Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***381***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Eu am citit de un catralion de ori:
-Pe aripile vintului
-Pistruiatul
-Aventurile lui Habarnam

Am citit de fff. multe ori:
-Marile sperante
-Aventurile lui Tom Sawyer
-Lorelei
-Ion
-Ultima noapte de dragoste...
-Vraciul
-Singur pe lume

PS. Toate, cind eram mica; de cind sint "mare", nu am prea re-citit decit poezii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Alt sondaj inapredian

1. Sanda Brown ati citit?
2. O carte sau mai multe?
3. Ce parere aveti despre opera-i grandioasa?

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







Nu am citit. Deloc. eram mica atunci cand era la moda. Dar nu cred ca as putea sa o citesc acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Daca dorm copiii putem baga patratelul rosu.

va las un film cu ce faceam noi la 12, astazi in parc!

http://www.youtube.com/watch?v=xuSKFMVW7D4&feature=youtu.be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Chiar e o tema buna sa scriem ce carti ne-au placut in copilarie/ adolescenta si mai apoi la tineretza si batranetza
Io-mi dau seama ca pana am gatat facultatea am citit de vreo 5 ori mai mult decat de cand sunt "in campul muncii"...pur si simplu nu era zi sa nu citesc dintr-un roman...bine, nici net nu aveam!!
O s-o iau asa, aleatoriu:"Singur pe lume" m-a impresionat in mod deosebit si am citit-o de vreo 4 ori intre 10 si 13 ani.
Charles Dickens mi-a placut si el enorm, "Oliver Twist" si "Marile Sperante". Din literatura rusa mi-a placut Dostoievski, mai ales "Fratii Karamazov". Si Tolstoi cu "Anna Karenina" mi-a placut la vremea respectiva, aveam vreo 15 ani.
Dintre romani mi-au placut Ionel Teodoreanu" cu "La Medeleni"; imi placea la nebunie si Eugen Barbu, "Groapa" am recitit-o de vreo 7 ori.
Totusi cred ca romanul meu preferat romanesc era, in liceu, "Napoleon fugea repede", a luiNeagu Radulescu. Cat despre "4 pe trimestrul 2" si "Fetele au crescut" de acelasi autor...ah, ce m-au pasionat aventurile acelor adolescente!
Tot dintre romani mi-a placut si Anton Holban cu "O moarte care nu dovedeste nimic" si "Ioana", dar nu din cale-afara. Pe Hortensia Papadat-Bengescu,in schimb, am urat-o!
Revin daca prinde discutia

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Woooow, Bianca, am ramas cu gura cascata!!! Sport extrem, de-a dreptu'!! Cum se da el cu picioarele in aer!! E EXTRAORDINAR Vladimirescu!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Io sunt fan Eliade. E singurul pe care l-am citit cu placere in scoala (liceu adica). In facultate, am trecut pe d-astea de prfoil si am cam abandonat literatura.

De curand am citit 20 de ani in Siberia-Anita Nandris-Cudla, care m-a cam dat peste cap si m-a facut sa reconsider prioritatile vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Sa inteleg ca ati bagat patratelul rosu (io mai devreme, fara V dar cu Ooo). Bravo!

Nu insist sa nu va deranjez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

:))))))))))))))))))
Vladimir este...perfect ! E cuplat?:)))

Nici eu nu reusesc sa am rabdare la povesti de-astea interminabile si eventual ecranizate, DAR am vazut acum citiva ani, intr-un moment de mare plictiseala, unul dintre filmele Chronicles of Narnia si...m-am indragostit. Ulterior, de cartile din serie. Si acum sper sa nu fac o gafa, dar nu contenesc sa ma minunez cum de un nene care a putut sa scrie asa bijuterie de poveste a fost in stare sa scrie si hidosenia cu Alice in Wonderland :))))

Sandra Brown am citit vreo 4 carti cred, pe la 12 ani, cind am mers intr-o vacanta la...manastire :))). Venise in vacanta si o nepoata de-a uneia dintre maicutele de la Varatec si era bine aprovizionata cu lecturi suplimentare e drept ca era mai mare ca noi. Mie mi s-au parut cumva amuzante, exceptind momentele "fierbinti" semanau teribil cu romanele pe care le scriam eu in clasa a 5a, cu 4 personaje si mari povesti de amor in vestul salbatic :))))



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Din ciclul carti pe care le-am citit de 100 de ori :))) io le am pe La Medeleni si Lorelei, Ciresarii (oooo, pe astia ii mai rasfoiesc si acum cu placere citeodata), diverse Karl May-uri, Familia mea si alte animale si continuarea (careia nu ii mai retin f exact numele), Cartea de la San Michele, Toate pinzele sus, Jocul lui Enedr si primele 3 continuari...si mai revin.

Dintre cartile "grele" sau "obligatorii" ... am incercat sa le acopar pe masura ce auzeam/aflam/citeam despre ele; sunt putine pe care le-am azvirlit cit colo hotarita ca eu asa ceva nu pot sa citesc (si nici cu merita :)))). Imi amintesc ca pe la 15-16 ani cred, m-am hotarit sa citesc "cu metoda": in f multe dintre carti se gasesc trimiteri, referiri etc la alte carti, si mi s-a parut o idee buna ca pe masura ce intilnesc aceste referinte sa le notez ca sa le caut si sa le citesc ulterior. Mi-a trecut cu totul atunci cind m-am apucat de Pendulul lui Foucault :))))

Si pentru ca mai bine mai tirziu decit niciodata: WELCOME BACK MIREAL !!!!



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Da, uitasem de "Cartea de la San Michele": ce mi-a mai placut!

Mireal, sper sa te tii de promisiune si sa apari mai des prin club!Mi-as dori ca exemplul tau sa fie urmat si de alte fete dragi care nu au mai dat de o gramada de vreme pe aici!

Mababei, special pour toi: La multi ani!Mi-e dor de tine!!!

Mergi la inceput