Aspirante optimiste (748)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Gina, si da-i si sotului un paharel.
Bobule, Bobule....nu le dai si baietilor???


9 saptamani si 3 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crismac spune:

Buna !
Eu nu am mai intrat ca de vineri nu am mai avut curent electric ! Un cosmar !
Vreau sa va spun ca inca nu mi-a venit !!! Si inca nu m-am testat . O sa ma testez maine sau poimaine !
Am o senzatie de greutate in partea de jos a burtii si ma cam doare intre ovare ! Banuiesc ca uterul .Nu prea sper dar am in acelasi timp niste emotii ...

www.gradinacris.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci1418 spune:

crismac sa dea DD sa fie cu ochisori
bob deja am multa rabdare dar si din cauza fricii pot sa astept... daca va fi bebe e bine venit si la locul lui sa fie, daca nui bebe nu ma disper totul la timpul sau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Crismac, incepe sa iei 2 Nospa pe zi. Daca te mai doare, ia 3. Nu trebuie sa astepti sa se accentueze durerile. La Fundeni m-au sfatuit sa iau preventiv ca relaxeaza si uterul. Tin pumnii!


9 saptamani si 3 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Marci, eu am zis intotdeauna ca oricare ar fi situatia, e mai bine sa stii decat sa nu stii ceva, ca repari, ca sa iei masuri din timp. Oricum iti e frica sa nu fie extrauterina, asa ca de ce sa mai stai in stres?


9 saptamani si 3 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1 la 2 zile, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gina85 spune:

Mersi fetelor de sfaturi

Din seara asta pot incepe cu vinul ca cm a plecat si vom incepe si cu celelate treburi,stiti voi,asa ca avem treaba sapt asta ....

De maine sau poimane incep cu testele de ovulatie si vedem....


Apropo, o intrebare? Cm era de 26-28 zile,luna asta mi-a venit la 29 ar trebui sa ma testes de la ziua 10,nu????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yna85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui xdidi

salutare fetelor
yna eu zic sa vb si cu ginecologul, eu am o colega de munca care are autoimuna hashimoto si a tinut tratament ceva timp, regim , s-a ingrasat si dr endocrino a tinut-o pe pilule (yasmine), faza e ca ea atunci nu-si dorea bebe, nu era casatorita....si la o luna sau 2 dupa ce a intrerupt pilulele a ramas, are o minune de baietel...pe parcursul sarcinii a luat eutirox si a facut analizele, iar glanda a fost fff bine in timpul sarcinii chiar mult mai bine decat in rest...acum dupa sarcina inca n-a apucat sa-si mai faca analizele ca bebe consuma timp, insa a slabit fff mult si trebuie sa vada daca nu cumva o da in hiper...
bafta si sa auzim cat mai repede de II

mai intai fa ceea ce este necesar, apoi ceea ce este posibil si vei realiza imposibilul


Asa o sa fac, ca si Alex m-a sfatuit la fel, si m-am gandit si eu, doar ca sigur o luna sau 2 tot trebuie sa astept, ca trebuie sa-mi scada TSH-ul cam multicel! Multumesc multe de sustinere si sper sa am si eu norocul peste 2 - 3 luni sa fiu graviduta!
Te pup!

http://lagf.lilypie.com/zFnw.png
http://lt2f.lilypie.com/ofWb.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yna85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tinuta78

yna, eu am acelasi diagnostic ca si tine. Chiar daca doctora ar spune ca ai voie la bb imediat, nu vreau sa te descurajez, dar pana nu reglezi tiroida, nu cred ca te lasa natura sa ramai. Eu am asteptat mai bine de un an, bine aveam si alte probleme. TSH-ul il aveam in general in jur de 2 cu 75 eutyrox. Am ramas natural in luna in care TSH-ul era 0.75, iar in ziua 40 cand am facut si beta, TSH-ul ajunsese la 8. Deci sarcina te va deregla foarte mult. Am crescut automat la 100 si 125 eutyrox. Ai mare grija in momentul in care ramai gravida sa cresti imediat doza.(Analizele se fac cam la 6 saptamani dupa schimbarea dozei de eutyrox, deci nu la luna, n-ar avea sens).
Referitor la pierdere, te inteleg perfect. Chiar daca cu mine Doamne Doamne a fost mai bun, asa ca la data cand ar fi trebuit sa nasc, aveam deza un nou sambruel in burtica, durerea a fost tot mare.

20+


Tinuta, multumesc mult ca mi-ai raspuns, am crezut ca sunt singura pe aici cu tiroidita Hashimoto.Vad ca esti graviduta!! Sa ai o sarcina usoara in continuare! Ma speri un pic, cu faza ca ai asteptat mai bine de un an ...cat ai avut TSH-ul atunci? Eu il am 16 . Si sper sa scad cat mai repede, dar ma ingrijoreaza si anticorpi, cei antiTPO sunt >2000, iar cei antiTG sunt 260. O sa merg peste o luna sa-mi fac TSH-ul ca vreau sa vad cat scade sub tratament intr-o luna, stica ca atunci cand esti graviduta se face la 4-6 sapt, dar mie mi se pare ca mai e asa drum lung pana atunci....
Tie ce regim ti-a dat? Ca mie nu imi e foarte clar, mi-a spus ca nu am voie sare, dulciuri, carne, varza, conopida, ridichi,grasimi si sa mananc cat mai multe fructe, legume si lactate.
Te pup! Si multumesc inca o data de raspuns!

http://lagf.lilypie.com/zFnw.png
http://lt2f.lilypie.com/ofWb.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha_23 spune:

buna fete,
Sa stiti ca nu scriu prea des dar mi-am facut un obicei si deschid calculatorul in fiecare seara dupa servici. Va uramaresc
Yna si eu am tiroidita hashimoto, am desoperit o in aprilie 2011 si sa stii ca mie dr endocrinolog nu mi-a dat perioada de pauza pt bebe. Mi-a dat eutirox, am inceput cu 25 acum sunt la 75 si cred ca asa va ramane. Eu fac tsh la 3 luni. Prima data tsh-ul a avut valaorea 11, acum il am 0.29, adica perfect insa tratamenul continua. Dr a spus ca este un fel de tratament pe viata, daca nu il mai iau creste iar. De cand iau eutirox nu am acumulat alte kg. In privinta antitpo am inteles ca nu se poate face ceva pt scaderea lor pe termen lung. Eu cred ca nu tiroidita m-a impiedicat sa am bebe, cred ca se poate ramane gravi doar ca nu este bine pt bebe sa fie tsh >1 in sarcina.
Vreau sa va mai intreb daca am facut bine, ieri seara am fost la un sf ion si am facut efort, dans cu o fetita de 2 ani in brate si am simtit intepaturi in ovar drept de atunci. Am ajuns acasa si am luat un nospa si am pus un utrogestan 100.dimineata nu mai ma durea. Nu stiu daca o sa fie ceva dar zic daca e sa nu fac rau, sunt in ziua 5 DPO. Mie medicul mia prescris o singura data utrogestan si nospa cand s-a declansat avortul la 6 saptamani, stiu ca acum nu este acelas lucru. Ma iertati daca par dusa cu capul, dar macar sa nu mai fac daca fac gresit.
Inca ceva am intrat si eu pe site-un fertility friends, mi-a placut eu imi sciam pe o agenda toate detaliile, multumesc pt pontul asta.
Mealex sarcina usoara, ma bucur in fiecare seara cand iti vad la semnatura o zi adaugata.
M-am lungit cam mult va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Miha, si eu stiu ca daca ai tratament cu Eutirox poti incerca sa faci bebe. Cunosc o fata care a facut asa.
Acum nu e problema ca ai ridicat, dar mai incolo si in sarcina nu mai ridica nimic.
Multumesc mult ca ma urmaresti si te bucuri pentru fiecare zi adaugata la semnatura mea, mai ales ca in ultima perioada am avut probleme. Speram ca suntem bine. Iti doresc ca sa ai si tu semnatura ca a mea cat mai repede si sa adaugi mereu cate o zi.
Pup!



9 saptamani si 3 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 600 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput