Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *18*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Lena .. sa va bucurati cat mai mult de achizitie....

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Intrebare......

dr a zis sa renunt la lactate.. oare daca schimb sana din LV cu iaurturi din lapte e capra Elena ar reactiona la fel? dr banuiesc ca ea e sensibila la proteina din L de vaca...

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Intrebare......

dr a zis sa renunt la lactate.. oare daca schimb sana din LV cu iaurturi din lapte e capra Elena ar reactiona la fel? dr banuiesc ca ea e sensibila la proteina din L de vaca...



daca ar avea probleme cu proteina din laptele de vaca ar fi nasol si ti-ar fi detectat-o deja, la cate lactate ai mancat pana acum. Eu cred ca si iaurtul din lapte de capra are lactoza, orice lactat, nuż sau de ce marginalizezi capraż

si a mea s-a cam foit azinoapte am baut ieri sirop de coacaze cu apa minerala, si-o bucatica mic mica mica de tort de ciocolata.

ma duc ca am de facut 2o de pachetele cu fursecuri pt colegii lui Dani. azi e ultima zi de gradi, si-i cadorisim pe toti. asa vrea Dani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata,
asta e a 3 a zi de cand fiica mea sta numai agatata de tita. o molfaie non stop. o fi puseu?! Numai cand ma vede ca ma ridic de langaea incepe sa maraie. daca plec din camera plange de a binelea...si doarme nai mult decat inainte, si noaptea si ziua..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Intrebare......

dr a zis sa renunt la lactate.. oare daca schimb sana din LV cu iaurturi din lapte e capra Elena ar reactiona la fel? dr banuiesc ca ea e sensibila la proteina din L de vaca...



daca ar avea probleme cu proteina din laptele de vaca ar fi nasol si ti-ar fi detectat-o deja, la cate lactate ai mancat pana acum. Eu cred ca si iaurtul din lapte de capra are lactoza, orice lactat, nuż sau de ce marginalizezi capraż

si a mea s-a cam foit azinoapte am baut ieri sirop de coacaze cu apa minerala, si-o bucatica mic mica mica de tort de ciocolata.

ma duc ca am de facut 2o de pachetele cu fursecuri pt colegii lui Dani. azi e ultima zi de gradi, si-i cadorisim pe toti. asa vrea Dani



Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


Nu e vb de lactoza ci de proteina specifica.. cica laptele de capra ar fi mult mai bun, se aseamana cu laptele matern, si ar avea multe avantaje pt sanatate..
Nu o suspecteaza de intoleranta ci de sensibilitate .. asta s-ar manifesta prin: colici la lapte are cu siguranta, balonarea ar proveni de la aceasta sensibilitate, si dr banuie si dermatita atopica are radacini in aceasta chestiuta..

Ce dulce ii Dani.. sa duca el cadouri la colegi.. si cadouri facute de manuta lui
Sa iti fie de bine tortul.. acum cate o bucatica mica din cand in cand mai merge.. o sa se obisnuiasca fata ca doar e mare..

Poze cu Dani si piticania nu ne pui?

...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:



Mikka, da am luat... trebuie sa ajunga azi :D

La noi a inceput sa ninga, un fulg pe metru patrat

Oana, la noi asa e in fiecare seara de la 12 la 1



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:


Cateva chestii super interesante despre laptele de capra.. imi vedeti disperarea de aavea in meniu lactate nu?

1 Laptele de capra este foarte hranitor, iar copiii il prefera in locul celui de vaca datorita gustului sau placut. Ademeneste-l pe copilul tau zilnic cu cate un pahar cu lapte de capra, indulcit usor doar cu putina miere.


2 Structura chimica a laptelui de capra este foarte similara cu cea a laptelui matern, ceea ce inseamna ca organismul bebelusilor il accepta mult mai usor in cazul in care este necesar.


3 Continutul de grasime din laptele de capra este foarte scazut comparativ cu cel al laptelui de vaca, ceea ce inseamna ca este potrivit mai ales pentru persoanele care sunt la dieta.


4 Persoanele care au intoleranta la laptele de vaca, pot totusi sa consume lapte de capra. Acesta din urma are o alta structura, ceea ce inseamna ca nu da reactii adverse persoanelor care il consuma.


5 Elementele laptelui de capra sunt similare cu cele gasite in stomac, colon, intestine si articularii, ceea ce inseamna ca aceste produs este potrivita pentru persoanele care au anumite sensibilitati.


6 Laptele de capra se digera mult mai usor, asadar reprezinta un aliment perfect pentru persoanele in varsta, pentru cei care au probleme cu digestia, pentru cele care urmeaza un regim alimentar strict, dar si pentru copii.


7 Laptele de capra neutralizeaza acizii si toxinele din organism.


8 Reduce simptomele sindromului prementrual, iar medicii sunt de parere ca o femeie ar trebui sa consume cate un pahar de lapte de capra in zilele dinaintea instalarii menstruatiei.


9 Ajuta la prevenirea durerilor de cap si a migrenelor si este recomandat persoanelor care se confrunta cu acestea in mod frecvent.


