Aspirante optimiste (748)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

ylari, faci amniocenteza????
pentru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

yna, in mai 2010 aveam ATPO >800 si TSH 8.6, am inceput cu eutyrox 50, iar in 6 saptamani am scazutTSHul la 3.6(<4.9intervalul de referinta). Am crescut doza la 75 si ajunsesem in jur de 1,7. Cica pentru sarcina este bine sa fie sub 2. Apoi am ramas insarcinata prin FIV, iar TSHul in z14 de la transfer ajunsese la 4.9. Am crescut la 100 eutyrox. Din pacate, acea sarcina s-a oprit in evolutie, insa eu am continuat cu doza de 100. In 2 luni scazuse la 0.75 valoarea TSH si am reusit sa raman insarcinata natural(cum ti-am spus si in mesajul anterior, in z40 de CM TSH era 8). Dupa alte 6 saptamani a ajuns la 1.5(la cresterea cu inca 50 unitati de eutyrox). Mie asa mi-au spus mai multi endocrinologi ca eutyroxul isi face efectul in 6 saptamani, asa ca nu te grabi sa-l repeti mai repede, probabil scade putin, dar nu suficient.
Referitor la ATPO, asta nu-l poti scadea cu pastile. Eventual cu Seleniu, dar nu-i probat si doctorii au pareri impartite. Eu am inteles ca este foarte influentat de stres. Mie mi-a scazut de la 800 la 260 inainte de sarcina(dupa ce m-am calmat si am urmat un tratament de acupunctura-probabil ca a ajutat si asta). Ai rabdare, detaseaza-te psihic de problema si ai sa reusesti. Bafta multa

20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

si la mine acum au inceput niste cheaguri, dar nu normale, adica cum aveam pana acum

nu mai stiu ce sa zic, sa vad cat de repede ajung la un dr dar parca as merge la altul sa mai aud si alte pareri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

acum am vb cu miha pe mess si incearca sa se calmeze
zicea ca luna asta a facut pauiza de la tot, de la medicamente, medici

speram sa vine direct cu doua liniute cand va mai intra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_86 spune:

si va pupa pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Nu acceptam pupici prin mesager, doar cu prezenta online pe forum.


9 saptamani si 4 zile



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 2 g/zi, MagneB6 1/zi, Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3, Nospa 3/zi, Scobutil 3/zi, Utrogestan 600 mg/zi
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique77 spune:

salutare fetelor
am trecut sa vaz ce mai faceti

Alex bine ca a fost altceva...pffff
cred ca ai trecut prin niste stari.....

eu sunt ok.....
suparata ca astia la munca ne baga iar cate 2 zile fara plata, 2 luni, desi a mers treaba ca unsa....
deci bani mai putini de investit la bebe si oriunde altundeva....

in rest...astept ciclul
am facut a 5-a sedinta cu bio-energeticiana mea
e tare gagica
dar astept rezultate mai presus de toate (ca sa fac si versuri)

va pup

Tratament pregatitor sarcina: Femibion1 1/zi, MagneB6 (470 mg) 2/zi, Q10 (120 mg) 1/zi si Vitamina E forte (120 mg) - primele 10 zile din CM, Aspenter (75 mg) 1/zi, Vitamina C (120 mg) 1/zi, Acid folic (5 mg) - 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorena_86

ylari, faci amniocenteza????
pentru?


Pai ca o dobitoaca ce sunt, am facut porcariile de dublu test si triplu test (as interzice testele astea de kkt care nu iti spun nimic) si rezultatele la dublu test au fost: ptr trisomia 21 1:998 ptr trisomia 18 1:10000. La triplu test au iesit asa: ptr tris 21 a iesit 1:4300 si ptr tris 18 1:193!!! So, m-au apucat toti nervii posibili si imposibili ptr ca nu inteleg daca ar fi fost ceva nu ar fi iesit rau si la dublu test??? Mi s-au spus tot felul de aberatii, ca sarcina a evoluat, ca se mai ia in calcul si afp, in fine, pana la urma kkturile astea nu sunt bune de nimic, poa' sa iti iasa si 1:1000000 nu iti garanteaza nimeni ca nu esti acel "1". Asa ca imi bag picioarele si fac amnio. Dar sunt foarte suparata pe mine.
O pupam pe Miha!
Iar tu fuguta la doctor (altul, ca ai dreptate, e buna si o alta parere)
Tu ce zici de asta cu testele mele?

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa

bebedoiu
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Lore si eu zic sa mai ceri parerea unui alt medic, cheaguri am avut mereu, asta nu inseamna ca este si normal, eu dupa operatia laparoscop si dupa stimulare nu am mai avut, la tine daca pana acum nu ai mai avut si au aparut dupa chiuretaj este un semn de intrebare, dar nu cred ca este ceva foarte ingrijorator.
Ylari , si bafta multa la amniocenteza. cand o faci?
Moni imi pare rau de problemele legate de servici, mai povesteste-ne de bio-energeticiana, cat este o sedinta?

In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

fetelor am si eu o intrebare sucul de citrice sau cel de mere cu morcovi facut in casa, daca fac cantitate mai multa, cat pot sa il pastrez la frigider?

Multumesc anticipat!


In curand
Dumnezeu sa ne ajute sa devenim mamici!
anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput