Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Alinush, nu te gandi asa, la mine primul copil mi-a plans aproape non stop in primele 4 luni, de ma stiau toti vecinii si eu nu mai stiam metode sa-l linistesc...si uite ca m-am incumetat la al doilea, iar Eva este o cuminte si o buna

Noi suntem acum raciti toti 3, eu, Vlad si Eva, e ingrozitor.......nu va zic ca abia ma tin pe picioare dar nu pot sa dorm de grija lor, ne-am molipsit cu un virus pacatos tare. Vlad mi-a facut febra vreo 4 zile... Mititica Eva e si ea terminata, muci si tuse la greu, nu mai are pofta de mancare...

Eva a facut o luna duminica, are 4710 g si 57,5 g. A luat 1560 g de la iesirea din spital, manca cu o pofta si acum cu boala asta ma rog de ea

Lia, sanatate multa!

Felicitari micilor crestini, sa va ocroteasca Dumnezeu!

Noi facem botezul dupa Paste. In schimb, acum, pe 5 feb ne botezam finicul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

ne curge un ochisor
pfffffffffffffffffffffff
ne-a dat tombrex picaturi
fetele, ce stiti? daca depun dosarul ptr indemnizatie mai tarziu, e o problema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rania_s spune:

Buna fetele!!!
Alinush e bine macar ca tu te gandesti peste 4-5 ani,eu cel putin acum is hotarata sa nu mai fac altul,e greu cum va descurcati fetelor cu 2,eu nu fac fata la unul.
Bebelusa mea a inceput acum2 sapt sa de-a mult laptic afara.Dupa ce manca o ridic sa scoata aerul vomita,nu in jet,dar pana la urmatoarea masa mai vomita de cel putin 3 ori.Si tot asa luandu-ma dupa altiica e normal si alte abureli i-am dat pace pana aseara cand m-am dus la pediatru,fara programare fara nimic ca nu am mai rezistat.
Si deseara la 6 trebuie sa ma duc cu micuta la alt doctor(iertati-ma nu stiu exact cum se traduce dar cred ca gastrenolog)sa-i dau acolo sa mance si apoi sa-i faca ecograf la burtica sa vada din ce cauza.Mentionez ca o alaptez exclusiv.Din ce mi-a explicat pediatrul s-ar putea sa aiba acid,a zis ca daca e asa trece cu medicament dar trebuie sa fim siguri.O pun sa doarma doar la verticala,am grija ce mananc si tot da afara....
Acum doarme la mine in brate,nu stiu ce sa-i fac sa nu o mai doara burtica,cred ca de la atata vomitat,ma simt atat de neputicioasa.
Revin cu vesti deseara...ca acum nu mai am puteri de nimica...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rania_s

Buna fetele!!!
Alinush e bine macar ca tu te gandesti peste 4-5 ani,eu cel putin acum is hotarata sa nu mai fac altul,e greu cum va descurcati fetelor cu 2,eu nu fac fata la unul.
Bebelusa mea a inceput acum2 sapt sa de-a mult laptic afara.Dupa ce manca o ridic sa scoata aerul vomita,nu in jet,dar pana la urmatoarea masa mai vomita de cel putin 3 ori.Si tot asa luandu-ma dupa altiica e normal si alte abureli i-am dat pace pana aseara cand m-am dus la pediatru,fara programare fara nimic ca nu am mai rezistat.
Si deseara la 6 trebuie sa ma duc cu micuta la alt doctor(iertati-ma nu stiu exact cum se traduce dar cred ca gastrenolog)sa-i dau acolo sa mance si apoi sa-i faca ecograf la burtica sa vada din ce cauza.Mentionez ca o alaptez exclusiv.Din ce mi-a explicat pediatrul s-ar putea sa aiba acid,a zis ca daca e asa trece cu medicament dar trebuie sa fim siguri.O pun sa doarma doar la verticala,am grija ce mananc si tot da afara....
Acum doarme la mine in brate,nu stiu ce sa-i fac sa nu o mai doara burtica,cred ca de la atata vomitat,ma simt atat de neputicioasa.
Revin cu vesti deseara...ca acum nu mai am puteri de nimica...


