Azoospermie

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cardozzo spune:

In sfarsit 2 vesti mai bune:
RMN de hipofiza a iesit bine in sensul ca nu sunt probleme la nivelul glandei. Inseamna ca trebuie sa caut cauza hiperprolactinemiei in alta parte. Totodata, la acelasi RMN am aflat ca, chistul de pe glanda epifiza (pineala) depistat in 2009 a ramas la fel, dimensiunile fiind exact aceleasi.
Am refacut testosteronul si, surpriza, a iesit 4,85 la un interval de referinta 1,66 - 8,77 ng/ml. Nu-mi explic aceasta fluctuatie de la 1,74 parca la 4,85 in 2 sapt., poate suplimentele pe care le iau (paradoxal). Ramane sa vad cat e albumina si cat SGBH pentru a vedea testosteronul liber. Dupa aceea voi merge iar la medic si apoi refin cu amanunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

vestile bune in final apar . sa ne tii la curent .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Cardozzo ma bucur ca RMN-ul a iesit bine. Hiperprolactinemia poate fi data si de functionarea deficitara a tiroidei, iar prin tratarea corespunzatoare a tiroidei prolactina sa scada.
Cat despre testosteron - e o surpriza placuta si o veste foarte buna pentru tine. E posibil ca acel complex de vitamine pentru prostata de care spuneai tu la un momemt dat sa inceapa sa-si faca efectul. Doamne ajuta in continuare! Sper sa te recitim cu vesti bune si de acum inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

mult succes si te asteptam cu vesti bune si nu uita : singura variabila este increderea - increderea ca va fi bine . iti prieste acest forum caci iata vin vestile bune .

keep on !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cardozzo spune:

Dupa consult medicul mi-a spus ca nu e cazul sa fac niciun tratament. Hiperprolactinemia are o cauza reactiva, dat fiind rezultatul de la RMN, analizele pt tiroida nu sunt foarte rele iar testosteronul e normal. Dupa ce i-am dat rezultatele de la albumina si SHBG mi-a calculat testosteronul liber care e in jur de 495 nmol/ml iar valorile normale sunt >245 nmol/ml.
Mi-a mai spus ca singurul lucru pe care trebuie sa il fac este o noua dozare de prolactina, TSH, T4 si tesosteron dupa 3 luni.
Cat despre problema de fertilitate mi-a spus ca in stadiul actual al medicinei aceasta nu isi are rezolvare.
Cam atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

acest raspuns l-am auzit si eu acum 10 ani . a fost cumplit . mi-am revenit greu . nici acum nu discut prea deschis despre asta .

inca sper . altceva nu mi-a mai ramas . dar am speranta reala ca ceva bun se va intampla , si atunbci cand se va intampla , sunt pregatita . situatia mea medicala s-a schimbat acum 4 ani . acum e posibil . nu sigur , dar posibil , asa ca iti spun ca trebuie sa nu-ti pierzi speranta . lasa lucrurile sa se intample , dar nu renunta .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Cardozzo, scuza-ma, dar nu pot sa inteleg un medic care iti recomanda sa... stai cu mainile in san si sa astepti . Deci, dupa parerea lui, hiperprolactinemia este o cauza reactiva, testosteronul este in regula, iar analizele de tiroida "nu sunt foarte rele" - asadar totul este perfect - pacient trimis acasa, case closed, ca sa zic asa. (Totusi, apropo de analize, intre a fi "(foarte) bune" si "a nu fi foarte rele" e o diferenta, mai ales in cazul in care fiecare dereglare aduce dupa sine o dereglare si mai mare, dar.. ma rog )
P.S. Ma intreb ce spera medicul sa descopere dupa cele 3 luni de asteptare ca sa refaci analizele si daca are de gand sa incerce macar sa-ti dea vreun tratament (fie si dupa cele 3 luni).

Daca tu esti absolut impacat cu decizia si diagnosticul medicului, fara macar sa incerci sa vezi daca prin punctia/biopsia testiculara se confirma 100% acest lucru si fara sa incerci vreun tratament (fie el si hormonal), OK - inteleg. Daca insa ai cea mai mica indoiala si cel mai mic dubiu, poate totusi ar fi bine sa nu renunti la lupta.
Nu vreau sa rasucesc cutitul in rana, dar stiu ca daca sotul meu ar fi in situatia ta, n-as vrea sa regret mai tarziu ca n-am incercat si ultima varianta posibila. Iti doresc sa iei pana la urma decizia cea mai buna pentru tine si pentru sotia ta si sa gasiti impreuna solutia cea mai potrivita pentru voi



-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

buna azoogirls
daca sotul meu are canalele obturate ar merge punctie\biopsie? nu stiti cat ar costa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Anita in mod sigur se poate face punctia/biopsia - important este sa se gaseasca spermatozoizi buni si sa-i puteti congela. Costurile sunt diferite in functie de clinica unde veti face aceasta interventie.
Totusi, din cate stiu eu, problema se poate rezolva chirurgical in anumite cazuri. Ati luat legatura cu dr Voinea? Stiu ca el e specializat pe infertilitate masculina de natura obstructiva si a realizat cu succes diverse operatii de genul asta.


-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

bineinteles ca puteti face punstie fara probleme ,dar cred ca e mai bine sa rezolvati chirurgical , pentru ca punctia oricum presupune anestezie generala . si ati rezolvat si pentru bb 2 - daca va mai doriti . mult succes si sa fie cu

Mergi la inceput