An nou fericit ! Strugurasi de S-O 2011 *20*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

lena
daca vrei sa cumperi hainute mai de primavara , eu iti recomand sa le iei mai mari
oricum nu prea corespund marimile , chiar ma uitam acum ceva timp la unele hainute de 6 luni , erau atat de mici de parca erau facute pt somalezi
am obs ca hainutele H&M sunt mai mari , chiar corespund varstei , Z , Zara , Kiabi sunt mai mici , cele de 6 luni nu l mai incap sau sunt f fixe

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Bujo, si cum ii dadeai lactoza?
a mea n-are intoleranta la lactoza. nu vomita, n-are nicio treaba daca mananc eu lactate.

dbunny, nici a mea nu-i constipata. face moale cand face, dar problema e ca nu face singura. nici protectisul nu mai merge.
acum 4 zile i-am bagat supozitor si pana sa ma chinui sa-l bag (mi-e mila) a facut. si a mai facut iar dupa vreo jum de ora. si de atunci iar pauza

salutare ca n-am zis.
maine pleaca tati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade.. si eu am obs faza cu H &M si Kiabi..
8 kg.. oooaaaaauuuu ... ce micut ee, si cat stres ai avut tu cu mancarea.. ei
Acte pt indemnizatie:
-buletine tu si sotu in copie,
-certificat de nastere T copie
-copie dupa paginile scrise din livret
-adeverinta cu veniturile pe ultimele 12 luni( model tip de la firma)
- adeverinta din care reiesea data nasterii, cand se implinesc cele 42 zile, si cand se suspenda ctr( model tip de la firma)
- cererea mea prin care solicitam suspendarea ctr de munca pt perioada de 1/2 ani
- cererea mea pt solicitarea ICC
- declaratia sotului ca nu beneficiaza de ICC
-dosar plic
-extras de la banca/ scrisoare bancara cu contul si titularul..

Insa la Bucuresti, pe site scrie ca trebuie %:
*cerere (Anexa 1 la HG nr.52/31.01.2011);
actul de identitate al solicitantului - (copie #351;i original);
certificatul de na#351;tere al copilului pentru care se solicit#259; dreptul (copie #351;i original), hot#259;rârea judec#259;toreasc#259; de încredin#355;are în vederea adop#355;iei sau de încredin#355;are a adop#355;iei, hot#259;rârea judecatoreasc#259; sau hot#259;rârea comisiei pentru protec#355;ia copilului pentru m#259;sura plasamentului în regim de urgen#355;#259; (copie #351;i original);
certificatele de na#351;tere ale tuturor copiilor n#259;scu#355;i dup#259; data de 1 ianuarie 2006 (copie #351;i original);
certificat de c#259;s#259;torie (copie #351;i original);
livret de familie (copie si original);
adeverin#355;#259; eliberat#259; de angajator (Anexa 2 la HG 52/31.01.2011) din care s#259; rezulte c#259; persoana îndrept#259;#355;it#259;:
a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei na#351;terii copilului,
nivelul lunar al acestora,
prima #351;i ultima zi de concediu de maternitate,
data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de l#259;uzie,
prima zi de concediu de cre#351;terea copilului;
sau - dovad#259; privind veniturile realizate în anul fiscal anterior celui în care s-a n#259;scut copilul #351;i/sau dovad#259; privind venitul calculat în vederea pl#259;#355;ii anticipate a impozitului precum #351;i copia deciziei de impunere eliberate de autorit#259;#355;ile competente;
sau - dovad#259; eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente, în cazul persoanelor care realizeaz#259; venituri neimpozabile;
sau - dovad#259; eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente, în cazul asocia#355;ilor unici;

dovad#259; eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente sau angajatori din care s#259; rezulte data de la care solicitantul se afl#259; în concediu pentru cre#351;terea copilului; în cazul persoanelor salariate – decizie de suspendare a activit#259;#355;ii (original sau copie conform cu originalul) ;
sau - adeverin#355;#259; studii/diplom#259; de absolvire, în cazul persoanele care au urmat sau urmeaz#259; o form#259; de înv#259;#355;#259;mânt universitar, postuniversitar sau liceal;
dosar cu #351;ina din carton (coper#355;i întregi);
pentru plata în cont bancar - extras de cont,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Marina, am inteles... ma gandeam k v-a recomandat asa de capul ei pediatra

Jade, mersic.

Sei, ce bine k ai scris actele, dak concediu postnatal se termina pe 20 ianuarie eu cand pot sa depun?
cati ani pana la urma Sei 1 sau 2?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

LEna.. poti sa depui in termen de 60 de zile de la finalizarea concediului postnatal..
Eu am ales 1 an, desi regret , insa nu prea am de ales..
Am hotarat sa refuz politicos sa ma intorc la 6 luni la servici , dupa cum vrea sefa.. o sa merg o sapt pe luna .. si vedem cum compensam asta mai incolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Racheel pupam bulanasul sa treaca repede.
Nasol de draperii, dar mie imi plac si mai scurtute... nu arata bine? Daca nu atunci fa reclamatie !!!
Ei, si cum e in casa noua?

Sei, ai cu cine te mandri!
Sa stii k dak nu sta in ala nu inseamna k nu o sa stea in ssc. In primul rand pozitia e total diferita. una sa stea cu piciorusele in M si alta cu o chestie subtire intre picioare

Jade, ce grasunel aveti. noi la 3 luni fara 2 sapt aveam 5600.
Oare sa iau direct hainute de 9 luni... k vroiam sa mai cumpar niste chestii de curand.




Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena statea in marsupiu ala , insa era tare mirata.. se uita la mine, spre deosebire de marsupiile actuale asta a meu e ceva mai lat, insa e tare incomod cred ca pt amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

LEna.. poti sa depui in termen de 60 de zile de la finalizarea concediului postnatal..
Eu am ales 1 an, desi regret , insa nu prea am de ales..
Am hotarat sa refuz politicos sa ma intorc la 6 luni la servici , dupa cum vrea sefa.. o sa merg o sapt pe luna .. si vedem cum compensam asta mai incolo

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Mai devreme nu pot?
adica ma gandesc,,, cu cat mai repede depun cu atat mai repede vin banutii :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

Ma tin sa va intreb de o luna cred ceva si uit mereu...
Voua va cade parul dupa ce ati nascut k la mine cade foarte mult il insir prin toata casa si acum astia mici ma si trag de par si mai raman cu fire in manuta... nu stiu ce sa mai fac acum mi.am luat vichy fiole de tratament dar nu stiu ce sa zic parca am nevoie de ceva k parca nici asta nu are efect...Cunoasteti vreun remediu sau produse, vitamine care sa aiba efect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Citat:
citat din mesajul lui seidana

LEna.. poti sa depui in termen de 60 de zile de la finalizarea concediului postnatal..
Eu am ales 1 an, desi regret , insa nu prea am de ales..
Am hotarat sa refuz politicos sa ma intorc la 6 luni la servici , dupa cum vrea sefa.. o sa merg o sapt pe luna .. si vedem cum compensam asta mai incolo




Mai devreme nu pot?
adica ma gandesc,,, cu cat mai repede depun cu atat mai repede vin banutii :)


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



ba da.. in maxim 60 zile.. scuze de confuzia creata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

eu am depus actele pt indemnizatie pe 19 noiembrie si primii bani o sa ii primesc luna asta,dar depinde de cat de repede se luzreaza dosarul

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput