Bubu LMA Diana,Catalina,Darius,Kristian,Andrei-122

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

hop si noi

fuseram afara
la miniprix de imbracai plodul ala mare, maine il trimit inapoi la mamaie
apoi in parc de am alergat plozii aia mici si pe noi dupa ei, au mancat, nu mult, ca mi a fost frica sa nu verse iar RAzvan, dar Robi ar mai fi vrut, drept pt care acasa a ras o juma de mar la foc automat si 180 de lp si vreo 60 de ceai ca ala era pe langa noi
........

revin, am nervi

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Hello!
Am facut o suta de lucruri azi. Acum, dupa ce l-am culcat pe Razvan, mi-am facut geanta, pregatit tinuta, mai am sa fac baie si sa ma spal pe cap si nani. Maine e ziua cea mare. Ce mi-o fi venit si mie sa ma intorc miercuri la servici, nu stiu. Azi ma gandeam sa ii sun sa le zic ca vin de luni, pe 9, dar m-am razgandit. I-am amanat deja de 3 ori. Prima oara le-am zis ca vin de pe 2 dec, apoi pe 20, apoi pe 4 ian.
Cred ca e ceva in aer cu melancolia asta. Acum 2 ore aveam o stare de imi vebea sa plang de dor. Dor de burtica de acum 1 an, dor de Razvan cand era mic-mic, dor de zilele calduroase de vara cand ieseam in parc, ma puneam la umbra, Razvan dormea si eu citeam ... Momente care nu se vor mai repeta. Chiar daca, cu ajutorul lui Dumnezeu, voi mai avea un bebe, nu va fi la fel. Asa imi inchipui eu lucrurile: voi fi mai ocupata, preocupata de ambii copii, timpul meu va trebui impartit la 2. Adio clipe linistite petrecute la umbra in parc intr-o stare de relaxare totala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Am inceput sa ma uit dupa un carut sport, desi abia la primavara ne-ar trebui. Am gasit unul care sa corespunda multelor mele cerinte de la firma Jane (tocmai am aflat cu stupoare ca se pronunta Hane ca sunt spanioli). A auzit cineva de firma asta? Am tot vazut produsele lor in cataloage, dar nu am vazut niciunul 'live'. Sa nu fie ceva de genul carutului pe care l-a avut Ziki de a ramas cu rotile blocate.
La austrieci era pliiiin numai de carucioare Bugaboo. Nu stiu care e treaba cu ele, la noi nu au intrat pe piata, dar sunt scumpe rau. Unul complet echipat (landou si parte sport) e pe la 1000 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Salutare!
Succes maine la munca Mada! Crezi ca o sa mai ai nevoie de carucior? Pana in primavara umbla bine Razvan. Nu stiu, zic si io.
Si eu merg maine la munca un pic si apoi incep de joi program normal. Nu pot descrie ce simt. Nu e nici rau, nici bine. Vom vedea.
Cum e Mario? Tunde...

Somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

multumim pt ganduri bune..
saraca Lori;cred ca se simte si Ea de 100 de ani ca mine...ca Eu zau asa ma simt...satula de boli,de probleme.

Monika;ma gandesc ca ne asteapta si pe noi injectia..vad ca nu prea da semne in bine..4 doze de zinnat si 4 de ospamox1000!si mai face febra

Mada;scuze ca nu mai tin minte..cine ramane cu gogosel?cat esti la serv..si in ce domeniu lucrezi?bafta pe maine

Roxx;mai mai...sa scape sarbatorita fara tort facut de mami de ziua Ei?..parca vad cum iti iei revansa pe Sambata..cu un megatort!

Si Eu sunt melancolica..Eu 100% n-oi mai avea parte de zile de alea ..cu parc,cu citit,cu bebe mic mic..fara griji...
Pe mine m-a marcat acest prim an cu doi copii..am imbatranit tare tare..ma vad in poze...nu ma recunosc...nu mai am timp de mine..daca cumva am timp..sigur nu mai am energie sa fac ceva.
Acum intr-o zi am avut ocazia sa ma uit la un film din cap la coada..moamaaaaaaaaaa..nu imi venea sa cred..nu mai stiam cum e sa te uiti la ceva..fara sa-ti zbenguie copii in cap..
Sunt convinsa ca am gresit si Eu..am exagerat..sunt mama martir..dar nu primesc ajutor suficient din partea celor din jurul meu..
E ceva normal sa le fac Eu pe toate
E ceva normal sa stau in casa ca muma padurii
E ceva normal ca altii(ex mr B) sa mearga la schii o saptamana..si Eu sa stau pe baricade singura cu doi copii.Oare semnificatia cuvantului"parinti" nu inseamna si tata si mama?

