Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***381***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Mireaaaal, bine ai revenit!!
Cuscra, da' cum asa, sa nu te ridici de la masa?:( Mai ales ca muzica era "din tineretile" tale, sau tocmai asta nu ti-a placut? Si chiar nota 1 din 10? Ai fost tu intr-o pasa melancolica sau chiar asa de rht a fost atmosfera?...Sa nu fatzai tu bunatate de tinuta pe-acolo...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Dispozitia mea n-a fost tocmai una "de zile mari".
Lumea s-a distrat. Eu am facut citeva ture sus-jos (o gasca era la etaj, una la parter) si, apoi, m-am mutat cu totul jos, desi "de drept", apartineam de ai de sus.
Acum, Jambo doarme cu Ian in camera lui si eu lincezesc in dormitor si astept sa-mi vina dispozitia aia de-o pomeneam la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Pai nu-i tarziu sa vina dispozitia si acum, e doar 1 ianuarie, trebuie sa incepi anul in forma!
Sophia nu vrea sa doarma. Despre ce sa mai vorbim? A, sa reluam discutia despre carti. Nici eu nu am pregatire in domeniu ("studii literare") si eu citesc de placere, de multe ori citesc la recomandarea celor in gustul carora am mare incredere/ sau ne potrivim la gusturi...Nu m-am gandit ca exista "literatura obligatorie"("must have") dar si eu ma mir cateodata daca cineva n-a citit nu stiu ce carte, o iau si eu de parca ar fi de bun-simt s-o citeasca toti
Literatura de tip "Harry Poter","Razboiul inelelor" etc ma plictiseste ingrozitor, nu ma atrage deloc, nici nu pot sa ma uit la raftul cu asemenea carti. Filmele de acest gen...si mai si!! Mi-a placut "Razboiul stelelor" cand eram mititica, da' acum gata.
O faza memorabila e cand m-a tarat exboul la ceva din seria cu "inelele"; era sala plinaaaa la Republica in Cluj si cand era o scena mai palpitanta, cu ceva urmariri de masini ale viitorului, ce credeti ca fac? Adorm! Bustean!! M-am trezit consternata, cu gatul intzepenit si gura cascata! Ma tot gandeam cu groaza: oare m-a admirat cineva cum trag la aghioase?!

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Nici io nu ma pot uita nici macar la afisele cu inelele

Faza memorabila: cit am fost in Franta, mergeam zilnic la un film (dar am vazut si 4 pe zi ) si, adeseori, eram...singura in sala! Ei bine, la "Matrix 2" s-au vindut toate biletele si m-am dus si eu numai sa vad la ce se inghesuie frantzuzii; nu va spun ca am stat ca pe cuie pe toata durata filmului si am oftat din totzi rarunchii non-stop.

PS. Mie mi-a placut Madame Bovary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Alt sondaj inapredian

1. Sanda Brown ati citit?
2. O carte sau mai multe?
3. Ce parere aveti despre opera-i grandioasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Multumesc Ilinca!Si eu ii astept de domni sa se trezeasca sa iesim pe undeva.In acest am am inceput si eu sa citesc mult mai mult, cam ca in tinerete, cand prindeam o carte care ma prindea nu ii dadeam drumul din mana.Acum citesc Anna Karenina, am redescoperit anumite carti pe care acum le vad din alt punct de vedere. Acum il inteleg pe tata de ce citeste o carte de mai multe ori, cand eram mai mica mi se parea pierdere de timp, eram convinsa ca mai bine citesti o carte pe care nu ai mai citit-o decat una pe care deja o stii.Maturitatea ne schimba modul de gandire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

1. Da, am citit 2. Mai multe chiar,recunosc ca imi placeau scenele de dragoste ca pe vremea aceea nu aveam parte de asa ceva3. La opera grandioasa nu ma bag, nu caut sa citesc un anumit tip de literatura.Acum imi plac si cartile care ma plictiseau altadata , exemplu Madame Bovary, anul acesta mi-a placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Ooo, mireal, eu si cand eram mica, daca imi placea mult o carte o reciteam de n-shpe ori, periodic!
Cuscraaa, daaaa, am citit Sandra Brown!! Sa-ti povestesc contextu': cand eram in primul an de faculta am stat in gazda la o baba (groaznica), un fel de ruda, si aia avea 3 pasiuni: motanul ei antipatic (Pimpi), "Tanar si nelinistit" si...Sandra Brown:))) Avea o colectie impresionanta si citeam si io...doar pe buda!!
Ce parere pot sa am?! Aia nu intra la capitolul "literatura", nici macar la "imitatii ieftine de literatura":)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

S-a trezit printisorul, ma duc sa-l hranesc si sa ma imbrac, ca la mine dureaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mireal spune:

Inca ceva si plec, acum mi-am dat seama ca, chiar mi-ati lipsitAnul acesta voi sta aproape ,

Mergi la inceput