Brumarei si craciunite nov-dec 2011 (1)BV. Altesa!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

diana, foarte frumoase invitatiile!
Noi facem botezul saptamana viitoare, pe 21. O sa fie restrans, in familie, acasa, nu facem la restaurant. O sa fim 12-15 persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

Buna dimineata!
Ce liniste pe aici..
Ce parere aveti despre rasfat? Ma cearta lumea ca o cocolosesc prea mult pe fetita mea, ca o iau in brate de fiecare data cand plange. Chiar o sa ajunga rasfatata si sa nu mai pot face nimic din cauza ei? Acum are 2 luni, si as sta cu ea in brate toata ziua, peste o luna o sa incep sa lucrez si nu o sa mai am atata timp..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

anita, asta cu tinutul in brate nu e rasfat..pana pe la 6 luni e o nevoie fiziologica a lui bebe...si stai t linistita..fina-mea nu prea l-a luat pe fii-su in brate cat a fost bebe, tot pe considerentul sa nu fie rasfatat, si iata ca acum la 1 an jumate numai in brate vrea, doar la mami. Si acu zice ca ii pare rau ca nu l-a luat si asa mic, cat era mai usurel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush19_85 spune:

Anita, la fel zic si eu, pana la 6 luni nu e vb de rasfat. Cel putin asa intentionez sa procedez si eu, daca plange ma duc sa vad ce are si sa il linistesc...e o mana de om, e nou venit pe lumea asta, nici el nu stie care e treaba. Piticul meu plangea intr-o zi de nu stiam ce sa ii mai fac...ii facusem baie si il schimbasem cu jumatate de ora inainte, ii dadusem sa pape, nu era vb de colici. Pana cand mi-am dat seama ca era ud de pipi pe body. Nu imi dadusem seama pana atunci pt ca il tineam invelit in paturica. Cum l-am schimbat, s-a linistit. De cand am schimbat scutecele, am avut tot felul de astfel de surprize la urmatoarea tura de cumparaturi, incercam altele.

Voi cum ii adormiti pe pitici? Al meu adoarme numai la san, dar as vrea sa incerc si o alta tehnica, mai ales ca lapticul nu e mult si nu stiu cat o sa il mai am.Pe doamna Suzy nu o vrea deloc (rar se intampla sa o accepte, atunci cand ii este f foame si o molfaie si o tine cu manuta cu asa o ciuda...)

In rest, ne tot certam cu mucisorii...oricat ii trag cu batista bebelusului si cu ser incalzit, tot are. Ii aud imediat ce opresc aspiratorul. O sa incercam in seara asta si cu apa de mare in loc de ser, poate avem succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinush19_85

Anita, la fel zic si eu, pana la 6 luni nu e vb de rasfat. Cel putin asa intentionez sa procedez si eu, daca plange ma duc sa vad ce are si sa il linistesc...e o mana de om, e nou venit pe lumea asta, nici el nu stie care e treaba. Piticul meu plangea intr-o zi de nu stiam ce sa ii mai fac...ii facusem baie si il schimbasem cu jumatate de ora inainte, ii dadusem sa pape, nu era vb de colici. Pana cand mi-am dat seama ca era ud de pipi pe body. Nu imi dadusem seama pana atunci pt ca il tineam invelit in paturica. Cum l-am schimbat, s-a linistit. De cand am schimbat scutecele, am avut tot felul de astfel de surprize la urmatoarea tura de cumparaturi, incercam altele.

Voi cum ii adormiti pe pitici? Al meu adoarme numai la san, dar as vrea sa incerc si o alta tehnica, mai ales ca lapticul nu e mult si nu stiu cat o sa il mai am.Pe doamna Suzy nu o vrea deloc (rar se intampla sa o accepte, atunci cand ii este f foame si o molfaie si o tine cu manuta cu asa o ciuda...)

In rest, ne tot certam cu mucisorii...oricat ii trag cu batista bebelusului si cu ser incalzit, tot are. Ii aud imediat ce opresc aspiratorul. O sa incercam in seara asta si cu apa de mare in loc de ser, poate avem succes.

mamica fericita de Stefan Ionut (27.12.2011)

- e prea mic sa incerci tehnici de adormit si ai mei la fel adorm/eau e aceeasi nevoie de mami de care-ti spunea diana mai sus..
- ca ii pui ser sau apa de mare, e acelasi lucru..

Iubirile mele Matei Cristiansi Bogdan Gabriel

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Happy spor la confectionat.
Diana sunt foarte dragute invitatiile.

Pentru cine ii adoarme copilul la san sa stiti ca e mai usor asa. Si la mine adormea primul asa, Bogdan cand si cum. Uneori la san (mai ales noaptea) dar de multe ori daca e prea obosit se enerveaza la san si prefera suzeta. SIncer imi era mai usor cu adormitul la san.

