An nou fericit ! Strugurasi de S-O 2011 *20*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MARINAENACHE spune:

ola si de la noi!
K tot vb de cat dorm puii vostri si ai mei au mese fixe 6.30-10.30-14.30-18.30-22.30 cateodata se decaleaza cu o jum de ora +. Noaptea se trezesc pe la 3.3o si le dau putin ceiut si adorm la loc iar pe la 6.30 trezirea papam(nu prea mult dimineata k nu avem chef) apoi in patut activam caruselul ii ameteste adorm, si pe la 9-9.30 se trezeste unul din ei, mami il ia si il aseaza cu ea pe perna si dormim pana la urmat masa ... apoi ne jucam ba unul cu altul ba se hlizeste mami la noi sau tati sa radem , ba mai vb unul cu altul si tot asa, in intervalul dintre mese dorm cam 30 min si apoi ne uitam la TV doar la muzica si tot asa...... Am copii cuminti trebuie sa ii laud nu?
Noi acum ne pregatim de baita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Jade daca se intoarce pe o parte , f curand o sa se intoarca pe burta.. la noi nu a durat o saptamana intre cele 2 manevre..
Mie imi e frica sa o bag intre noi in pat..

May.. mie dr mi-a zis ca unora copii nu le e bine dezvoltat reflexul de a face kk, sa stii ca in mom in care ii pun supozitor siea face mult mai moale ca de regula..

Lena ce fortoasa mica ai tu...

iris si eu ii completez cartea bebelusului, si ii tin jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana eu de 4 luni dorm numai pe o parte , am inchilozata mana dreapta , nu ma lasa inima sa ma intorc cu spatele la el
tacsu doarme de rupe pe toate partile , n are nici o treaba
noi i am facut un fel de patut pe care l am pus in pat intre noi
o placa inclinata pe care i am pus salteaua de la patut (care e mai mic decat un patut normal)
asa ca din cand in cand ma mai lovesc si de placa aia :))))

si noi avem 'cartea bebelusului' dar spre rusinea mea nu prea scriu in ea

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Maia, cand nu o muta tati seara in patutul ei, tot intre noi doarme.
Daca doarme cand vine tati la culcare o pune in patutul ei, daca e inca il programul tzocaim tzitzi, atunci doarme cu noi :)

Jade, eu ma intorc si cu spatele, k asa imi este mai comod, dak nu ma rupe spatele.

Am observat ca nu are pretentii, doarme bine si cu noi si in patutul ei.

Si noi avem cartea bebelusului. E completata putin de soacra la inceput. trebuie sa punem poze.

Eu ma gandeam sa iau un carnetel... ceva frumos si sa scrie toti la botez, apoi la zilele de nastere a Maiei. Sa fie o amintire :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Mie imi e frica sa o culc cu mine in pat de seara pana dimineata, pt ca in primul somn sunt cam tranchilizata si zilele trecute de exemplu mi-am gasit cotul langa capul ei, si aproape ca m-am intors pe manuta ei.. deci imi e frica sa nu ii fac rau.. cand dormim in patul mare in dormitor o culc pe o parte si eu/noi pe alta.. insa dimineata de la 5 ma pun intr-o parte sper ea si asa ma trezesc, nici un fir de par nu mi-i se misca..

Stiti cumva daca dupa 1 an, daca alaptezi se poate face cerere pt reducerea programului de munca?IONELA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

,.. m-am informat.. pauza de alaptare se acorda pana la varsta dw 1 an...
Imi pare rau ca nu am putut aplica pt 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

ollaa
sunt foarte suparata Sei de ce ai zis, mai precis informat, cu privire la impoztul pe masina neplatit si indemnizatia..eu am depus dosarul pe 9 noiembrie,si de cateva zile, tot timpul verific cardull...si ma tot intrebam de ce nu imi intra,si uite na de ce, ca nu am platit impoztul la masina pe 2011:(..m-am suparat; si daca il platesc, imi intra imediat sau e suspendat ep 5 luni? eu am optat din start pt 2 ani, numai noi stim cum stam cu banii si rate si datoriii.....dar stiu ca ayu are nevoie maxima de mine acasa, si eu vreau sa ii dau papa,sa ii pregatesc mancarica pt diversificare, ma rog, problerma era la mine ca nici nu aveam unde ma intoarce la serviciu, daca eram in locul tau si sefa ma tot ruga si na,salariu si conditii bune, paote ma mai gandeam si eu,dar asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Daca mai aud de dari la stat o iau razna. Eu nu am beneficiat de concediu de maternitate pt ca nu mi-a spus nimeni ca tre sa platesc cota separata la Sanatate ca sa pot beneficia si m-am trezit ca nu primesc concediul. Si in afara de asta nici n-au vrut sa-mi dea indemnizatia de la data nasterii copilului. Azi primesc de la Pensii somatie de plata pt 2000 ROn In conditiile in care am activitatea suspendata dar n-au vrut sa-mi primeasca hartia de la Finante atunci cand am fost. Cik sa ma duc cu decizia de indemnizatie cand oi primi-o. Si cum indemnizatia o primesc dupa 42 zile de la data nasterii copilului si nu de la data nasterii ma trezesc ca, dupa ce ca nu am primit indemnizatie atunci mai tre sa dau si dari la stat. Si am vazut si eu stirea cu sistarea platii daca ai datorii. Imi vine sa-mi iau campii.
Sei tu unde ai citit? E doar stire sau ceva concret? Ca daca imi taie astia indemnizatia 5 luni ma impusc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Bujo.. e prin ordonanta de urgenta .. uite stire http://www.jurnalul.ro/observator/guvernul-va-suspenda-cinci-luni-alocatia-copiiilor-si-venitul-minim-pentru-neplata-taxelor-locale-600073.htm
tu esti PFA?

Zubi.. crede-ma ca la mine a contat mai mult ca sefa atata insista decat banii.. ca am nevoie de loc de munca, si aici imi e bine si caldutm insa si faptul ca venitul de trai ramane la jumatate conteaza.. si faptul mama imi e aproape e un factor f important ..desi sincer am niste emotii si nervi gandul ca voi merge si sa ajut ( sapt viit merg cate 3 h 2 zile munca de caritate )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

n-am gasit lactoza in 6 farmacii.
pot comanda pe net dar cum pot stii sigur daca Beatrice n-are intoleranta la lactoza?

asta este?

http://www.trompi.ro/masa-bebelusului/hrana-bebelusului/humana-formula-milchzucker-lactoza-500-g

sau asta-i formula?


Mergi la inceput