gata ma duc ca -s umflata in pene






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Tunde..draga de tine
va doresc tot binele din lume,sa fiti sanatosi,sa va mai linistiti.
si pe mine ma apuca ganduri din astea,ma enervez pe mine ca sunt prea de casa,ca refuz iesirile,refuz sa las pe altcineva cu Edi,refuz sa las pe altcimeva sa dea cu aspiratorul. eu sa alerg de nebuna toata ziua,pe urma tot eu ma plang..tot mie imi trece..si asta e.

Tunde..Mada ..dar nu pierdeti nimic acum,este o perioada frumoasa in care castigati foarte mult..pierdeti anii vostri dar castigati anii copiilor,care vor creste frumos datorita grijii voastre.
Nu imbatraniti,ci intineriti foarte mult..va puneti in mintea lor,redescoperiti joaca,povestile,scoala...cei care nu au copii pierd lucrurile astea care sunt foarte importante,pierd legatura lor cu tineretea,copilaria,adolescenta..imbatranesc mai repede..voi castigati mereu tinerete.

E adevarat ca sunt si multe probleme,boli,nopti nedormite..dar mereu va da cu plus. mereu trebuie sa fiti puternice.

Nu aspectul fizic conteaza,sufletul vostru va fi mereu bine ingrijit si tanar datorita lor.

Apoi..vine partea nasoala,cand ei vor pleca,dar atunci va dati seama ca ati descoperit altceva si va fi mai usor..veti descoperii timpul vostru,dreptul de a face ce vreti si cand vreti..

Deci..mereu vor fi momente frumoase,ele sunt langa voi langa micile necazuri..dar sunt acolo.

Eu va pup cu drag si va incurajez..stiu ca de multe ori nu functioneaza nici la mine,dar..cateodata merge.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mimo spune:

Bafta, mammici care incepeti/ati inceput de curand serviciul!



Luca Alexandru, mica mea comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

salutare mamici si bine v-am regasit in 2012!!!
La multi ani bebei de 2! scuze de intarziere, dar pe 2 noi am fost in recuperari dupa petrceri si n-am servit forumeala.

tunde

mada - bafta cu jobul; sa fie usoara tranzitia si pt tine si pt bebe; eu am senzatia ca numai pe fuga sunt de cand m-am intors la lucru; pe fuga le fac pe toate; si nu apuc sa ma satur de sophia; o prind doar 3-4 ore treaza

eu is cam in toane proaste azi, ca a fost concediata o colega de a mea :(;

doloress -cum mai sunteti?

shubulina - recuperare rapida! urata treaba!

ma duc sa ma mai joc cu sophiotul, ca acusi o culcam iar;

am pus aici un filmulet de la Revelion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Va salut fetelor in 2012! Vad ca e cam liniste pe-aici. Noi suntem mai binisor, adica pruncii, ca noi astia mari intr-o zi am scapat. Cei mici din pacate pana ieri au tot bolit, azi s-au intremat putin, insa nu vor sa manance nimic, au slabit amandoi, sunt stravezii de-acum. Si-asa erau solizi rau. Mie mi-a fost rau o zi, n-am mancat doua zile si am slabit 2 kilograme, am ajuns la greutatea de dinainte de sarcina cu Patrick, n-am vazut cantarul la asa valoare din 2007. Deci imi dau seama cam cat au slabit ei, nici nu-i cantaresc ca-mi vine rau. Mi-am mai revenit cu moralul, imi plac inceputurile, am asa o energie noua. Dar tot mi-e putin ciuda ca am ratat asa o ocazie ( la noi la servici nu prea ti se da concediu intre Craciun si Anul Nou deci nu stiu cand am sa mai apuc asa o vacanta) Si in plus, aveam mare nevoie sa mai ies si sa mai socializez putin, eu sunt un mic social butterfly si am nevoie de oameni ca de aer. Dar recuperez eu acusi la munci.
Pe de alta parte - suntem mai odihniti, am slabit , am reusit sa ma tin de promisiune si nu mai mananc carne, am reusit sa mai stau si eu cu al meu sot de vorba mai pe indelete fara copii care sa ne calareasca, am mai taiat un virus de pe lista la capitolul imunizare copii. Deci daca gasesc lucruri bune la un episod de gastro merit premiul de optimista anului.

