Azoospermie

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Dragilor,
Va pun si voua o intrebare pe care am mai pus-o si pe alt topic: voi, respectiv sotii vostri, la ce medici andrologi ati fost?
Pe mine ma intereseaza un medic androlog (neaparat cu specializare pe andrologie, nu doar urolog) bun (ma rog.. cat de bun poate fi un androlog in Romania). Daca puteti sa-mi spuneti din experienta voastra si sa-mi recomandati pe cineva, v-as fi recunoscatoare. Ca eu nu mai stiu la cine sa merg si incotro sa o iau.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

aceeasi intrebare o am si eu in gand , asa ca suntem mai multe cele care asteapta raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Salutari elena74 (cred ca sunteti bine) si celorlalti! Ma bucur ca
s-a mai activat acest topic.

Zilele trecute am primit de la mama urmatorul link:
http://www.trateaza-infertilitatea.ro/pub/et/index.html?utm_source=etarget&utm_medium=cpc&utm_campaign=etarget
Este vorba despre o carte cu titlul "Invinge fertilitatea".

Conform link-ului, pentru tratarea infertilitatii masculine se recomanda picaturi din radacina de roiba (radix rubiae), frunze de tuia si saschiu mic (herba vincae minoris). Tinctura 10%, cate 10-50 de picaturi in parti egale, se ia de 2-3 ori pe zi intre mese. Tratamentul dureaza 1-2/trimestru. Se recomanda in paralel consumul de apilarnil si polen si alimente bogate in vit. E (nuci, alune, mazare, peste).

Am citit ca tuia contine substanta tuiona care este otravitoare. Comisia stiintifica a CE recomanda o cantitate zilnica de tuiona de pana la 5 mg. In tincturi se gasesc 3 mg/100 ml.
Ce e drept, in Germania si Heraclea Sphondilium (Branca ursului) este considerata otravitoare. Farmacista a facut ochii mari cand a intrebat sotul de asa ceva.

Ce parere aveti despre cele de mai sus? A mai incercat cineva acest tratament? (care pe internet apare recomandat destul de des)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

nu am auzit de aceste combinatii , dar suntem dispuse sa incercam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

Gabriela, va urez succes! Sper sa dea si rezultatele asteptate. Oricum anunta-ne, mai ales daca este un rezultat pozitiv!

Eu oscilez inca intre aceste tincturi si cele din muguri de stejar in combinatie cu branca ursului (de la Dacia Plant). Primele ar imbunatati activitatea gonadelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Noi n-am icercat tratamentul asta. Am citit despre tincturile din aceste plante, dar nu prea am gasit indicatii pt preobleme de fertilitate :( E drept, n-am gasit inca informatii despre tinctura obtinuta din combinatia lor.
Cat despre Branca Ursului, eu una nu sunt de acord cu ea atata vreme cat nu exista deficit de testosteron. Stiu ca poate face bine, dar poate face si foarte mult rau daca e luata fara sa fie necesar.
Cred ca am mai scris pe aici sau pe la topicul cu oligo: BU actioneaza ca un supliment de testosteron - daca analizele hormonale sunt in limite, excesul de testosteron poate afecta prostata, pe de o parte, iar pe de alta parte face ca testiculele (care secreta testosteronul necesar in organism) sa-si scada activitatea.
Dar fiecare face cum crede ca e mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANITA75 spune:

cine a mai fost cu sotii la dr. Voinea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Enza spune:

elbereth iti multumesc pentru informatii. Stiam si eu ca tinctura de branca ursului poate duce la marirea prostatei, ceea ce intr-adevar nu este necesar. Testosteronul in cazul sotului meu, este in limite normale.
Ceea ce am avea nevoie, e un tratament care sa vindece disfuntia testiculara. Mda ... complicati rau barbatii astia ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

Citat:
citat din mesajul lui Enza
Ceea ce am avea nevoie, e un tratament care sa vindece disfuntia testiculara. Mda ... complicati rau barbatii astia ...


Offf.. daca s-ar gasi tratamentul ala minune, tare as vrea sa-l stiu si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:



asa este . complicati...

Mergi la inceput