Eu am terminat la timp cu invitatiile si marturiile. Tortul a fost ca si invitatiile. Le-au placut la invitati ideile astea si mai toti au zis ca marturiile o sa fie puse pe figider, asa ca faptul ca le-am pus magnet a fost foarte OK.
Daca mai vreti sa vedeti cum au aratat cutiile la final am pus poze. Si gasiti acolo si poze cu prajiturile facute de mine si mami, mai mult de mami ca eu am stat prost cu timpul.
Noi am pus prajituri pe masa si am dat si cate o caserola la final. Colegii mei ma iubesc cand le fac dulce la munca.
https://picasaweb.google.com/106883286244141611098/PregatiriDeBotez#
La biserica a fost foarte bine, Bogdan a dormit sau a stat treaz. A plans foarte putin cand l-a bagat si scos din apa deoarece era foarte frig in biserica. La restaurant a mancat un biberon, apoi a dormit, l-am mai alaptat o data (ca laptele muls s-a varsat) si iar a dormit pana pe final cand s-a trezit sa vada cum pleaca invitatii.
O sa va pun si poze cand am timp sa le incarc.

Happy astept cu nerabdare sa vad ce a iesit. Poate preluati ideea si pentru tort.

Vreau si eu pe FB cu voi. Cui trimit numele meu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:

Multumesc pentru raspunsuri. chiar daca ar fi rasfat tot nu ma pot abtine eu sa o tin in brate de cate ori am ocazia

De adormit... seara adoarme la san. intre ora 21-22 papam, suzetam, adormim, ne trezim, mai papam un pic... pana la urma adoarme. Peste noapte mananca, adoarme rapid la loc (cred ca sunt norocoasa pentru ca pana acum nu am avut nici o noapte in care sa stea treaza). Se trezeste la 8-9-10 dimineata, depinde de zi. Apoi,in timpul zilei e chin: ca nu doarme mai mult de 20 maxim 30 de minute legat. O adorm ori leganata, ori la san. Cand sa o las jos din brate... face ochii mari. Sau daca nu ii deschide chiar atunci in 20 de min e treaza si se foieste... si tot asa. Azi, minune mare, a dormit de la 11 la 12 - 1 ora!! si de la 5 la 5:40; in rest a mai adormit asa in reprize de cate 10-15 minute... o sa-si faca oare vreodata un program de dormit ca si alti copii? (ca tot aud ca altii mai dorm si in timplul zilei cate 2 chiar 3 ore legat). Ai vostrii cum dorm in timpul zilei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tia_Mia spune:

Buna fetelor,

Anita, si eu o tin in brate de cate ori plange sau cand sunt mai libera. Eu in timpul zilei o tin in alta camera ( nu in cea care doarme) si o pun intru-un scaun de masina sau leagan si sta cuminte , chiar si doarme 2-3 ore .
A mea dupa ce face baie seara , are cate o repriza de plans cam de 1 ora si nu stiu ce sa-i fac. Pediatra mi-a spus ca ar fi trebuit sa adoarma repede dupa baita ca asa sunt copii
Happy spor la connfectionat!
Paula ,felicitari pentru toata organizarea, super ti-au iesit si prajiturile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Buna,
Noi trecem printr-o perioada tare "grea" acum dar am citit ca este cat se poate de normal si ca o sa treaca. De vreo saptamana, Gabriel care are azi o luna, se agita si plange destul de mult seara. Incepe pe la 18 si tine pana la 23-23h30, cand adoarme in sfarsit si se linisteste. Se agita in continuu, da din maini si din picioare, are niste ochi mari si nu poate sa se relaxeze si sa doarma. Cica "fenomenul" are si un nume: disritmie de seara. Nu are colici, ca la asta ne-am gandit prima data.
Nici baia de seara nu il relaxeaza, parca il agita si mai tare. Cred ca o sa schimb ora si o sa il imbaiez dimineata. Va trebui sa ne schimbam ora de iesit afara daca fac baie dimineata.

In plus, ieri nu a dormit nici ziua decat foarte putin.
Pe la ce varsta putem sa incercam sa ii invatam sa adoarma singuri?

In rest e bine, lapte e, mananca bine, creste.

Va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rania_s spune:

BUNA DIMINEATA
Anita parca ai descris-o pe micuta mea,fix asa patim si noi cu ea e minune cand doarme ziua,efectiv nu pot face nimica de ea vrea in brate doar acolo doarme,cum o pun jos cum face ochii cat cepele.
Fetele care alaptati cat sta bebele vostru la san?
pe toate si o zi frumoasa

Mergi la inceput