Pacatele taticilor egoisti

Pacatele taticilor egoisti | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Egoismul cunoaste multe definitii si e un defect total incompatibil cu statutul de parinte. Si totusi exista tatici care nu realizeaza ca modul lor de a reactiona in anumite imprejurari fata de propriii copii vine dintr-un egoism inconstient pe care majoritatea il neaga. In primii ani de viata ai copilului, taticii sunt mai ales cei predispusi la acte de egoism, izvorate dintr-o frica interioara ca ar putea pierde ceva ce ar trebui sa fie doar al lor. CITESTE www.desprecopii.com/info-id-7700-nm-Pacatele-taticilor-egoisti.htm" target="_blank">despre taticii egoisti aici >>

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La fel ca si alt articol anterior - oarecum asemanator si care articol se poate reciti si din lecturarea acestuia de fata - consider acest articol slab nu atat ca idee ca si existenta unui fapt posibil ci ca mentalitate si linie de gandire.
Nu stiu daca exista cuvantul antagonist misoginismului - insa daca exista pot caracteriza acest articol si cele adiacente lui ca find incarcate cu o doza mare de exclusivism.
Nu am subscris si nu voi subscrie unui astfel de trend indiferent de apartenenta sexuala a unui parinte. Pentru mine au existat si probabil vor exista doi parinti fiecare cu specificul si unicitatea lui si in mod natural poate fiecare dintre ei isi vor gasi sau regasi locul si rolul in familia fiecaruia.
Asa cum natural o mama va ramanae sau ar trebui sa ramana o mama in egala masura un tata ar trebui sa ramana un tata, fiecare cu specificitatea fiecaruia. Un copil echilibrat - teoretic ca sa nu-mi arog ideea de practic, ar trebui sa fie o regasire a ambilor parinti atat al mamei cat si al tatalui.
Asta ar fi. Imi pare rau.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

De acord cu Marius.
Sa nu repet, adaug: am vazut destule mame egoiste - dupa "canoanele"articolului + parerea mea personala.
Incepand cu cezariana planificata la 37 de saptamani (adica sa scoata copilul ala de acolo pana n-o distruge de tot....) pana la mamicile care sub pretextul carierei/meseriei isi lasa copii sa fie crescuti de bunici (parinti mamei/tatalui).
Plus intarcat pe motiv de nesomn - ca sticla o poate da si tatal si mamica se mai menajeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Sunt atatea motive in articolul ala care ar defini, cica, egoismul tatilor, dar de fapt sunt complet aiurea atribuite subiectului, si sunt atatea dovezi de egoism atribuite mamelor, incat articolul respectiv este, dupa parerea mea, de un amatorism greu de inghitit.

In primul rand, egoismul tatilor carora le este "luata fata" de copil, este o prostie. Gogonata. Cunosc despre frustrari ale barbatilor care nu mai gasesc "loc liber" datorita instinctului matern, hormonilor sau a altor "delicii" cu care se confrunta femeia dupa nastere; am auzit si de manifestari violente. Dar egoism??? Adica pentru cativa nenorociti, nu egoisti, ci pur si simplu rudimentari in gandire, poate cineva sa creada ca un barbat si-ar da copilul la o parte, de necaz ca nu mai este el nr.1? "semne evidente"..."scuze pentru taticii egisti"..."nevoia de a controla totul"...titluri de doi bani care se doresc patrunzatoare. Un mare fas...
In al doilea rand, "dovezile" insiruite acolo nu sunt in exclusivitate barbatesti. Sunt carente de educatie proprie, majoritatea din ele putand fi atribuite femeilor. Asa ca despre ce vorbim?

Nu as vrea sa-l fac pe autorul articolului sa se simta prost, dar cred ca ar trebui sa-si schimbe obiectul articolelor sale, sa se orienteze spre altceva; e clar ca aici nu stie despre ce este vorba.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput