a 1322.5

free beta hcg -40,6
sper sa iti fie de ajutor
si mie imi scrie riscurile la fiecare in parte asa cum am descris in mesajul trecut dar doar asta mi s a parut mai periculos(cel de down)


13+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

OK. Merci!!!

dublul test este mai fidel (mai bun) in a detecta riscul de trisomia 21 (Down) decat triplul test si cele 2 teste sunt la fel de bune in a detecta riscul ptr trisomia 13 si 18 (Edwards si Pattau).
cu toate astea dublu test da rezultate corecte in 88-90% cazuri, adica tot raman 10% din cazuri care au rezultat la dublu test bun si nasc copii cu aceste malformatii.

ALI, acum recitind postul tau inteleg ca riscul de varsta este de 1/1000, iar riscul combinat ptr trisomia 21 este 1/670. risc combinat (adica analize plus ecografie) sau risc biochimic?
cutt off inseamna ca daca riscul era mai mare sau egal cu 1/250, esti la risc crescut si tb sa faci amniocenteza. 1/670 este mai mic decat 1/250, deci risc scazut (cum iti scrie si tie la interpretare) de trisomie 21.

doar amniocenteza (cu cariotipare) poate spune cu o acuratete de 98-99% ca sunt sau nu sunt probleme genetice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

mersi ina ptr lamuriri.maine merg la doctor sa vada si el.tu cand trebuie sa mergi?te au lamurit cu ceva valorile mele?

13+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

fetele sunt super happy, a iesit bine rezultatul preliminar la amnio

Dana daca faci sigur amnio nu e cazul sa mai faci nimic, de ce sa te stresezi de pomana.

Ina eu stiu ca si dublu si triplu sunt la fel de precise, insa marja de eroare e pe la 85% la ambele. deci 15 % rezultate fals negative, sa fiu mai explicita.

eu cred ca depinde de multi factori decizia de a face amnio si alte investigatii. evident ca daca nu vei face intrerupere in caz de vesti proaste nu are sens sa mai faci testele.

Nicco eu personal as fi facut, da, nu mi-e frica sa spun asta. e o decizie foarte personala si fiecare stie ce si cit poate duce. acuma oricum garantii nu sunt, Doamne fereste, pot fi atitea alte boli pe care nu le putem afla, insa ... oricum usor nu ar fi, in nici un caz.

Ada ca intrebai cum a fost: simplu si fara stres prea mare. ma rog aici si stilul e cu totul diferit, nu se isterizeaza nimeni din chestii de astea. la 7 jumate am fost la clinica, m-a preluat asistenta, asezat frumos pe pat, ecografista mi-a facut eco rapid, bebe era bine si vesel, i-am vazut si ditai putza imediat, a masurat ea pe acolo, a aparut dr si una doua tzac pac scoate ditai acul (mai bine nu ma uitam ca era luuung ) si sub control eco mi-l infige frumusel in burta. aici nu se face anestezie dar nu pot sa zic ca a durut prea tare, mai mult e o senzatie nasoala ca se contracta uterul, ceea ce e de asteptat, ca doar intepi un muschi.
a durat vreo 15 secunde si mi-a zis ca e gata.
am ramas pe masa inca vreo 10 minute, bebe era oki, isi sugea degetelul
cam atit, m-am ridicat frumusel si am plecat acasa. am si condus singura ca nu am reusit in ultimul moment sa mergem cu husbandu' ca a intirziat ca sa duca copiii la scoala, deci m-am descurcat total singura. in rest a fost super ok, usoare contractii vreo ora doua si cam atit. aici nu se dau milioanele de pastile care imi inchipui ca se dau in romanica, dar uite ca nu e nici o problema. nici antibiotic nu mi-a dat, am intrebat si au zis ca nu e necesar, am vazut apoi ca asa scrie si prin carti, deci e in regula.
a sta linistita ziua aia si apoi inapoi la activitati ca asa e-n tenis...

vergeturile eu nu prea stiu cu ce se maninca ca eu n-am si nici de uns nu m-am uns prea tare cu nimic la nici o sarcina, de lene. clar ca e genetica treaba, nu stiu cit ajuta cremele, dar daca rau nu fac, de ce nu? dar zic si eu ca Dana, nu dati banii pe cele scumpe ca nu are rost.

Dana morfo se face aici intre 18-22 saptamini, detecteaza defecte organice care nu tin de cariotip. eu o voi face pt ca cu fiu-meu am avut o sperietura si mi-au ramas niste pitici de atunci. altfel, berbantul e total impotriva unei alte ecografii, ca cica l-am iradiat destul.






Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Biribu, multumesc mult. M-am linistit si eu. Nu Mai fac nimic, decat amniocenteza. In rest fetelor, ce faceti? Eu, m-am plimbAt toata ziua pe vremea asta, dupa un cadou.M-am enervat si pe al meu, care are niste idei uneori... Va pup fetelor ca trebuie sa gatesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Biribu m#259; bucur ca #539;i au iesit bine analizele...si eu sunt bucuroasa ca am fost la doctor si a zis ca sunt foarte bune si a mele de la dublu test.eu nu prea m#259; pricep care cu ce se m#259;nânc#259; si cât de sigure sunt dar sper sa fie totul bine .pe 22m a programat si la triplu test.l am întrebat dac#259; mai e necesar dac#259; asta mi a iesit bine si a spus ca lui i se par foarte esentiale si importante aceste teste.acum dumnezeu mai #537;tie ce sa cred când vad ca vou#259; nu vi se par deloc sigure si importante aceste teste.nu mai #537;tiu sa le fac sa nu le fac

13+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Sa va povestesc ceva interesant...la târgul de craciun ce se face la noi la casutele in fata la prim#259;rie a avut si soacra mea o casuta.langa ea a avut o cofetarie cu tot felul de placintele.si stand langa ea s a imprietenit cu vanzatoarea de acolo care i a spus ca are deja placintele de dinainte de craciun.unele au inceput sa mucegaiasca iar patroana i a spus sa le razaleasca si sa le dea cu zah#259;r pudra ca nu se vede.va da#539;i seama?si ca dup#259; ce se încheie târgul o sa le duc#259; si o sa le macine si o sa fac#259; salam de biscuiti din ele.e ceva terorrrrr nu pot sa cred.si având in vedere ca pe acolo majoritatea vizitatorilor sunt familii cu copii.deci de unde sa mai avem încredere sa mancam?nu mancam noi doar in ora#537; dar din când in când ne mai place sa mergem la o prajitura la o pizza ceva....ce p#259;rere aveti???????ca eu am ramas Sovata când mi a povestit soacra mea

13+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Biribu.mersi de explicatii,asa parca am si eu curaj mai mare.Ca ce citisem pe net cica nu am voie sa conduc si apoi trebuie sa stau in pat nu stiu cite ore.In fine,vad eu atunci.
Mai eu nu stiu ce naiba ca tot sangerez.Adica azi am fost prin oras la magazine vreo 2 ore si apoi acasa iar am vazut un cheag maro inchis la wc.Oare e bine sa se elimine sangele asta vechi sau nu?nici nu mai stiu ce sa cred de hematomul asta.oare se mai vindeca???


Ali,eu nu ma mai mir de nimic in Ro.Cumnata-mea lucra la un magazin de mezeluri si o punea sefa sa spele salamul cu apa sa se duca mucegaiul ala alb de se facea pe deasupra si apoi il vindea mai departe.Deci eu zic ca oriunde mananci e chestie de noroc...sau de cit de tare ai stomacul.




www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput