Trombofilia, o cauza a infertilitatii -67-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

multam mult danezza azi am luat analizele de la Fundeni si se pare ca sunt bune mi s/a spus sa ramna pe clexane 0,4 si aspenter vad cum merg lucrurile la echo urmatoare si cred ca fac si eu asa.
am obtinut sarcina cu gemenasi prin FIV si sunt tare speriata ca nu e doza buna .....
sper sa ajungem cu toate la final.....
roxa-m iti recomand sa ti faci homocisteina de obicei sunt asociate, nu ar fi indicata o sarcina daca aceasta e marita.eu am avut o foarte mare si am luat 3 luni medyn forte iar apoi si acum femibion.Din cauza acestei mutatii nu absorbi bine b urile si ai nevoiede surplus...

va pup pe toate...

o veste dr.Uscatescu e plecat pana pe 29 ian in Canada...analize se fac si sunt citite de asistenta sefa.....


31 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot nicio sarcina in 7 ani, in curand FIV 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Mie, mi-a dat ginecologul clexane, dr U nu a fost pre hotarata in sensul asta.
Nu pot sa spun ca e fgrava mutatia dar parerea mea nu mai incerca fara anticoagulant si neaparat sa incepi sa iei femibion, acid folic, aspenter si magne b6 (eu am mai luat de capul meu si omega+complex b-uri ca se pare ca ajuta la reglarea nivelului homocisteinei). Este un pachet esential in preconceptie pt mutatia noastra.
Eu am [pierdut o sarcina pt ca nu stiam de mutatie si nu am luat absolut nik, asa ca nu te-as sfatui sa mai mergi la risc.

Poti merge si la alt hematolog, se pare ca au inceput sa cunoasca pb, nu neaparat la dr U. Din ce oras esti?? poate gasim pe aici fete care iti pot face o recomandare.
Daca pot sa te mai ajut cu ceva, nu ezita.


Citat:
citat din mesajul lui roxa-m

Buna fetelor,
Danezza, imi cer scuze ca dau asa buzna, tocmai azi am descoperit ca am aceeasi mutatie ca si tine. M-am mai linistit ca vad ca tu esti . Problema mea e ca am facut un FIV care n-a reusit, dar mai am 4 blasto conservati. Am zis ca poate ar fi bine sa fac trombofiliile sa vad daca nu se ascunde ceva pe acolo inainte de ET. Si surpriza: am si eu Mutatia MTHFR C677T – homozigot. Nu stiu cat de grav e. Tie cine ti-a recomandat sa faci clexane? Nu stiu la ce dr hematolog sa merg, iar la Bucuresti la dr Uscatescu mi-e imposibil sa ajung caci e departe.


in 33+ de fetita cu fundita
Doamne ajuta!
MTHFR C677 Homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Roxa cum am vb la tel incearca la dr Cucuianu si insista pe clexane. Iar poti sa iei deja Femibion1 incepand chiar de maiine.

Fetelor va doresc sa aveti un an mai linistit, mai fericit si sa v-i se implineasca toate dorintele!


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa-m spune:

Fetelor, sunteti niste scumpici, m-am mai linistit. Eram destul de speriata cand am vazut rezultatele analizelor. Am deja o luna de cand iau femibion, magne b6, branca ursului si o sa suplimentez cu omega, aspenter si acid folic, asa cum m-ati lamurit. Am incepus sa iau in ideea ca rau n-au ce sa-mi faca si uite ca pe buna dreptate. Saptamana viitoare o sa fac si homocisteina. Stiti cumva in cat timp primesc rezultatul? Vreau sa va mai intreb daca pe langa analizele care le-am facut deja (MTHFR, PAI, Factorul V Leiden, Factorul XIII, Factorul II) mai are rost sa fac alte analize legate de trombofilie sau e deja suficient ca mi s-a depistat asta?
Sunshine, o sa-ti urmez sfatul, dupa sarbatori o sa-mi fac programare la Cucuianu.
Danezza, Anabel sarcina usoara in continuare si nastere cat mai usoara. Fetelor inca nu va stiu povestile ca sunt inca noua pe aici, dar o sa rasfoiesc in urma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Roxa eu din cate stiu homocisteina trebuia facuta inainte sa iei acid folic sau femibion , ca sa vezi daca chiar ai deficit. Dar in final si asa e ok dupa parerea mea, ca macar sti daca sub tratament e ok sau ba, sau e nevoie sa suplimentezi doza zilnica de acid folic.
Legat de dr Cucuianu, cand vrei sa mergi la el , nu e nevoie de programare daca mergi la clinica. Daca vrei imi spui si inainte ii trimit un mail (dat fiind ca pe mine ma cunoaste deja )si il iintreb cand poti sa il abordezi. Din cate stiu lucra si in privat la ceva clinica privata, dar nu stiu unde anume. Cum doresti.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea204 spune:

Am si eu o intrebare legata de hemocisteina. Din cate am inteles daca este marita se recomanda un tratament inainte de a ramane insarcinata.
Eu am fost inspirata si o data cu analiza de trombo am facut si acid folic si B12 care sunt in grafic...sa mai fac si hemocisteina?


28 ani, MTHFR C677T homozigot
2 avorturi spontane la 5sapt si 6sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradam spune:

sunshine4ever, sper sa nu dau cu bata in balta dar... tu ai tratament clexane fara sa fii gravida, sau esti graviduta? eu ma tot gandesc sa fac injectii de la ovulatie incepand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Citat:
citat din mesajul lui andradam

sunshine4ever, sper sa nu dau cu bata in balta dar... tu ai tratament clexane fara sa fii gravida, sau esti graviduta? eu ma tot gandesc sa fac injectii de la ovulatie incepand...


Din pacate am fost de doua ori si nu a fost sa fie pana la capat....la semnatura vezi clexane ca din momentul in care incep orsice stimualre sau ma pregatesc sa raman gravida fac clexane din prima zi. Dupa cum vezi am niste mutatii fff pacatoase.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Andreea204 nu stiu ce sa iti zic legat de homocisteina daca sa o ma faci sau ba daca esti in grafic cu celelalte analize. Daca homocisteina este mare stiu ca se recomanda acid folic la greau , medyn forte sau femibion1 inainte de a ramane insarcinata. Eu iau femibion1 pentru ca nu am de unde procura medyn forte, si acid folic. Eu zic sa iei astea ca surplusul oricum iese din organism.
Paote intra fetele si explica mai bine.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea204 spune:

momentan iau acid folic de 5mg...pt ca stiam ca este recomandat si inainte de sarcina...cu femibion este mai greu pt contine iod si eu sunt alergica...


28 ani, MTHFR C677T homozigot
2 avorturi spontane la 5sapt si 6sapt

Mergi la inceput