VANESSA Katerina

problema asta a fost si la noi
si l-a trecut pe humana antireflux
cum ii dadeam titi varsa
la eco nu i-a depistat nimic
am stat 5 zile cu el in spital
diagnosticul a fost reflux gastric
i-a dat apa de orez, fiind gros nu l-a varsat
sper sa nu aiba asta piticutza ta
acum dam 50 ron la 3 zile numa pe lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

alinush la noi toate bune si frumoase am reusit calmam si colicii cu infacol mai are cate o criza pe zi si cam atat.noi papam san exclusiv de prin a 8 a zi .

a fost foarte geu vreo 5 zile pana am invatat sa alaptez bebelu si pana am descoperit infacolul.

nu e post pe 25 feb? eu fac botezul pe 19 pt stiam ca pe 25-26 e deja post.



mami implinita de baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinush19_85

ms mult Luny, i-am dat intr-o singura zi ceai, la indemnurile mai multor persoane (nu stiam ce sa mai fac ca sa nu il mai doara burtica), dar am renuntat. Am inceput sa il beau eu, poate il ajuta astfel cand il alaptez.

Nu stiu cum va descurcati voi, mamicile cu inca un copil acasa, sunteti eroine, sincer...Noi voiam sa il facem repede (max 2 ani) si pe al doilea, dar amanam pt vreo 4-5 ani. Am momente in care o iau razna doar cu unul, daraminte sa mai fie inca unul care sa aiba si el nevoie de atentie, iubire si mancare. Asa ca, jos palaria!

mamica fericita de Stefan Ionut (27.12.2011)


si eu beau ceai de chimen+anason, prin laptele meu ajunge si la el.. pe 29 face o luna si pana acumnu avem colici..
ref la bb 2... nu e mereu cand vrem noi, ci cand vrea bb sa ne aleaga
atunci, vei gasi cu siguranta resursele sa ii iubesti si sa te descurci cu amandoi!

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Rania, si Matei a fost exact asa cum descrii tu! regurgita dupa fiecare alaptat, de mai multe ori... nu o data am ajuns cu el la dr banuind probleme mnasoale.. si nu a fost decat o regurgitare mai accentuata, care a incetat cand am inceput diversificarea la 6 luni... asta cred ca e si la voi, va tin pumnii!

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

vai mai fetelor, ce aveti si voi de tras cu racelile astea afurisite :( ... Multa sanatate si voua, si copilasilor!
Rania ,sa ne spui cum a decurs vizita la dr.

Altesa postul incepe de pe 27. Intradevar pe 25 si 26 scrie in calendar ca nu se fac nunti, dar botezul il face preotul. Cred ca o sa incercam si noi infacol, vedem cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Salutare tuturor, am cam absentat in ultimul timp, ma mai tineti minte?

Noi suntem bine, Nadia creste, la 2 luni avea 4900, incet da' sigur:)), e hranita exclusiv cu lapte matern nu a avut nevoie deloc de lapte praf si sunt foarte multumita pt ca la baiat am ratat alaptarea, la ea m-am ambitionat si am reusit:)

Va las pozele de la nastere si primele sase saptamani de viata. nu imi vine sa cred cat de repede trece timpul.

Multa sanatate bolnaviorilor!





Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Buna seara tuturor!
MIRE,e o scumpa Nadia,e tare frumoasa,sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa,iar Aidan e deja baiatel mare,sunt ambii tare dragalasi.

LIA,eu la nasi le-am luat aspirator,ca stiam ca i s-a stricat cel pe care il aveau.
La noi la mir sau la baita de a doua zi pe care o face nasa dupa botez,i-am luat un prosop,ca cica tre sa se stearga pe maini dupa ce spala copilul.
I-am luat cadou si moasei doua seturi de tacamuri ca asa se face la noi.

Noi avem botezul pe 11 februarie si cel putin eu abia astept sa vina odata evenimentul ca poate dupa nu o sa mai tresara asa in somn,sa se sperie asa de tare din orice etc.

LIA imi pare rau pt Matei,dar fii tare ca o sa fie bine pana la urma.Voi cand faceti botezul?

Va pup pe toate,si o seara buna!

Mergi la inceput