Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna fetelor!
Calin peste zi sta mai mult la san, dar nu neaparat sa manance...sa se aline..cand mai sughite....dar noaptea cand se trezeste la 2.5-3.5 ore, si ii e foame, mananca rapid in 5-7 minute si apoi iar la somn. De saturat se satura, ca altfel nu ar dormi 2-3 ore dupa masa.
De adormit, adoarme cand la san, cand singur in patut.. de exemplu aseara a mancat, a atipit la san dar l-am ridicat sa ragaie..s-a trezit..l-am tinut un pic asa ridicat...era somnoros..l-am pus in patut unde a stat linistit, si cam in 10 min a adormit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela82 spune:

Buna fetelor!
Si Aresuca al meu adoarme la san. Ziua mai greu, a inceput sa doarma mai putin, insa noaptea suge in cateva minute, adoarme si il pun in patut. Gazul nu il mai scot noaptea si vad ca nu are probleme. Oricum si-l scoate singur, da la parturi....
In rest noi suntem bine, la 6 saptamani implinite ieri, bebe are 5,100 kg si 59 de cm. E mai mlt lungut decat grasut.
Ne luptam si noi cu dermatita. Doi pediatri mi-au recomandat unguente cu antibiotic si cu corticoizi, insa nu l-am dat cu nimic. E prea micut sa ii dau astfel de creme... Mi se pare insa ca are fata foarte uscata si tare rau o mai fi... Stiu cum ma simt eu cand nu ma dau cu crema. L-as da cu ceva, dar nu stiu cu ce, mai ales ca are si pacatoasa asta de dermatita... Voi dati bebelusii pe fata cu crema?
De vreo cateva zile nu ii mai place la baita. De fapt la baita e acceptabil, insa face mare scandal cand il imbrac si cand ii curat fatuca. Am renuntat sa ii fac si masaj... Si tare ii mai placea inainte. Nu siu ce o fi aand, de unde schimbarea asta...
Ioana-iasi, bebelusul tau are 6,2 kg la o luna si 2 saptamani sau la 2 luni si doua saptamani?
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Buna fetelor!

Ioana_iasi si la noi fontanela este aproape inchisa, dar dr pediatru ne-a recomandat sa scadem nr de picaturi de vigantol, acum ii dau doar 1 picatura. Cat despre baita, noi avem o temperatura constanta ( 24-26 grade) in casa, si chiar de-i iarna noi ne balacim in fiecare seara...si ne place tare mult.

Ela82 ai incercat apa termala? Si noi am avut fata uscata cat am avut accneea bebelusului, dar nu am dat cu nicio crema( cu toate ca ne-a recomandat fucidin)si a trecut de la sine.La cursul de puericultura, moasa ne-a spus sa facem masaj bebelusului inainte de baita, pentru ca dupa el nu vrea decat de manance si sa doarma...si intr-adevar, cateodata ii e asa de fomita dupa baitza ca-i curat fetzisoara dupa ce papa

Paula, sper ca acum sa mearga linkul
https://picasaweb.google.com/107499876858243416540/InvitatiiSiMarturiiPentruBotez#




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela82 spune:

Happy, l-am dar cu apa termala, insa nu am vazut nicio schimare. O sa incerc si eu sa ii fac masaj inainte de baita.la cursul de puericultura mie mi-au spus invers decat tie. Si in spital, cand i-au facut prima baita, la fel mi-au zis.... Tu cu ce ii faci masaj, cu crema sau ulei? Cred ca osa ii fac masaj cu ulei de migdale si apoi baita. Pana cum ii faceam masaj cu o crema de la bioderma, gama abc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_mammy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela82

Happy, l-am dar cu apa termala, insa nu am vazut nicio schimare. O sa incerc si eu sa ii fac masaj inainte de baita.la cursul de puericultura mie mi-au spus invers decat tie. Si in spital, cand i-au facut prima baita, la fel mi-au zis.... Tu cu ce ii faci masaj, cu crema sau ulei? Cred ca osa ii fac masaj cu ulei de migdale si apoi baita. Pana cum ii faceam masaj cu o crema de la bioderma, gama abc.


Mami fericita de pui Ares


Cam dupao saptamana am vazut efectele si in max 10 zile n-a mai avut nimic, nicio bubita si nici pielea uscata...
Acum na, sunt o mie de pareri si sfaturi...eu ii fac masaj inainte de baita si este foarte bine. Il dau cu ulei ( am avut de la chicco, acum folosim de la johnson's baby si este ok). Tot la curs ne-au spus, asa cum preciza si ioana_iasi ca putem folosi ulei de masline ca este foarte bun...alegerea ne apartine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tia_Mia spune:

Buna fetelor,

Ela, si noi am patit la fel cu baita, la inceput ii placea si treptat incepea sa planga pana ajunsesem sa o uscam si sa o imbracam repede. Am inceput sa observam cand incepe sa planga si prin eliminare am descoperit ca o deranja cand o curatam in nas si de atunci nu am mai avut probleme. Acum facem baita , facem masaj fara sa mai plangem. Eu folosesc crema tot de la Bioderma si ma impac bine cu ea.
Happy , foarte frumoase sunt invitatiile si marturiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

neata fetele

noi suntem bine, crestem frumos
singura prob este anemia dar luam fer
spamana viitoare facem iar analize sa vedem cum mai suntem
nu mai stiu cum sa-i dau calciu si vit C
le scuipa , nu vrea deloc sa le ia
fer il pun in ceai si ceaiul il indulcesc cu glucoza, altfel nu am sanse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleza spune:

SALUT fetele!
Ce invitatii si marturii frumoase confectionati voi fetelor,bravo voua,eu nu am timp si cred ca nici rabdare.

Am facut si eu vaccinul Sarei acum o sapt si de sambata trecuta nu mai mananca la fel,mananca ffff putin.Am asteptat si ieri am mers la pediatru si mi-a zis ca cica vaccinul asta are o substanta in el care le ia pofta de mancare.Dar la control i-a mai descoperit si ca ar avea o oarecare sensibilitate la urechi,cica un inceput de otita,sau cam asa ceva si acum ii dau Nurofen si Otocalm,picaturi calde in urechiuse.Cum a mai ajuns sa mai faca si asta nu stiu ca eu o sterg fff bine in urechi dupa baita cu betisoare asa ca nu imi dau seama de ce.
De mucisori am scapat slava Domnului,ca ne-au tinut vreo 3 sapt,cam asa.Am cantarit-o si eu ieri si are 5700 gr si 59 cm la 2 luni jumate(19 zile de fapt) si e o frumoasa si o grasuna,rade de mama focului si gangureste la fel,dar cel mai tare ma distrez cand se stramba,e tare rau,are o mutrisoara belea!

Doarme cu mine in pat noaptea,in patut doar ziua,si de mancat mananca la 3,4 ore ziua si noaptea si la 5 ore(de daca e cu tata la nas)Ziua doarme leganata pe perna(pe picioare)sau adoarme singura in patut(dimineata asta)seara la titi adoarme.In rest e cumintita nu am probleme dar e super dependenta de mine(si eu de ea)pt ca nu pot pleca de acasa decat cand doarme ea,daca stau mai mult de 3 ore,sa zic,nu stiu ca plange,zici ca imi simte lipsa enorm.
Asa s-a intamplat sapt asta,am plecat si eu sa imi iau ceva de imbracat,am lasat-o cu tasu' si cu cumnata mea(care a venit si ea in vizita din Spania ca o sa fie moasa fetitei)si amandoi erau varza,dupa juma' de ora m-au sunat sa vin acasa ca plange rau copilul.Asta e nu pot sa plec decat daca o iau si pe ea cu mine.

Va pup pe toate si distractie placuta celor care au botezul in we asta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui arleza

SALUT fetele!
Ce invitatii si marturii frumoase confectionati voi fetelor,bravo voua,eu nu am timp si cred ca nici rabdare.

Am facut si eu vaccinul Sarei acum o sapt si de sambata trecuta nu mai mananca la fel,mananca ffff putin.Am asteptat si ieri am mers la pediatru si mi-a zis ca cica vaccinul asta are o substanta in el care le ia pofta de mancare.Dar la control i-a mai descoperit si ca ar avea o oarecare sensibilitate la urechi,cica un inceput de otita,sau cam asa ceva si acum ii dau Nurofen si Otocalm,picaturi calde in urechiuse.Cum a mai ajuns sa mai faca si asta nu stiu ca eu o sterg fff bine in urechi dupa baita cu betisoare asa ca nu imi dau seama de ce.
De mucisori am scapat slava Domnului,ca ne-au tinut vreo 3 sapt,cam asa.Am cantarit-o si eu ieri si are 5700 gr si 59 cm la 2 luni jumate(19 zile de fapt) si e o frumoasa si o grasuna,rade de mama focului si gangureste la fel,dar cel mai tare ma distrez cand se stramba,e tare rau,are o mutrisoara belea!

Doarme cu mine in pat noaptea,in patut doar ziua,si de mancat mananca la 3,4 ore ziua si noaptea si la 5 ore(de daca e cu tata la nas)Ziua doarme leganata pe perna(pe picioare)sau adoarme singura in patut(dimineata asta)seara la titi adoarme.In rest e cumintita nu am probleme dar e super dependenta de mine(si eu de ea)pt ca nu pot pleca de acasa decat cand doarme ea,daca stau mai mult de 3 ore,sa zic,nu stiu ca plange,zici ca imi simte lipsa enorm.
Asa s-a intamplat sapt asta,am plecat si eu sa imi iau ceva de imbracat,am lasat-o cu tasu' si cu cumnata mea(care a venit si ea in vizita din Spania ca o sa fie moasa fetitei)si amandoi erau varza,dupa juma' de ora m-au sunat sa vin acasa ca plange rau copilul.Asta e nu pot sa plec decat daca o iau si pe ea cu mine.

Va pup pe toate si distractie placuta celor care au botezul in we asta!!!

fericita de Sara Elena

eu nu sterg baiatu cu betisoare
sterg doar pavilionul urechii cu scutecelul ca est emai moale
scutecelul ff putin umed

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Arleza, nu de la baie a facut otita ci de la mucisorii de care ati zis ca i-ati avut 3 saptamani. Secretiile nazale ajung f usor in urechiuse si le pot afecta. Dar trece, nu-ti face griji.
De sters asa e cum zice si Lia, nu se folosesc betisoare, se sterge cu panamente sterile doar paviionul extern.

Fetele, superbe invitatiile si marturiile facute de voi


Mergi la inceput