Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***382***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Las' ca mi-o racesc io. Ma rog, in general nu prea sunt bagata in seama

Citat:
citat din mesajul lui novus

Da, am citit si eu putin si am vrut sa mai zic una alta dar m-am abtinut ca sigur mi-o iau in freza plus ca nu-mi racesc gura de pomana cu niste necunoscute pana la urma, aici e altceva, ma simt ca intre prietene cu care pot discuta si in contradictoriu ca e normal sa nu avem aceleasi opinii si sa nu ne placa aceleasi lucruri

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way


Lasa, lasa ca tu nu ti-o racesti degeaba, am vazut io ! plus ca tu te si pricepi la vorbe spre deosebire de mine

Adevarul e ca eu ma si enervez cand vad ce debiteaza unele , nu ma pot abtine sa nu le zic vreo doua

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Las' ca mi-o racesc io. Ma rog, in general nu prea sunt bagata in seama

Citat:
citat din mesajul lui novus

Da, am citit si eu putin si am vrut sa mai zic una alta dar m-am abtinut ca sigur mi-o iau in freza plus ca nu-mi racesc gura de pomana cu niste necunoscute pana la urma, aici e altceva, ma simt ca intre prietene cu care pot discuta si in contradictoriu ca e normal sa nu avem aceleasi opinii si sa nu ne placa aceleasi lucruri

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way


Lasa, lasa ca tu nu ti-o racesti degeaba, am vazut io ! plus ca tu te si pricepi la vorbe spre deosebire de mine

Adevarul e ca eu ma si enervez cand vad ce debiteaza unele , nu ma pot abtine sa nu le zic vreo doua

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)





lasa, ca un triunghi rosu nu ti-ar sta rau nici tie, daca e pentru o cauza nobila

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Revenind la oile noastre...da, Alexandra, Phiphi le sintetzeaza, "Tom si Jerry"= "Shiji", Pongo si Perdita= "goshi" sau mai nou "gogoshii" si acum recent a fost o faza tare, au eram in alta camera si o auzeam pe Phiphi repetand din ce in ce mai tare si mai nervosa:"bidu...bidu...BIDU!!!" si sotzul disperat ii enumera:"daaa, shiji vrei? sau Tarzan? " si tot isi incerca norocul, Phiphi mai sa explodeze urland:"bidu!!!" Ma intreaba distrus sotzu':"oare ce-i aia?!"
Eu:"habar n-am..." si intr-un moment de iluminare, chiar cand izbucnea Sophia in plans:"Scooby Doo!!!!!!!!"
Aia era!!!:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


ce inseamna instinctul feminin
azi dimineata mi-a facut si mie Amalia o crizuta ca ea vroia sa se uite la Tinkerbell si eu i-am pus Clopotica, si dai tavaleala si urlete ca mami nu vrea sa-i puna ce vrea ea si tot imi repeta vehement ca ea nu vrea Clopotica, nu si nu si nu

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Chatonel, exact la asta ma gandeam si eu de dimineatza!!! Si ma gandeam ca de fapt e asa de aiurea, s-a facut asa o falsa "dihotomie" cu: "mamele de profesie mame" si "mamele de cariera", cand de fapt cred ca extremele sunt foaaaarte putine (prin "extrema" intelegand femei care au renuntat TOTAL la profesie (sau mai mult de 3 ani) pentru a se ocupa de familie si femei care au lasat bebelushul de 2-3 luni pe mana altora pentru a se intoarce vijelios "la cariera", plictisite sau neadaptate de fapt la viata cu copilul). In rest...toate suntem si mame si avem si profesii. Bine, unele au un substrat dureros si de aceea sunt atat de vehemente (din postari vechi pe forum stiu ca una dintre cele mai mushcatoare de pe acel forum si-a lasat bebelushul in Ro la parinti si a plecat in USA la doctorat/cariera si nu l-a mai vazut cativa ani, vreo 5, pana l-a luat acolo- nu tin minte amanuntele deci probabil datele date de mine nu sunt chiar exacte, dar cam asta este rezumatul. Normal ca fiecare vorba spusa la topic are conotatii dureroase pentru ea si fara sa vrea se simte atacata/ judecata si incearca sa ia totul in raspar/la bashcalie).


I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


vai de mine, ilinca, ma sperii cind vad cit esti de "documentata" in ceea ce privestele nick-urile de pe forum. Intimplator pe tipa asta o stiu bine si ii stiu povestea, dar altfel nu as avea idee de cine ce face si cum.
Tu ai o memorie fenomenala si, la o adica, ai putea sa o folosesti foarte manipulator... noroc ca nu e cazul.
Am cunoscut persoane in trecut care nu aveau asa memorie, dar isi luau notite de forum de fiecare data cind cineva dadea amanunte din viata privata si s-a soldat naspa la un moment dat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Chato- Ca te prinsei aici, aici te intreb- Am citit in goana subiectul lui Pisigria si mi-a ramas o chestie pe retine. Nu ma mai duc acolo sa verific, asa ca ma scuz de pe acum, daca am inteles aiurea. Tu ziceai de laptele praf la francezi . Mie nu mi-a propus absolut nicio pers(dr, moasa, pediatri, neonatologi) sa dau praf la copii, din contra, absolut toti au ridicat in slavi alaptatul, mi-au vorbit despre congelat, alaptat in pauza de masa, liga laptelui etc. Da, am fost urmarita la ac spital la ambii, dar pe Anastasia am nascut-o la altul si ac discurs era peste tot.


Anastasia e sora de cruce cu Phiphi la mofturi hainoase. Cred ca-i un pui de fixism...In rest, se comporta ca toti ceilalti...nu vrea in pat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Fetelor, am nevoie de un sfat. Verisoara mea a nascut o fetita acu 5 zile, prin cezariana. Nu s-a declansat lactatia inca, ea isi doreste ft tare sa o alapteze, dar pana acum i-a dat lapte praf. Cand o pune la san, plange, ca e flamanda, si eu nu stiu ce sfat sa ii dau. I-am zis sa o tina cat de mult la san, dar nu suge nimic fetita, probabil s-a prinsa ca e mai usor din bibe. Are doar putin colostru. Si nici sfarcul nu e bine format. Help!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bre, da' cata vechime aveti voi in ale forumelii??

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Chatonel, exact la asta ma gandeam si eu de dimineatza!!! Si ma gandeam ca de fapt e asa de aiurea, s-a facut asa o falsa "dihotomie" cu: "mamele de profesie mame" si "mamele de cariera", cand de fapt cred ca extremele sunt foaaaarte putine (prin "extrema" intelegand femei care au renuntat TOTAL la profesie (sau mai mult de 3 ani) pentru a se ocupa de familie si femei care au lasat bebelushul de 2-3 luni pe mana altora pentru a se intoarce vijelios "la cariera", plictisite sau neadaptate de fapt la viata cu copilul). In rest...toate suntem si mame si avem si profesii. Bine, unele au un substrat dureros si de aceea sunt atat de vehemente (din postari vechi pe forum stiu ca una dintre cele mai mushcatoare de pe acel forum si-a lasat bebelushul in Ro la parinti si a plecat in USA la doctorat/cariera si nu l-a mai vazut cativa ani, vreo 5, pana l-a luat acolo- nu tin minte amanuntele deci probabil datele date de mine nu sunt chiar exacte, dar cam asta este rezumatul. Normal ca fiecare vorba spusa la topic are conotatii dureroase pentru ea si fara sa vrea se simte atacata/ judecata si incearca sa ia totul in raspar/la bashcalie).


I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


vai de mine, ilinca, ma sperii cind vad cit esti de "documentata" in ceea ce privestele nick-urile de pe forum. Intimplator pe tipa asta o stiu bine si ii stiu povestea, dar altfel nu as avea idee de cine ce face si cum.
Tu ai o memorie fenomenala si, la o adica, ai putea sa o folosesti foarte manipulator... noroc ca nu e cazul.
Am cunoscut persoane in trecut care nu aveau asa memorie, dar isi luau notite de forum de fiecare data cind cineva dadea amanunte din viata privata si s-a soldat naspa la un moment dat

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Mie mi-a venit laptele dupa o saptamana si stii bine ca am cam esuat. In afara de mufare non-stop nush ce altceva sa zic. Oricum, io nu cred ca dupa doar cinci zile s-a prins ca-i mai usor din biberon, oricum, inca nu-i tarziu sa mai insiste cu tzitzi.

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Fetelor, am nevoie de un sfat. Verisoara mea a nascut o fetita acu 5 zile, prin cezariana. Nu s-a declansat lactatia inca, ea isi doreste ft tare sa o alapteze, dar pana acum i-a dat lapte praf. Cand o pune la san, plange, ca e flamanda, si eu nu stiu ce sfat sa ii dau. I-am zis sa o tina cat de mult la san, dar nu suge nimic fetita, probabil s-a prinsa ca e mai usor din bibe. Are doar putin colostru. Si nici sfarcul nu e bine format. Help!





CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexAndra_81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Bre, da' cata vechime aveti voi in ale forumelii??

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way


daaaa, chiar asa, fetelor, cam de cand?
Pe mine ma sperie indivizi de genul asta, mai ales cand noi ne punem informatiile pe tava aici si poze si tot tacamul...

Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui andiaroro

Chato- Ca te prinsei aici, aici te intreb- Am citit in goana subiectul lui Pisigria si mi-a ramas o chestie pe retine. Nu ma mai duc acolo sa verific, asa ca ma scuz de pe acum, daca am inteles aiurea. Tu ziceai de laptele praf la francezi . Mie nu mi-a propus absolut nicio pers(dr, moasa, pediatri, neonatologi) sa dau praf la copii, din contra, absolut toti au ridicat in slavi alaptatul, mi-au vorbit despre congelat, alaptat in pauza de masa, liga laptelui etc. Da, am fost urmarita la ac spital la ambii, dar pe Anastasia am nascut-o la altul si ac discurs era peste tot.


Anastasia e sora de cruce cu Phiphi la mofturi hainoase. Cred ca-i un pui de fixism...In rest, se comporta ca toti ceilalti...nu vrea in pat


mie nimeni nu mi-a vb de alaptat, la moasa a fost un singur curs (din 10) si ala numai pt cine STIA dinainte ca vrea sa alapteze... cred ca e diferit in functie de regiuni sau poate... de spital/clinica? eu am nascut la clinica, ca majoritatea cunostintelor mele.
in orice caz, aici nu te ajuta nimeni daca tu nu te tii cu dintii de personal. Ba chiar sint "pro" bibe, ca sa nu mai auda copiii urlind de foame pina vine laptele si apoi pina se regleaza cu suptul cit-de-cit.
Ba imi mai si amintesc de o faza care mi s-a parut complet aiurea: fie-mea, a 3-a zi la clinica, mincata bine, adormise la sin (pe mine). si o tineam asa, uitindu-ma cu drag la ea pina cind a intrat o asitenta nu-s pt ce si a zis " va mingiiati? (vous faites un calin)" Faza mi s-a parut complet aiurea, cum adica nu se vedea ca bebelusul doarme? Sau ea nu a vazut niciodata bebelus sa adoarma la sin la mama-sa?

Mergi la inceput