An nou fericit ! Strugurasi de S-O 2011 *20*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Acum mi-am rememorat si eu istoricul: e clar ca si eu am dermatita atopica. ani de zile facea pe picioare niste eruptii care ma mancau de muream la trecerea de la iarna la caldura si uneori si invers. ma dadeam cu cate un pumn de hidrocortizon ca sa ma lase mancarimea...asta a durat pana prin adolescenta.

de ce mi-e frica mai rau e ca eu faceam pneumonii pe fond alergic. multi ani am facut. primavara si toamna. sper sa ne fereasca dumnezeu de asa ceva...

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana merci pt informatia despre acte
eu nu il am trecut pe T in livretul de familie
oare trebuie ?? ce ma fac daca trebuie ?

mai am o intrebare la tine
am auzit ca te ar verifica sa ai impozitele platite la zi
eu nu mi am platit impozitul la masina si mi e ca nu mi primeste dosarul din cauza asta , ca nu prea am chef sa l platesc acu
stii ceva despre asta ?

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

dbunny...nasol cu dermatita...saraca fetita. nici nu vreau sa ma gandesc

sei, am pus niste poze cu bubitele noastre. intra un pic pe yahoo grup si uite-te un pic la ele. la fel au fost si la voi?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



Oana cum arata pe manuta ( zona aceea cu bubite mici mici ) asa am avut toata butica , pe spate am observat doar cand era rosie cu pielea descuamata si aspra..aa pe langa lapte eu nu am voie sa nu o dau cu nici un ulei ( dermatita atopica a aparut dupa ce am dat-o cu ulei de bb )..


Bunny.. stiu acum care e una si alta..... uleiul de corp noua ne-a facut mult rau, pe fata la zonele cu parutul are seoreica.. mai are scuame si in caput rareori si pe sprancene.. insa pe piele e altceva
atopica e intr-adevar mai grava, insa depinde si de forma pe care o face.. dermatoloaga mi-a zis ca e mai rar ca un bb alaptat sa faca atopica, si daca face nu e asa grava.. acum nu stiu ce sa zic, fetita Nataliei cea mare a avut pana la 2 ani cu perioade on off, tratata cu cortizon si era alaptata
Eu zic ca depinde si de copil si fondul genetic.. eu am alergii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

BUJO.. da produsele cosmetice.. mai exact uleiul de corp ne-a declansat noua dermatita ..
Sa stii ca am observat ca si Elena face urat de la apa de robinet, adica cum o spal cu apa de la robinet fata i-i se umple de bubite,se inroseste, ii apar petele rosii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui bujo
De asta am si pielea asa sensibila. Ma mananca de imi vine sa ma jupoi de la apa calda, in special de la robinet. La recomandarea dermatologului nu ma mai spal cu apa de la robinet pe fata...


nu degeaba se recomanda imbaierea bebelusului cu apa fiarta si racita...

oanaiasi asa a facut baiatul meu, iarna il manca pielea pe maini si picioare de numa, nu stiam eu de ce avea copilul meu somn asa agitat cu multe treziri pana la 18 luni cand a inceput sa vorbeasca si sa spuna unde-l mananca...si da, a facut multe bronsite,pneumonie, dar de la o varsta este tratament cat de cat, aerius, polaramine, etc. acum nu mai are absolut nimic. odata pe an ii dau 2-3 zile aerius...(dar am si mers cu el la medici, alergolog, etc)

may ce mai zice dar ancaroro¿ ooka¿ lorenadar¿

hayat vrem poze de la ospat!

marryan cum e puiuta ta¿

alayna si helena¿ cum stau bebeii cu hrana¿

ionela tu cum ii alimentezi¿ la cerere pe amandoi¿ cine incepe primul¿ il lasi prima data pe al mic sa se sature apoi pui pe Mihnea¿ sau fiecare cu tzatza lui¿

azi ce mancam¿ noi macaroane, scurt si la obect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana merci pt informatia despre acte
eu nu il am trecut pe T in livretul de familie
oare trebuie ?? ce ma fac daca trebuie ?

mai am o intrebare la tine
am auzit ca te ar verifica sa ai impozitele platite la zi
eu nu mi am platit impozitul la masina si mi e ca nu mi primeste dosarul din cauza asta , ca nu prea am chef sa l platesc acu
stii ceva despre asta ?