LAVINIA - wow, ce distractie la voi acolo! Sophicul mi se pare ca s-a simtit in largul ei la petrecere!

Multa sanatate copilasilor bolnaviori, stim cat e de greu!

SHUBU - recuperare rapida!

Succes la servici, integrare usoara mamicilor care reintra in campul muncii si adaptare usoara piticilor, stim ca e grea perioada asta.

Voiam sa va zic ca eu votez cu doua maini pentru carut sport, noi pe asta l-am folosit la greu. NU conteaza ca merg foarte bine, dar sunt atatea situatii in care e bun - plimbari lungi, mers in parc (al meu pana la 3 ani nu a inteles ca trebuie sa stea de mana cu mine si o zbughea in mijlocul strazii de cate ori avea ocazia, pai n-as mai fi iesit cu el din casa daca nu aveam carut) shopping - cand sta cumintel acolo si roade la ceva, mai si adoarme, eu pot sa-mi vad linistita de cumparaturi, fara sa alerg ca nebuna printre standuri si sa-mi stea inima in loc ca l-am pierdut (nu-mi place sa-l pun in carutul de cumparaturi, citeam undeva ca e un adevarat focar de infectie, al meu rodea mereu manerul ala).
Noi avem McLaren, e destul de scump, dar e foarte bun si trainic, a trecut prin multe si o sa treaca si in continuare ca il ia Kevin la purtat.
Eu am ramas foarte uimita cand am venit in tara in 2009 si cumnatul meu se chinuia cu nepoata-mea (care avea 2 ani jumate pe vremea aia) prin Germania cand am fost impreuna in vacanta cu ea in brate permanent ca noi tot mergeam peste tot si saracul copil obosea, la drum lung. SI o carau in brate, cand el, cand nevasta-sa. Pentru ca cica in tara au scos copilul la plimbare de vreo 2 ori cu carurul sport si ii intreba lumea daca e handicapata (fetita oricum e mai solida asa) Aici vad copii in carucioare si la 4 ani, pentru ca normal daca mergi 2-3 ore continuu copilul oboseste. Noi suntem plimbareti rau, acum sincer ma gandesc la un sistem cu 2 locuri, pentru ca de multe ori pe Kevin il punem in carrier si pe Patrick in carut la cum umblam noi de nebuni cateodata.

Si pentru ca ma intreba Lavinia de o reteta de biscuiti pentru pitici, am sa scriu si aici 2 retete de dulciuri pentru cei mici, le-am facut si eu Kevinului, super-dietetice, fara lapte, fara oua, fara zahar.

BISCUITI ESME ( eu asa le zic, de la fata de la Odiseea lui Patrick de la care am reteta)
2x faina;
1x unt;
niste suc de fructe (eu pun de obicei sucul de la o portocala stoarsa)
Se face din cele de mai sus un aluat foarte rapid, fara sa se framante mult. Se formeaza o bila, se pune in frigider ca sa se intareasca putinSe intinde foaie si se taie forme. Se coc la 180 de g C cam 12-15 minute.

PAINE DE BANANE -fara ou, lapte sau zahar
-2 ½ cani de faina
- 1 lingurita bicarbonat de sodiu
- 2 lingurite de praf de copt
- 5 banane coapte - blenduite
- ½ cana de ulei
- ½ cana de sirop de artar sau sirop de agave (cred ca iese si fara totusi)
- 1 praf de sare
- 1 lingurita de vanilie

- pentru copilasii mai mari sau adulti se pot adauga bucatele de ciocolata (eu fac 2 tavi, una pentru K, una pentru P cu ciocolata)

Se incalzeste cuptorul la 180 grade C
Se amesteca uleiul, bananele, vanilia si siropul de artar. Se pune deoparte.
INtr-un alt recipient se depune faina, praful de copt, bicarbonatul de sodiu, sarea, si eventual ciocolata.
Se incroporeaza cele doua parti - lichidul si solidul, amestecand incet (nu se amesteca prea energic pentru ca sa nu devina ca un cauciuc la coacere.)
Se toarna in tavite si se coace 45 de minute.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Neatza

Constat ca tocmai eu, care m-am agitat sa fac capitol nou, n-am dat cu urari in bebeii de 2.

LA MULTI ANI!
DIANA MARIA

LA MULTI ANI!
CATALINA VICTORIA

LA MULTI ANI!
DARIUS ALEXANDRU

Sa cresteti mari, sanatosi, destepti, iubiti si fericiti!





"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput