Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_iasi spune:

buna seara!Ela2 azi iimplineste mtei 2 luni si are 6200kg...ti se pare mult...??sincer nu pare,doc pediatru a zis ca e mai grelut de oase dar nici cu chiscutele nu-i rusine.
Am sa incerc s eu apa termala....va dorim o sea frumoasa.
multam de sfaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecori spune:

Neata fetelor!
Noi suntem bine! Alex la 2 luni si o sapt are 5,5 kg si 63 cm e un mancau si un dulce!

Arleza, a vazut-o pe Sara si la ORL sau doar dr de fam? Pe Alex l-a vazut dr de fam si a zis ca are sensibilitate la urechi si sa-i dau tratament dar l-am dus la ORL si nu avea nimic...

Si A a avut muci si rosu in gat si a luat oscilococcin si vitamina c

Weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

Buna dimi mamici! Nu am dus-o la ORL,ALECORI,a vazut-o pediatra ei si eu m-am gandit ca se pricepe daca i-a dat tratament,asa ca acum il dau 3 zile Nurofen si picaturi de urechi. Aseara nu stiu ce a apucat-o ca a urlat vreo 10 min de nu stiam cum sa o mai calmez,lucru neobisnuit la ea,pt ca nu e un copil care sa plange din orice,asa ca m-am cam speriat v-a imaginati.Sper sa treaca efectul vaccinului odata si sa isi revina ca sunt cu somnul varza,desi am citit ca poate dura starea de agitatie si inhibarea poftei de papa si 2 sapt,horror,ar fi ca nu a trecut decat una singura. Va pup si sa aveti un we placut! P.S. La noi a nins astazi,pe la voi prin oras cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Buna seara!
Am si eu nevoie de un sfat din partea fetelor care folosesc scutece refolosibile. Pe Oka o auzisem parca vorbind despre ele, dar nu mai retin de care folosesti pt fetita. Nu stiu de care sa iau, cu capse, cu arici, cu buzunar, fara. Chiar nu stiu pe cine sa intreb care sunt mai bune si mai rezistente. Ma gandesc ca cele cu arici nu se mai lipesc cum trebuie de la atatea spalari(logica mea, evident). Si oare chiar sunt economice?
Noi suntem bine, crestem frumos. Mancam inca destul de des tzitzi, la 2-3 ore. Dar am inregistrat totusi o premiera. Aseara mi-a dormit de la 23 la 5:30, cand a papat si iar somn pana la 8:30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucas spune:

Felicitari tuturor pentru bebelusii dolofanei. Si Mateiasul meu a crescut. S-a nascut cu 1750 grame in saptamana 33, acum avem 5300 grame si cam 60 cm (pe 25 facem 3 luni).
E cumintel, se lupta cu colicii in fiecare seara, cam 3 ore. Mananca la 3-4 ore ziua si noaptea o singura data la 3. Cateodata doarme de la 11 pana la 6-7 dimineata. Am pierdut laptele la san asa ca mananca Nan. Am trecut printr-o depresie uratica dupa nastere, nu am avut voie sa-l alaptez la san pana cand a facut 2.5 Kg, cam 1.5 luni de la nastere, asa ca laptele s-a dus cu tot efortul meu de a ma mulge.
Rade mult, "vorbeste" cu noi, cu jucariile. Cea mai iubita "jucarie" este lustra din camera lui la care rade cateva minute pe zi, in fiecare zi.
Am trecut cu bine testele oftalmologice, nu are retinopatie, cu auzul stam bine. Mai avem un hop, examenul neurologic care se face la 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salut

Loredana scutecele daca le folosesti faci si economie, adica la un copil kkcios si citeva zile fara scutece inseamna economie. Zoe foloseste cam 5 bucati peste zi si maacr daca ii pun ziua tot fac economie.

Cit despre model, cum iti vine si tie mai usor, cele cu arici sunt bune (eu am grovia) insa asa se lipese ariciul ala de ma irita teribil, trebuie sa stai tot timpul atenta sa il inchizi. De unde le prefer mai mult pe cele cu capse. Iar ca model acum trebuie si incercate, cele cu buzunar din experienta mea, diminueaza accidentele (scurgerile), insa sunt mai usor de folosit si cele 2(3) in 1.

Eu am comandat pana acum, vreo 10 bucati kissaluv care au nevoie de wrap - au ramas mici deja insa sunt foarte bune, am fost foarte incintata de ele. Apoi, am mai comandat un set charlie banana (sunt cu buzunar) si zic eu merita toti banii. Nu imi plac inserturile lor insa sunt totusi practice. Ultimele achizitionate sunt doua grovia cu arici-nu prea imi plac ca se usuca greu, nu poti folosi la ele decit inserturile lor si tot asa. Am in plan sa mai iau plum de la petit dessous si hamac. Pentru a acoperi numai ziua, ai nevoie de vreo 5-7 bucati daca le speli zilnic sau de 10-12 daca speli la doua zile. Ele renteaza insa daca vrei sa nu iei facute in china, sau stiu io ce alte 'idei fixe' deja nu prea mai renteaza doar bebe cred ca in final se simte mai bine oricum.

iti las niste situri de unde poti comanda:

http://www.cheeksandcherries.co.uk/
http://www.kingdomfluff.co.uk/
http://kiddyshop.ro/

ah, e foarte utila hartia de protectie, deci mai trebuie sa investesti citiva banuti si in ea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana_M spune:

Buna dimineata!
Ooka iti multumesc tare mult! Chiar m-ai lamurit. O sa folosim si noi scutece refolosibile.
Noi de ieri ne-am crestinat. Sunt asa de fericita ca am scapat de stresul asta! A iesit neasteptat de bine, bebe s-a comportat bine la Biserica. A plans un pic dupa ce l-a scos din cristelnita si evident la imbracat. Asa plange si acasa oricum. Dar la restaurant a gangurit cu toata lumea, a fost asa sociabil. Scotea cate un chiot sau zambet larg de se topeau toti. A fost mascota serii. Se pare ca ne place cu lume multa sa stam.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

felicitari lore ptr botez
neata pe la pranz
o cafeluta mica?
fetele care au crestinat puiutii sa ne povesteasca si noua cum a fost

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tia_Mia spune:

Buna fetelor,

Lia, multumim pentru cafeluta
Si noi suntem crestinati de sambata. A fost foarte bine, micuta nu a plans deloc la Biserica. A fost agitata dimineata, inainte de botez. La petrecere a dormit si a fost admirata de invitati. Am pus cateva poze pe FB.
Felicit fetele care au avut botezul si le urez mult succes celor care urmeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

am fost si noi la dr, avem 6 kg
am refacut hemograma si sunt f suparata
nu a crescut desi ii dau de o luna fer
ne-a crescut doza de fer
de la 10 pic pe zi la 12


Mergi la inceput