Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Buna dimineata!!! Gata cafeaua,fetele? Intrebare de 10 puncte: voua v-a recomandat vreun medic sa luat vitamine in timpul alaptarii? Eu iau Lactalins de cand am raamas insarcinata si mi s-a spus sa continui sa iau cat timp alaptez. Dar azi dimineata am vazut ca o bulina mica de os la incheietura unui deget de la mana. O fi de la vitamine? O fi ca beau cate o cana cu lapte zilnic? Nu ma doare dar ma deranjeaza ca stiu ca nu are ce sa caute acolo si mi-e si frica sa nu creasca mai mare...Voi ce ziceti?

P.S. Va rog, vreau si eu carticica cu retete pe e-mail. Adresa mea este alina_florance@yahoo.com. Multumesc!!

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


Eu iau Elevit si Vit C zilnic. In sarcina am luat Femibion si inca un pumn de vitamine plus clexane. Ciocurile, daca despre asta e vorba, se fac de la exces de calciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Ramona ai incercat sa ii dai si mar copt? Bobo nu il manaca nici daca nu e copt bine, dar copt bine nu ramane nimic din el. Noi azi incercam cartoful dulce pt ca nu i-a placut brocolli, a mancat cateva lingurite si nu a mai vrut. Nu insist, trecem la alta leguma.
De doua zile ii pun o lingurita mica de biscuitei granulati in marut si cand terminam tot, musca din castron, ar mai vrea, dar trebuie sa ramana loc si de laptut.
Cu cerealele de la nestle se pare ca nu le tolereaza. Nu a avut nimic de la ele, doar ca a facut multi partuleti (bifidus) si cum ii ating pielea cu produsul cum se inroseste. Deci LA GUNOI. Dr a zis sa ii dau din ovaz si porumb si organice. Am inteles ca pe Stefan cel Mare este unnmagazin pentru bebelusi numai cu produse bio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

RECTIFIC#258;RI
Rectificare la Regulamentul (CE) nr. 1126/2007 al Comisiei din 28 septembrie 2007 de modificare a Regulamentului (CE) nr. 1881/2006 de stabilire a nivelurilor maxime pentru anumi#539;i contaminan#539;i din produsele alimentare în ceea ce prive#537;te toxinele Fusarium din porumb #537;i produse pe baz#259; de porumb(Jurnalul Oficial al Uniunii Europene L 255 din 29 septembrie 2007)
La pagina 15, considerentul 10:
în loc de: „Este important s#259; se prevad#259; c#259; nivelul maxim nu se aplic#259; porumbului neprocesat destinat proces#259;rii prin m#259;cinare umed#259; (produc#539;ie de amidon). Într-adev#259;r, s-a dovedit #537;tiin#539;ific faptul c#259; toxinele Fusarium fie nu au fost detectate, fie au fost prezente în cantitate foarte mic#259; în amidonul de porumb, indiferent de nivelul toxinelor Fusarium prezente în porumbul neprocesat.”,
se va citi: „Este important s#259; se prevad#259; c#259; nivelul maxim nu se aplic#259; porumbului neprelucrat destinat prelucr#259;rii prin m#259;cinare umed#259; (produc#539;ie de amidon). Într-adev#259;r, s-a dovedit #537;tiin#539;ific faptul c#259; toxinele Fusarium fie nu au fost detectate, fie au fost prezente în cantitate foarte mic#259; în amidonul de porumb, indiferent de nivelul toxinelor Fusarium prezente în porumbul neprelucrat.”

Se refera la cerealele pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

http://www.napati.ro/brands/hipp Acesta este magazinul cu produse bio pt bebei si copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Buna,

Am si eu pe mail urmatoarele:
- o carte cu dezvoltarea copilului de la 0 - 5 ani pe saptamani si activitai jocuri pt fiecare saptamana. Mi-a dat-o medicul nostru de familie
- cateva cartului cu diversificare

Daca vreti vi le trimit pe mail daca trimiteti adresa

Sau trimiteti mail la andreeaa_mail@yahoo.com si va dau fw



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:


Si eu ma intorc de pe 23 ianuarie la serv si am gasit o bona.

alta solutie nu prea este.


Citat:
citat din mesajul lui babyblue

buna miha. am pus cred, o poza doua de craciun. inca nu am apucat sa pun mai multe.:)
ma bucur pt tine ca ai ajutor acum si esti si tu mai libera si mai relaxata.:)

si eu din ianuarie voi fi singura toata ziua pt ca al meu sot incepe serv la 8 si termina pe la 8.
m am decis sa aman intoarcerea la serv pana reusesc sa l diversific pe iustin. dar in martie sigur incep, orice ar fi. nu pot sa l las pe bebe la mama, pt ca e mult prea departe de noi (250km) si nu rezist sa l vad atat de rar (ar trebui sa l vad cel mai des, o data pe sapt). o sa incerc sa gasesc o bona cu care sa l las pana ma intorc eu si cu asta basta. nu pot sta departe de el, sub nicio forma. nu stiu cum reuseau parintii sa ne lase la bunici cu lunile si anii, pana incepeam scoala. eu nu as rezista fara iustin si fara sa stiu eu in permanenta cum o duce si cum e crescut. oare lor nu le pasa? sau considereau ca oricum am creste, tot e ok.
desi noi am crescut bine mersi la bunici.dar poate ca eu sufar de prea multa posesivitate....voi cum veti proceda cand veti incepe serviciul?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Cartuliile alea de care va spuneam mai devreme cu diversificarea au si retete




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tc spune:

Adresa de mail e cu liniuta jos in andreeaa si mail Ca este sublinita adresa si nu se cunoaste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Nectarie sa fii sanatos pupici

Multumim Paula pt info site....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Paula, ai postat tu odata ceva site cu oale care ziceai ca le vei cumpara pt a prepara papa lui bebe. Il mai poti posta? atunci nu l-am putut deschide. Multumesc!

Mergi la inceput