10 Laptele de capra protejeaza celulele colonului si impiedica aparitia cancerului.


11 Previne macinarea oaselor, proces aparut in urma instalarii menopauzei, dar si a batranetii in general. Laptele de capra este recomandat persoanelor trecute de 45 de ani, dar si copiilor in dezvoltare pentru intarirea oaselor.


12 Opreste evolutia cancerului. Laptele de capra are in componenta sa un acid organic puternic, iar in urma unor studii s-a demonstrat ca acest ingredient are puterea de a opri evolutia cancerului. In plus, consumul de lapte de capra este benefic si persoanelor care sufera de cancer in faza avansata.


13 Laptele de capra imbunatateste starea generala. Medicii au observat ca dupa un consum zilnic de lapte de capra, timp de 14 zile, persoanele in cauza erau mai putin obosite, mai putin stresate, mai rezistelte la efort si cu mai multa culoare in obraji.


...........................................................................
...........................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

sei, eu de ceva timp tot citesc despre laptele de capra.chiar am decis cu sotul sa cautam o sursa sigura pentru a cumpara. ma gandesc sa nu ii dau fetei lapte de vaca deloc, tot citesc despre el ca e periculos, ca are hormonii aia in el ba chiar ca ar favoriza dezvoltarea tumorilor canceroase. acum am gasit o reteta de lapte de migdale, o sa incerc sa fac zilele astea si va spun cum e

lena, nu ai rezistat pana la urma sa nu o iei asa am facut si eu, o data ce mi s-a pus pata pe ea, nu mi-am mai putut scoate dn cap ideea ca trebuie sa o cumpar...

dbunny eu am mancat tort de cioco la greu pana acum si nu a avut nimic, am baut ieri totusi un pahar de fanta, cred ca de la asta a fost agitata.ce frumos ca daruiti pachetele tuturor colegilor lui Dani

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Ziua buna

Eu stiu ca eco de sold se face la 6 sapt pentru depistarea displaziei. Probabil si pentru a se repeta in timp util. Udata osificate articulatiile nu se mai poate face. Osificarea asta nu apare ceas la x saptamani ci aproximativ /in medie la o anumita varsta. Odata finalizata doar radiografia ( care si radiaza copilul) mai poate spune ceva.
In concluzie, e posibil sa se recomnande eco la 6 sapta sa fie timp sa se repete+ faptul ca e mai usor sa poarte hamul ala special pentru corectare un bebe mic si putin mobil decat unul mare .... Apoi osificarea sa gaseasca problema rezolvata sau in curs de...


Laptele de capra are lactoza dar nu si proteina din lapte de vaca. Este cel mai apropiat de laptele matern dar are un mare minus( pe langa altele, fata de laptele matern) si anume prezenta mica a vitamine B12 . E bun in loc de lapte de vaca... fie sub forma de iaurt/branza etc la copii diversificati. Eu as spune ca lapte dulce de capra abia dupa 1 an...

Oare ce trebuia sa mai spun???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Neata

Ce fac mamicile ?
Avenit iarna ?
Si la noi a nins ieri toata ziua a fost minunat ,dar azi e uratel si s-a topit deja toata zapada

Sei si fata mea face urat de tot la lactate ,in special lapte vaca.Sotul si toata familia lui numeroasa nu tolereaza lactoza,sa-i vezi cum poarta toti medicamente dupa ei ma gandeam ca Noura l-a mostenit pe tat-su. Mi-am umplut frigiderul cu produse lactate(branzaturi,creme de branza,iaurturi etc ) fara lactoza sperand ca ma voi bucura de ele .
Cea mica facea in continuare urat si scriind aici ,Ionela mi-a deschis ochii problema era proteina din laptele de vaca nu lactoza.
Mi-am luat telemea de oaie si capra ,am mancat putin si a fost ok pana acum .
Am vazut lapte de capra ,de 3 ori am pus cutia in cosul de cumparaturi si o puneam inapoi pe raft si tot asa ,si-mi repetam : gura pe asa ceva nu pun
Mi-am luat lapte de orez ecologic si cateva budinci din soia cu vanilie.Pana acum e ok.
Eu iubesc branzeturile la nebunie
Oare kefir e ok??? Doar nu e din lapte de vaca.nu?


Bujo ,Ionela ,am s-o las sa termine intai un san ,apoi o voi muta,laptele grasut e sfarsit Mie mi se pare incomod sa tin degetul sa nu iasa lapticul ,ma dor ingrozitor ,sunt ff roz si ma ustura un pic . Voi tine un absorbant pentru sani si voi apasa usor .
Ma chinui cu ea in ultimele 2 zile,adoarme la san in timpul alaptarii,trage un pic doarme 5 min,iar trage si tot asa.


May,nu o infesi noaptea pe Bea ?
Daca n-o infas pe Noura cand doarme,da din maini si picioare,se trezeste la 5 min

Oana si a mea doarme de vreo 2 zile mult ziua ,o fi puseu




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput