La Multi Ani Fluturasi !!! (103)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madu81 spune:

Seara buna, mamici de fluturasi . La multi ani pentru bebeii care au implinit ieri 9 respectiv 10 lunite, la fel si pentru ursuletele meu care implineste azi 10 luni... Da chiar ca trece repede timpul!

Strumph, scumpa de tine, am vazut ca m-ai intrebat, dar crede-ma ca de-abia azi v-am prins din urma cu cititul si acum, ca am parcurs toate paginile, mai si scriu in principiu ramanem aici, acum inca suntem in perioada de acomodare. Sotul a mai fost aici in vara, a stat cam o luna si ceva si i-a placut foarte mult orasul; el a venit initial pentru o perioada determinata, sa cumpere niste utilaje agricole second-hand si sa le exporte apoi, a mers mai bine si mai usor decit in Romania - asa ca ne-am hotarit sa ne mutam, vedem noi ce-o iesi...
Si Adam se murdareste pe minute atunci cind il schimb - eu nu am gasit alta solutie decit sa scot dinainte servetelele din cutie, adica inainte sa ii desfac scutecul, si cum l-am vazut ca s-a murdarit l-am si sters pe miini. Dupa ce il sterg nu mai pune mina acolo Iar cind termin cu schimbatul il duc la baie si il spal pe miini si gata. Atunci cind reusesc sa ajung la baie ca sa-l spal la fundulet - il bag direct in chiuveta dupa ce ii desfac scutecul - asa ca nu apuca sa puna mina nicaieri.

la intrebarea cu periuta de dinti nu stiu ce sa spun, sunt si eu in cercetari, chiar zilele astea ma duc sa ii cumpar periuta .

Intreba cineva - imi cer scuze, dar nu imi amintesc cine - despre alaptat. Sunt de acord cu Roxy, ca am vazut ca a raspuns deja si cam acelasi lucru voiam sa spun si eu. Inca alaptez si am de gind sa continui pina cind ramin fara lapte sau pina cind se plictiseste el, desi nu da semne de plictiseala, ca sa nu mai spun ca laptele praf nu prea il accepta.
Pupici pentru toate mamicile, ma duc sa incerc sa il adorm pe Adam, ca tot casca si se freaca la ochisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

La Multi Ani !!!

Am ajuns si noi acasa in seara asta ...Sunt super obosita dar, abia astept sa imi revin si sa va citesc.Mi-a fost tare dor de voi toate. Va dorsc un an nou plin de bucurii si sanatate !!!

O seara frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

La multi ani si de la noi in noul an, sa fiti sanatosi si sa aveti parte de tot ce e mai bun!

Yasmi, Maria merge si ea singurica, asta de vreo 2 saptamani, dar tot pe distante scurte, adica daca e la masa sau fotoliu sau oriunde si vede ceva ce vrea, uita ca nu stie sa mearga singurica si isi da drumul la manutze si se trezeste mergand. Trebuie sa fiu numai cu ochii pe ea. cand se dezechilibreaza, se aseaza incetisor in funduletz.
Are tehnica, imi place de ea.
Altfel zice si ea o gramada de baba, dada, il imita in absolut tot pe A, face pa cu mana si zice si cu gurita pa pa, canta daca- i zic sa cante , e mortala. A devenit jucaria noastra.

Ailed, condoleante ca nu am apucat! Offf, viata asta...

Gata, ma apuc de traba ca de azi reluam naveta pana pe 29 ian cand plecam in Is.

Va pe toate, sa aveti o zi minunata!

P.S. Simo, fii puternica pentru puii tai scumpi. Totul va fi bine, ai incredere! Te imbratisez tare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici,
alina06: nu-ti face griji cu dintii. si lui Fbai i-au iesit asa cam oblici insa pana aucm s-au indreptat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Buna dimineata!

Monas, multam. Si eu m-am gandit ca poate se mai indreapta cand vor iesi si ceilalti. Daca nu, asta e. Oricum cad

Strumphy, eu mereu sunt in intarziere cu pozele. Am promis ca le pun si pe cele de pe 1 cand l-a dat moasa de grinda si nici nu le-am descarcat . De periuta de dinti inca nu m-am interesat, ca de-abia ne-a iesit primul. Dar despre cealalta chestie, si Luca pune mana si se trage de puta cand ii dau jos pampersul. Asa ca, la fel ca Madu, stau cu servetelele umede pregatite . Intr-un timp ii trecuse damblaua asta si acum, de vreo saptamana vad ca iar face asa. M-am tot uitat sa vad daca e iritat sau ceva, dar nu se vede nimic. Poate ar trebui sa-l las mai mult fara pampers sa se aeriseasca acolo... ma gandesc si eu.

Viss, ce-mi place cum povestesti despre cum se joaca piticii tai. Imi faci pofta sa-l vad si eu pe Luca jucandu-se cu bebeul care e pe drum

Ieri n-am apucat sa vad decat vreo 4-5 albume din picasa. Mai intru azi, poate recuperez. Deocamdata insa, mapuc de o ciorba de dovlecei, ca dupa atata porc, se cere ceva mai usor

Simona, nu stiu ce s-a intamplat, dar sa stii ca ma gandesc la tine! Sa treaca totul cu bine!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Neata fetele!

La multi ani !

aseara am ajuns si noi acasa, Evident ca suntem obositi dupa 4 zile de petrecere, culcat de dimineata si trezit la pranz. Ne-am simtit f bine, ne-am distrat, ne-am plimbat si am mancat..de azi regim . Nu am avut deloc, deloc zapada..a fost soare si frumos toata perioada.

Acum ma apuc de spalat si facut putina curatenie prin casa, apoi la cumparaturi ca e sexy tare frigiderul si apoi mergem sa luam copii de la mama. Imi e asa dor de ei ca parca ma doare pieptul de dor sa-i strang in brate.

Abia pe seara sau maine dimineata ne reintram in normal si am sa am timp mai mult pe aici.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- buna dim. fetele.
- lalely, miki, deea - ce faceti? cum mai sunteti?nici un semn ? hai ca vreau sa sterg albumul, dar fara sa vedeti si voi pozicile nu se poatesper totusi sa fiti bine-nu foarte raciti, nu foarte obositi..mai spuneti voi continuarea, bine?
-eu ii scot mai rar pe pitici afara,si chiar dc de craciun am stat absolut singuri in 4,toate zilele libere ale sotului, am evitat sa mergem la o verisoara de-a lui care era racita-singurii care ne invitasera, apoi si la tulcea ma plecat mai tarziu ptr ca prietena la care treb sa stam 2 zile, racise, apoi mama ei, tatal..dar cand ne-am dus erau bine cu totii, bagasera medicamente in ei cat intr-o viata- dar ptr bebici au facut o exceptieajungem la sora mamei si surpriza era varamea cu durere de gatdupa ce am facut zeci de combinatii unde sa stam, dc sa mai venim la tl, cine se supara dc nu venim, cine vrea si cine nu vrea sa venim..pana la urma au scapat piticii, pe varamea o durea gatul rau, noroc ca a plecat devreme la revelion,noi am stat in alta camera, apoi a dormit toata ziua..si asa ne-am strecurat fara nimic
- dar afara ii scot mai rar, si mai scurt..pana la urma mai sunt 2-3 luni de frig crancen..
- cami- la multi ani, ptr onomasticele care urmeaza!sa fiti sanatosi si sa petrecti frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-alina- da, o sa fie frumos cu 2 copii, o sa fie altfel.si mai greu, dar cum exista compensatie in multe lucruri in viata, pe cat de greu o sa fie, momentele frumoase or sa fie duble, si de intensitate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

buna dimi mamici
am intrat sa rasp si eu la cateva intrebari: strunf legat de pus mana la cuculet in zona intima vad ca de vreo cateva zile tot incearca sa puna manuta dar parca cu frica, in schimb ieri eu eram pe la bucatarie si s-a apucat sotul sa il schimbe pt a 2oare de kk iar servetelele erau in dulap i-a scos pampersul cu kk si l-a lasat langa el si s-a dus dupa servetele si cand s-a intors a avut o maree surpriza. puiu meu avea manuta plina de kk si asa ce il strangea in pumnut cu ciudea si ii iesea printre degete si apoi debucurie a inceput sa chicoteasca si sa se bata cu palmutele murdare pe picioare. va dati seama ce era acolo... de spalat pe dintuti nu stiu ce sa zic. va ziceam ca i-a spart pe 31 dintisorul de sus si pe 2 i-a spart si cel din dreapta jos si car de curad o sa sparga si celalalt de sus. ma bucur ca nu a plans sau sa faca temperatura. a fost doar putin mai marait.
cat despre alaptat am de gand sa il alaptez cat vrea el sau cat am eu dar nu mai mult de 2 ani. el nu cred ca o sa renunte prea curand ca e tare indraostit de tzti.
de vreo cateva zile mie ff rau seara inainte sa pun masa. greata si durere de stomac asa ca azi dimi am facut un test dar e negativ sper sa fi fost bun, pe 6 ar trebui sa vina musafirii. sper sa nu intarzie sa apara ca momentan nu ne trebuie alt bebe.
va pe toate si va citesc tot timpul chear daca scriu rar. si scuzati amanuntelept patania sotului. offf barbatii astia...cate odata imi vine sa ma duc in padure dar cateodata imi e de mare ajutor. bine ca nu a bagat si in gurita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

delia, sa-ti traiasca finutul!

yasmi, ce tare la voi cu gradi ca incepe asa devreme, la noi incepe pe 9 ian. Felicitari pentru mersul la salon cu Lulu dupa tine . te invidiez ca printul tau merge in picioare (in sensul bun evident ) a mea nu mai vrea in picioare, vrea numai in 4 labute ca prinde viteza mare

strumph, mana in pampers vrea sa baga si Cata dar nu am lasat-o niciodata. Cand o schimb mai intai steg cu partea din fata a pampersului spre spate,,deci iau "grosul", scot de tot pampersul de sub ea si il pun departe, cat timp e tot cu piciorusele in sus iau servetel umed pregait si sterg ...si gata...nu are fata timp sa mai puna manuta. Oricum manutele i le tin ocupate cu tubul de bepanthen..asta ii place cel mai mult..jucariile le arunca.
Despre spalatul pe dinti, am priuta din aia de se pune pe deget si ii frec dintisorii dimineata cu ea, doar cu apa. Mai incolo cand va putea sa stea bine pe picioruse o voi spala si cu pasta de dinti. Deocamdata mi-ar fi imposibil sa o tin si in brate, sa-i tin si capsorul si sa mai si manuiesc periuta in gurita. La Cristi cred ca am ineput cu pasta de dinti pe la 1 an si 2 luni..aproximativ si urcat pe scaunel ajungea si el la chiuveta sa vada ce se intampla pe acolo.
yasmi, miki, voi cum ati facut la copilasii mai mari?

happi, ma gandesc deseori la voi

am strans pe aici, am bagat la spalat si acum fac putin pauza ..ce bine e acasa

Mergi la inceput