Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

Miha am cartea asta ( Laurentiu Cernaianu si se cheama "400 de retete culinare pentru copilul tau 0-3 ani ") pe mail.........daca o vrei ti-o trimit




Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003




Vreau si euuuuuu!!!! Cum fac? Iti dau adresa de e-mail aici? Sau pe private?Multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Buna dimineata!!! Gata cafeaua,fetele? Intrebare de 10 puncte: voua v-a recomandat vreun medic sa luat vitamine in timpul alaptarii? Eu iau Lactalins de cand am raamas insarcinata si mi s-a spus sa continui sa iau cat timp alaptez. Dar azi dimineata am vazut ca o bulina mica de os la incheietura unui deget de la mana. O fi de la vitamine? O fi ca beau cate o cana cu lapte zilnic? Nu ma doare dar ma deranjeaza ca stiu ca nu are ce sa caute acolo si mi-e si frica sa nu creasca mai mare...Voi ce ziceti?

P.S. Va rog, vreau si eu carticica cu retete pe e-mail. Adresa mea este alina_florance@yahoo.com. Multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Ufff...astia au subliniat adresa de e-mail..intre alina si florance este underscore (liniuta de jos)....Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

LA MULTI ANI, PETRU NECTARIE!!!! Sa cresti mare si frumos si sanatos!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

La multe lunite Petru Nectarie!!!

Azi ai 6 lunite!!

Multa sanatate si bucurii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.
la multi ani pentru craciun si va urez un an nou minunat!!!

nu am mai reusit sa intru pe net si v am citit pe sarite....
urez si eu cu intarziere la multi ani stefanilor, cristinelor si tuturor celor care au mai adaugat cate o lunitza!!!!


eu am petrecut craciunul la ai mei, n am facut nimic, doar am mancat ...cat am putut de mult.... va felicit pentru pregatirile minunate pe care le ati facut! in alti ani ma pregateam la fel, dar anul asta n am avut chef sa mai muncesc deloc.

am mai tras cate un ochi pe FB si am admirat poze cu moshuleti in miniatura si cu bucate alese.:)

noi suntem bine. nu avem nicio achizitie noua, inca nu sta in funduletz singur si nu face nimic din ce nu facea inainte. este doar parca mult mai vioi si mai prezent printre noi. cam atat. fara dinti si fara simptome.

legat de diversificare, mamutz si crissy multumesc pentru sfaturi si articole.
mamutz-paula mi-a placut fff mult articolul postat de tine si impartasesc ideea. in def diversificarea asta trebuie sa fie un proces simplu, extrem de simplu,firesc si instinctiv.
(parca incep sa i dau dreptate vecinei mele care l a diversificat pe primul baiat direct cu tocanita de care mancau ei:)).
legat de diversificarea lui iustin: in pom.i am mai dat ceva mar ras prin razatoare si se stramba si se scutura cuprins de fiori. supa de morcovi a vomitat-o.
insa! aseara imi facuse mama ca in copilarie gris cu dulceata de cirese si il tineam pe iustin in brate si cu mana dreapta duceam la gura lingura cu gris. si el se tot uita lung la mine si la un mom dat (o sa radeti!!) cand veneam cu lingurita din castronel spre gura mea (era o miscare lenta pt ca nu voiam sa l lovesc sau sa dau pe jos ca el se tot misca), iustin se arunca cu gura larg deschisa si cu botelu' inainte, drept in lingura de gris si molfaie fericit. ne am socat cu totii, pana la urma am decis sa i mai dau o lingurita si apoi l am lasat in pace.

dc asta i a fost lui pofta, asta e.
am decis ca de acum cand pap eu ceva, sa l iau cu noi la masa, in brate si dc pofeste la ceva, sa i dau sa guste. evident nu carnati sau alte cele, ci asa, dc e vorba de legume, supa..

intre timp o sa i mai dau sucuri sau supe de legume, sa vad dc vrea...

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ramona, este un scump Iustin din ce ai povestit tu acolo!! Pupam baiatul mare!!
Ma bucur ca ai petrecut Craciunul alaturi de familia ta, este un miracol sa ai ajutor de la mama.... Eu asa o consider pe mama soacra, ea ma ajuta ca si cum ar fi mama (Dumnezeu s o ierte!)
Trebuie sa profitam si noi de zilele astea de sarbatori sa avem cat mai mult ajutor posibil. Al meu barbat o tine pe Imi aproape toata ziua, doar ce o alaptez in rest am tot timpul din lume pentru mine, pentru FB, DC, citit, caci de marti in colo totul va reveni in normal NO help in timpul zilei!!
Ai pus pozici cu Iustin de la Craciun pe FB?
Ma bucur ca se simte bine Iustin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

A propos de sucuri, stiu ca toate vm fi foarte inventive, etc, dar daca vreti si un alt ajutor (idei) eu am cartea asta si e super:

http://www.amazon.co.uk/Juice-Master-Keeping-Simple-Delicious/dp/0007225172/ref=pd_sim_kh_2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna miha. am pus cred, o poza doua de craciun. inca nu am apucat sa pun mai multe.:)
ma bucur pt tine ca ai ajutor acum si esti si tu mai libera si mai relaxata.:)

si eu din ianuarie voi fi singura toata ziua pt ca al meu sot incepe serv la 8 si termina pe la 8.
m am decis sa aman intoarcerea la serv pana reusesc sa l diversific pe iustin. dar in martie sigur incep, orice ar fi. nu pot sa l las pe bebe la mama, pt ca e mult prea departe de noi (250km) si nu rezist sa l vad atat de rar (ar trebui sa l vad cel mai des, o data pe sapt). o sa incerc sa gasesc o bona cu care sa l las pana ma intorc eu si cu asta basta. nu pot sta departe de el, sub nicio forma. nu stiu cum reuseau parintii sa ne lase la bunici cu lunile si anii, pana incepeam scoala. eu nu as rezista fara iustin si fara sa stiu eu in permanenta cum o duce si cum e crescut. oare lor nu le pasa? sau considereau ca oricum am creste, tot e ok.
desi noi am crescut bine mersi la bunici.dar poate ca eu sufar de prea multa posesivitate....voi cum veti proceda cand veti incepe serviciul?

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria2mami

Miha am cartea asta ( Laurentiu Cernaianu si se cheama "400 de retete culinare pentru copilul tau 0-3 ani ") pe mail.........daca o vrei ti-o trimit




Mamica de Luca Pavel 05.08.2011 & Maria Alexandra 29.05.2003




Si mie

Mergi la inceput