_


de T 4+





Mie mi-a zis ca trebuie sa fie incrisa in livret, daca va solicita si voua mergi cu actele (CI si certificat de nastere) la primarie la evidenta populatiei..
Cu impozitele nu stiu asa ceva, insa mi-i se pare aberant.. eu cred ca trebuie platite impozitele pe venit si contributiile ( practic asta e o conditie necesara pt acordarea indemnizatiei de crestere a copilului).. ce treaba are indemnizatia cu imp pe masinaa.. eu tind sa cred ca e doar o divagatie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Bunny.. stiu acum care e una si alta..... uleiul de corp noua ne-a facut mult rau, pe fata la zonele cu parutul are seoreica.. mai are scuame si in caput rareori si pe sprancene.. insa pe piele e altceva
atopica e intr-adevar mai grava, insa depinde si de forma pe care o face.. dermatoloaga mi-a zis ca e mai rar ca un bb alaptat sa faca atopica, si daca face nu e asa grava.. acum nu stiu ce sa zic, fetita Nataliei cea mare a avut pana la 2 ani cu perioade on off, tratata cu cortizon si era alaptata
Eu zic ca depinde si de copil si fondul genetic.. eu am alergii..



in zona de sus, cap, sprancene, urechi de obicei e seboreica.

In partea de jos, nu orice uscaciune a pielii e dermatita atopica.

nepoata mea ce-a cu DA a fost alaptata timp de 3-4 luni a zis ma-sa. si e adevarata faza cu fondul genetic. bunica fetei(care e si bunica copiilor mei de altfel) are psoriazis de cand se stie...si eu am crescut cu ceva scarpinaturi, dar nu cu pete, roseli, descuamari...Doamne ajuta sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

seidana dar ce te mira in tara asta ??
am inteles ca asta au inventat o acum pe 2012
tre sa ai toate contributiile catre stat platite la zi ca sa beneficiezi de orice fel de indemnizatii
ce i drept , nu am auzit eu , ci sotul meu
dar pe mine nu ma mira , ei ar face orice cand e vb de dat bani

_


de T 4+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

seidana merci pt informatia despre acte
eu nu il am trecut pe T in livretul de familie
oare trebuie ?? ce ma fac daca trebuie ?

mai am o intrebare la tine
am auzit ca te ar verifica sa ai impozitele platite la zi
eu nu mi am platit impozitul la masina si mi e ca nu mi primeste dosarul din cauza asta , ca nu prea am chef sa l platesc acu
stii ceva despre asta ?

_


de T 4+





Mie mi-a zis ca trebuie sa fie incrisa in livret, daca va solicita si voua mergi cu actele (CI si certificat de nastere) la primarie la evidenta populatiei..
Cu impozitele nu stiu asa ceva, insa mi-i se pare aberant.. eu cred ca trebuie platite impozitele pe venit si contributiile ( practic asta e o conditie necesara pt acordarea indemnizatiei de crestere a copilului).. ce treaba are indemnizatia cu imp pe masinaa.. eu tind sa cred ca e doar o divagatie

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



Din cate am inteles de anul asta daca nu ai platite impozitele la zi ,iclusiv masina, casa, amenzi etc. iti suspenda pe o perioada de 5 luni toate indemnizatiile sociale inclusiv cea de ingrijire copil.Dar e doar ceva ce am auzit, nu stiu sigur daca se pune si in aplicare , dar dupa cum cunoastem legile cand e de luat le aplica , cand e de dat mai greu

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

nu mai stiu cine intreba de cafea cu cofeina, eu una mai beau din cand in cand cafea slaba cu cofeina , sau cate un cola si nu il afeteaza(adica nu am observat sa fie mai agitat decat de obicei), dar cred ca depinde de fiecare copil.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput