Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (34)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

nastere prin cezariana, apgar 9, 29 oct 1978

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Neatza!
Multumim de cafeluta Alexia! succes la dr!

Bebinuta, bun venit! Abia asteptam sa te cunoastem. Zi-mi te rog si apgar si ce fel de nastere a fost, sa nu mai modific de 2 ori.

Si fetele noi, dat-mi va rog si data nasterii care vreti, sa trecem si la panoul ala



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Neatza!
Multumim de cafeluta Alexia! succes la dr!

Bebinuta, bun venit! Abia asteptam sa te cunoastem. Zi-mi te rog si apgar si ce fel de nastere a fost, sa nu mai modific de 2 ori.

Si fetele noi, dat-mi va rog si data nasterii care vreti, sa trecem si la panoul ala



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Oana nu sunt eu noua dar data mea de nastere e pe 17 ianuarie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

Bine ai venit Andy
Bine ai venit Bebinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

LA MULTI ANI pentru 2012, sa fiti sanatosi cu totii!

Abia acum am recuperat din capitolul asta ca am inceput munca si am timp sa stau pe net mai mult decat acasa. Mai am capitolele trecute .

Si Andrusca a inceput sa se intoarca cand o strigi, dar raspunde mai mult la Andrusca decat la Andra.

Adra si mie mi-a recomandat pediatra sa nu-i dau cereale de la producatorii de lapte, sa-i iau de la plafar faina de orez, hrisca si tapioca. Mie pediatra mi-a zis ieri ca dupa ce introduc marul sa-i dau si branzica, mie mi se pare cam devreme.

Andy08 bine ati venit.

Krissy mersi de ponturile cu cereale bogate in fier. O sa incerc sa cumpar si eu si sa-i dau Andrei.

Oana sa stii ca asa a fost Razvi de pe la 3 luni, tare transpiracios. Si acum la aproape 3 ani transpira la fel de mult, il schimb de vreo 3 ori pe noapte. S-a obisnuit saracutul si ridica manutele singur sa-l schimb fara sa se trezeasca. La Eliza e mai greu ca sigur s-ar trezi. Eu am intrebat diversi dr despre treaba asta si nu mi-a dat niciunul nici o explicatie, decat sa-l las mai subtire imbracat. Dar eu dorm in pijama groasa si invelita si el intr-una de vezi Parisul prin ea, dezvelit si cu picioarele goale si tot transpira. Sper totusi ca Eliza sa nu fie ca el ca Razvi tot raceste si tuseste (acum nu stiu daca asta sa fie cauza) dar nici eu nu pot sta toata noaptea sa-l schimb de cate ori transpira.

Florina ai fost tare cu melodiile, e bine ca reusesti sa-l linistesti asa. Am o prietena al carei bebe (aproape 1 an acum) ziua doarme cu zgomot de feon. A stricat saraca 2 aparate pana a gasit pe net mp3 cu sunetul asta.

Eu sunt in cotinuare suparata ca Andra nu ia in greutate, ba chiar si slabeste. Ii dau acum Aptamil combinat cu Infatrini (3 masuri de Aptamil + 1 de Infatrini) si o data pe zi o masa numai de Infatrini. Pediatra ieri a zis ca nu e anemie severa, ca e la limita si nu e foarte ingrijorator, aproape parea multumita ca in ultima luna a luat 400gr. Mai ca nu m-a facut nebuna ca dau atatia bani pe Infatrini (o sticluta de 100ml e 15 Ron). Prietena mea care e dr pediatru a parut mai ingrijorata de anemia Andrei si ea mi-a recomandat Infatrini. Nu mai stiu sincer ce sa fac cu ea decat sa o diversific.

Aaaa mi-a recomdat dr pediatru sa o duc pe Andra la munte vreo saptamana ca poate de la schimbarea de altitudine sa inceapta sa manance . Probabil crede ca la mine pe balcon cresc banii in copaci. I-am zis ca o sa o tin agatata pe balcon de un scripete ca tot ne-am mutat la etajul 8 la altitudine .

Si mi-a mai zis sa-i iau colacel si seara sa o pun sa inoate in cada ca sa-si faca pofta de mancare...voi ati observat ceva in sensul asta?

Rad eu rad dar nu e de bine

Va las ma duc sa mai prestez nishte munca la birou si apoi sa recuperez capitolele trecute

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Neata fetele!
Alexia,super cafeluta!Bafta la dr.!
Andy,Bebynuta: bine ati venit!
Oana,am vazut ca si printesa ta transpira ...ne inscriem si noi pe lista celor cu "transpirici",si eu ma cam speriasem ca si a mea transpira rau si cand suge,si cand se joaca si se agita mai mult si cand doarme,insa noi transpiram numai la capzici ca a facut baita...sper sa nu fie nimic ...o sa intreb dr cand mergem la control.
Gliana:insanatosire grabnica fetitei tale!
In rest noi suntem bine,mai tusim putin,vorbim mult...radem cu rasul nostru cel colorat..si ne mentinem ferm pe pozitii cu somnul cat mai putin somn sa ne mentim siluetele
De cateva zile ii dau seara orez de la nestle...ne place la nebunie...dar nu din bibe....numai cu lingurita....si facem scandal mare cand se termina uneori se lasa cu plansete
Uram si noi "La multe lunite "sarbatoritilor zilei!
Am fugit la ca ma cheama datoria!
pupikei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

LA MULTI ANI INGERASULUI MEU CARE FACE AZI 6 LUNI

LA MULTE LUNITE

LUCA-PAVEL de maria2maria
DAVID de mara_d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

La multi ani!

Repede, repede (cat am citit din urma, s-au trezit teroristii):
Andy si Babinuta, bine ati venit
Ruxi, ai mei raspund la nume(99%), atunci cand nu au chef de joaca si fac pe smecherii....
Alexia, te astept cu vesti
Aly,Florina si Miha, imi pare foarte rau de noptile voastre....
(daca va incalzeste cu ceva, nici ale mele nu sunt grozave)

Am inceput si noi diversificarea!Usor, usor!
In mare parte ii urmez sfaturile pediatrei
Fac si eu parte din grupul mamicilor derutate de acest pas (diversificare).Daca ascult 10 persoane, vor avea 10 pareri diferite...Greu...
Am nelamuriri incepand cu banalul suc de morcovi si banane si ajungand la branzica lactica si avocado.....

In ceea ce priveste programul de noapte...JALE!!!!
(acum 2 zile am crezut ca lesin , de la oboseala )
Se culca la 10.00, iar Iustin se trezeste la 12.30, apoi la 02.00,06.00 -06.30(ultima trezire)
In acest timp il trezeste si pe Matei, care ar dormi mai mult, dar..na....

Azi merg la cosmetica, ca de nu, o iau razna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

neatza.

cu intarziere, la multi ani sarbatoritilor de pe 4-5-6!!

bine ati venit bebinutza si andy08!!


legat de nume, iustin uneori raspunde, uneori nu. nu imi dau seama dc intelege ca este vb despre el, dar vorba lui andra, prb ca ei inteleg mai multe decat ne dam noi seama.

miha, imi pare rau ca imi iar nu doarme. nu te mai agita si tu cand e ea agitata, ca mai rau o agiti. eu te inteleg perfect, ca este ff frustrant sa auzi un plans la inifinit, dar pastreaza ti calmul,pe cat poti...

legat de dieta aia, wow...e mare chestie ca puteai sa o tii si mai ales cat de mult slabeai. wow wow.


eu sunt chiauna, de cand am inceput diversificarea cu ceva piure-supa de legume(3 zile), iustin are crampe, mai rele decat colicii. il apuca fix la 10 noaptea si urla pana pe la 12. trebuie musai sa l plimb prin casa ca sa taca, dc l pun in pat trage partzuri si plange de zici ca l injunghie cineva. ma gandeam ca poate ii ies dintii,dar nu e inflamata deloc gingia si dupa ce parturi trage, cred ca e de la legume.

am decis sa l las in pace 3 zile si apoi sa incepem iar, usurel.

ma dispera diversf asta. cerealele il constipa, urla. legumele ii fac partzuri, urla. sucurile nu le bea, le vomta, urla. doar seara urla.

idei? help.....

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Am uitat:Pufi, ce s-a intamplat???
Stii cat imi esti de draga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Bebinuta, bine ai venit!
Ilida, exista asa
http://www.shopmania.ro/articole-igiena-si-sanatate-bebelusi/p-scaunel-de-cada-pivotant-cu-senzor-jane-20776796

asa
http://bananababy.com.au/product_info.php?products_id=164

si asa

http://www.mothercare.com/Mothercare-Fabric-Bath-Support/dp/B001CFP4F8/sr=1-4/qid=1297154595/ref=sr_1_4/276-7231477-9278723?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=44537031&mcb=core

discutii mai pe larg sunt la comentariile de aici http://myeva.wordpress.com/2011/02/08/idei-pentru-bebe-tummy-tub/

Cristina, notat mei, multumesc

A primit zgatia de fii-mea, de la un Mos mai indepartat un pulover f dragut, din lana, United colors of Benneton, banuiesc ca destul de scump, si un set tot de lana dublat cu polar caciula cu fular. De 10 zile ma rog de ea sa le poarte si nimic, i-a mai facut asa, i-a picat pata pe o rochita si n-a vrut sa o imbrace deloc. Mai ca-mi parea rau de banii pe care i-au dat bietii oameni, si am pacalit-o azi dimineata, i-am zis ca i-a adus Revelionul un cadou, dar ca a zis sa nu i-l dau decat daca se imbraca cu hainutele noi. Am invins-o, uraaa!

Am pus poze pe blog

Mergi la inceput