La Multi Ani ! Piersicute iul-aug 2012 ( 5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Ina pai eu nu stiu valorile ca nu mi le-a dat nimeni, mi-au dat doar rezultatele statistice. oricum nu te-ar ajuta ca algoritmul folosit difera de la sistem la sistem, aici de pilda au insistat asupra eco si analize de singe musai in aceeasi zi, vad ca in alte locuri nu e asa, cred ca folosesc alt sistem. stai calma (usor de zis ) caci oricum nu schimbi nimic. mie mai importanta mi se pare de fapt translucenta nucala, daca e bine sansele sa fie SD sunt f mici. invers insa nu e valabil.

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1984 spune:

Buna dimineata burtici! M-am gandit sa mai scriu si eu ... nu doar sa citesc . Saptamana trecuta mi-am luat si eu rezultatul la analizele de sange (cele uzuale si toxo, citomegalovirus, s.a.m.d.) si urina si din fericire toate au iesit perfect (e prima data cand le am pe toate in grafic ).
Vroiam sa va intreb...voi ce crema de corp folositi impotriva vergeturilor? Mie dr de familie mi-a zis sa folosesc crema de galbenele pt sani si burtica, dar inca nu am apucat sa imi cumpar.
Cu kg in plus sunt de groaza, am luat deja 3 si nu imi vine sa cred, sper sa nu o tin tot asa ca la inaltimea mea am sa ma rostogolesc pe strada .
Pupici si sper sa citesc in continuare numai de bine de voi si bebici.




8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

salutare burtici.ce mai faceti?
apropo de creme :buna intrebare!!!
ce creme de corp folositi?
ce deodorante?-eu am gasit de la bourgeois-daca am scris corect-mai fara aluminiu,parabeni.
cu parfum imi dau doar pe haine si crema de corp-mi-am luat una de beblusi de la jonhson baby,dar tot am pielea uscata.



_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,omega 3,aspenter,fraxiparina0.3,pana la prima eco mai iau climen2/zi si medrol,utrogestan200mg 4/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+7 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele mele.Am vesti proaspete. Deci, am zece saptamani, si aratam bine. Ok cu Rh-ul trebuie sa-mi fac titrarea, doamne fereste sa iasa vreun nr. Asa ca, doctorul zice ca nu crede ca va iesi nimic.Apoi, mi-a spus ptr. linistea mea si tinand cont de faptul ca am peste 35 de ani, adica 37, el imi recomanda sa nu fac nici dublu, nici triplu #537;i direct amniocenteza. Adica, mi-a explicat ca in alte tari este obligatorie la sarcinile de la 35 de ani in sus si foarte, foarte rar se mai intampla riscuri. Ramane sa stabilim data viitoare, unde o facem Bun.Ne mai vedem peste 3 saptamani cand o sa facem morfofetala. Apoi, am intrebat de sport, vopsit #537;i masaj anticelulitic. Fara probleme. Sport nu cu greutati mari si cat imi va permite apoi burta. Vopsit la fel. Cam astea-s vestile. Nu stiu ce sa zic, va spun si eu voua ce mi-a zis si mie. Nu mai stiu cine a facut amniocenteza acum de la noi din odisee, sa-mi spuna si mie cum a fost. Va pup si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

eu la baiat am folosit toata sarcina crema vergisal alternativ cu crema antivergeturi de la hofigal si ulei de masline

asta am de gand sa folosesc si acum (dupa ce mi o trece starea de lene si incep un pic sa ma mai multa grija de cum arat

de vopsit am de gand sa ma vopsesc ca si pana acum

si ma gandesc serios ca ceva sport ar tr sa fac pt ca e de groaza, sa am nici 11 satamani implinite si sa arat de parca sunt in 5 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:



Despre creme eu stiu ca nu prea are importanta daca e crema scumpa sau nu...trebuie sa fie doar foarte grasa.Stiu de la cealalta odisee fete care au dat o caruta de bani pe creme scumpe si tot au avut vergeturi.
Eu am avut melkfett,o crema foarte grasa si desi am avut cea mai mare burta din odisee nu am nicio vergetura.In schimb eu am neglijat picioarele,adica portiunea de sub fund si acolo mi-am aparut din pacate.E important sa ne dam peste tot,brate,picioare,solduri pe linga sani si burta care se maresc cel mai mult.

De vopsit am prestat deja inainte de Craciun,doar ca mi-am facut un blond mai inchis sa nu se mai vada radacinile asa repede.

Biribu,tu ai facut aminiocenteza,nu?Oare mai are sens sa fac si pliul nucal???

La cite saptamani se face morfologica?
Aici nu e platita de casa de asigurari si costa 250e,oare s-o fac?

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Biribu, tu ai facut amniocenteza, sa-mi spui si mie cum a fost, pls.Despre creme, eu am o prietena care este pasionata de tot ceea ce este natural, asa ca mi-a pregatit o crema super grasa cu unt de cacao si nu mai stiu ce ca miroase foarte frumos, fara parabeni si eu cu asa ceva ma dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_Rts spune:

Buna fetelor! Ce mai faceti? Ma bucur ca sunteti toate bine. Vad ca pana acum e de bine la piersicutele de iulie august. Azi am zi scurta pana la 14. Abia astept sa ajung acasa. Eu sunt bine, nu simt nimic. Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

buna.mi au venit rezultatele la dublu test.nu mai stiu cine intreba de valori dar din pacate nu sunt valabile de la o persoana la alta ci totul se stabileste in functie de varsta si mai multe chestii...
eu nu am ajuns cu rezultatul la doctor dar scrie :acest rezultat indica un risc scazut de anomalii fetale la nastere(sub valorile cut-off mentionate care reprezinta limitele de risc)
deci cred ca sun ok .nu?
ar fi ceva care ma ingrijoreaza totusi(ca bineinteles nu se putea sa nu ma ingrijoreze nimic).
va scriu exact asa cum scriu ei:
rezultat :scazut
risc initial legat de varsta: ar fi 1:1000
si mie imi da la riscul calculat dupa procesarea datelor 1:670
cut off : 1:250
risk type:risk at term.
ce parere aveti?mie nu mi se pare chiar bine.

13+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Am o intrebare pentru cele care fac DT si/sau amniocenteza: daca, Doamne-fereste, veti avea un raspuns trist la aceste investigatii... ce veti face? Veti ucide viata din voi pentru ca nu este perfecta?
(nu as vrea sa-mi fie luata in nume de rau intrebarea asta, e o pura curiozitate).

The best way to make your deams come true is to wake up.

Mergi la inceput