Fluturasi de Martie Aprilie 2011(101)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-pe deasupra- tot diseara tati va ridica de la posta un colet cu cadouri ptr pitici , cadouri de la mos Craciunde-abea astept sa le pun sub brad, si sa-l deschidem de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

azi ii pregatesc oua de prepelita. voi ati dat la copilasi?



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Fetele eu daca alaptez ce as mai putea lua in afara de ...ceaiuri caldute, miere, lamaie, papacetamol, oscilo....in rest?

Multam!

Sanatate maxima si sa ne facem repede bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

http://www.youtube.com/watch?v=4swMdLmku1k



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Am impodobit si noi bradutul....ptr ca plecam in 24....si i-am ''povestit'' Ioanei .....

Legenda romaneasca a bradului de Craciun

Cea mai frumoasa dintre legende este legenda populara romaneasca care povesteste ca "demult, tare demult, cand picioarele sfinte ale Domnului Iisus mai paseau pe acest pamant, s-a iscat din senin o furtuna, cum nu se mai pomenise. Grindina era cat oul de porumbel, vantul smulgea pietrele din loc, iar cerul se intunecase ca la venirea noptii, macar ca era miez de zi.

Iisus Hristos si Sfantul Petru tocmai se aflau atunci pe drum, la marginea unei paduri si au cerut adapost copacilor, care insa se ascundeau, care mai de care mai zgribuliti si mai infricosati. Mandrii stejari si fagi nu au vrut sa-i primeasca la adapostul lor, pentru ca abia isi puteau pazi frunzisul bogat de urgia cerurilor - unde sa-i mai adaposteasca si pe cei doi calatori? Merii si perii au spus ca trebuie sa-si apere fructele, salciile si plopii s-au facut ca nu-i baga in seama si au tacut.

Dintre toti, doar bradul s-a invoit sa le ofere adapost. El a spus: Fructe mandre pe care sa le apar nu am, frunzisul meu e facut din ace ascutite care nu se tem de grindina, oamenii ma ocolesc si ma socotesc nefolositor, dar daca vreti sa-mi cinstiti acoperamantul cu prezenta voastra, eu va voi primi cum voi sti mai bine si am sa invelesc trupurile voastre cu ramurile mele dese.

Zis si facut. Domnul Iisus si Petru au fost paziti cum nu se poate mai bine de bradul cel vrednic. Apoi, furtuna s-a oprit, iar soarele a rasarit din nou, mandru pe cer.

Atunci, iesind din adapostul cetinei, Iisus cuvanta astfel catre brad: Dintre toti copacii, tu, bradule, ai fost cel mai vrednic, iar eu, prin voia Tatalui Meu, te voi rasplati. Fie ca de azi inainte, iarna, tu sa nu-ti mai lepezi frunzisul ca ceilalti copaci, ci sa-l pastrezi vesnic. Apoi, fie ca acele tale intepatoare sa capete o mireasma care sa-i bucure pe oameni, sa le dea putere si sa le vindece bolile, astfel incat ei sa te pretuiasca cum se cuvine. Cat despre lipsa ta de rod, fie ca in miez de iarna, cand toate fructele pamantului se vor fi terminat, oamenii sa te impodobeasca si sa puna pe ramurile tale toate bunatatile, iar atunci cand se vor strange in jurul tau, ei sa se gandeasca la Mine, pentru ca tu esti copacul cel mai drag Mie.

Numai ce zise acestea si Iisus disparu, impreuna cu Petre, intr-o geana de lumina. A ramas in padure insa bradul cel falnic, cu darurile sale nemuritoare, precum si aceasta poveste murmurata de frunzisul copacilor, infiorati de minunea dumnezeiasca".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

BUNA FETELE DIN NOU

alexina mercic pt reteta
cat il lasi in cuptor pana se coace?
aproximativ

yasmi la un internist sau la un ORL daca e ceva pe baza de muci
sau la amandoi
vezi sa nu fie gripa
mareeeeeeeeeeeee grijaaaaaaa
aia nu trece chiar usor

sanatate tuturor
si eu cred ca voi alege sa stau mai mult in casa cu ele
din cauza de viroze si virusuri
offffffffffff

viss felicitari pt cadourile de la mos craciun
si pt sarbatorile de anul acesta

catank eu le-am scos afara cu muci dar vara si toamna sau primvara
nu iarnaaaaaaaa
ca se agraveazaaaaaaa
acu depinde de fiecareeeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Fetele eu daca alaptez ce as mai putea lua in afara de ...ceaiuri caldute, miere, lamaie, papacetamol, oscilo....in rest?

Multam!

Sanatate maxima si sa ne facem repede bine!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Proposept pentru gat, sau mai poti face chestii pe care inainte sa le alaptez le consideram naspaaaa - gargara cu sare sau zeama de lamaie in nas . Ultima chestie o aplic mai ales cand din cauza mucilor colorati nici miros nu mai aveam si imi scoteam si mama mucilor de pe unde se ascundea.
Daca e de rau (gen febra) un paracetamol sau un nurofen simplu (sunt compatibile cu alaptarea ca oricum i le-ai dat in sirop Ioanei).

Aa, eu a trebuit sa o scot mucioasa pe Lu, ca trebuia sa-l recuperez si pe R de la gradinita, ca inca nu a invatat sa vina singur .
Insa, daca simti nevoia, poti aerisi bine camerele. Ca oricum, pentru nasuc infundat e buna si o temperatura mai potrivita, nu foarte calda.

Sanatate multa si frumoasa povestea bradutului. O sa o citesc si eu buburuzelor mele.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

azi ii pregatesc oua de prepelita. voi ati dat la copilasi?



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)


La cea mica nu i-am dat inca. Cel mare e innebunit dupa oua micute . Stiu ca sunt foarte sanatoase si cred ca poti incerca cum reactioneaza.




Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

lparpala hai la mine ca ninge si este zapada si eu vreau sa ninga mult, iarna fara zapada nu imi place. si mai ales Sarbatori fara zapada

alehiam arunca si la noi niste biscuiti de casa, imi plac turrta dulce nu

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




Arunc, arunc , dar sa stii ca nici turta dulce nu-i rea...
Deci e zapada in Brasov. Ce o sa se bucure R... Trebuie sa pregatesc saniuta in loc de carucior sa il luam la bunici.



Mad cu Robert Stefan (09.09.2007) si Luiza Alexandra (05.03.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deliaaaaaaaaaaaa

nu mi se deschide linkul care mi l-ai dat
zice not found

eu sunt suparata iar ca ma doare piciorul care m-a necajiut si in sarcina
si la care am si o operatie
si acu abia ma misc prin casa
offfffffffffff

Mergi la inceput