Strugurasii de S-O'11 il asteapta pe Mos!!! *18*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Fetelor, unde sunteti? Acum cand am si eu timp de net vb singurica pe aici... si am o limbarnita , mai ales ca nici somnul nu se lipeste de mine.

Sa ma apuc de sau de sau de sau de sau mai bine de
Uf, tare nehotarata sunt

Ah, nu m-am laudat am facut ieri sushi taaare bun a iesit

Dar de 'bucatarit' ptr Craciun nu ma apuc ca nu ma pricep. Si oricum mergem la ai mei si acolo avem 'di tate'



mamica de Iannis (25.02.2009)i + si de bebe Dimitris (21.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kora_B

Fetelor, unde sunteti? Acum cand am si eu timp de net vb singurica pe aici... si am o limbarnita , mai ales ca nici somnul nu se lipeste de mine.

Sa ma apuc de sau de sau de sau de sau mai bine de
Uf, tare nehotarata sunt

Ah, nu m-am laudat am facut ieri sushi taaare bun a iesit

Dar de 'bucatarit' ptr Craciun nu ma apuc ca nu ma pricep. Si oricum mergem la ai mei si acolo avem 'di tate'



mamica de Iannis (25.02.2009)i + si de bebe Dimitris (21.09.2011)



Sunt eu prin zona...Incercand sa sintetizez o saptamana intreaga in care nu am apucat sa mai zic nimic...de cand am anuntat ca ma abuc de copt pentru musafiri una alta....dusa am fost.

Asa ca....acum ai cel putin o persoana la povesti


Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Nu mai stiu cine se plangea ca bebe a luat putin in greutate in ultima vreme
Ufff.. chiar nu am timp sa recitesc si m-a lasat neuronul... asa ca nu-mi amintesc cine

Ma bucur in primul rand ca nu e inca pe Lp

Este posibil sa fie o problema legata de cum e pus bebe la san si cat sta... etc
1ideea de baza e sa se insiste sa goleasca sanul si abia apoi trece la al doilea daca e necesar.
2 reamintesc faptul ca la cerere e la cerere: cat de des vrea( in cazul asta chiar merita poftit la masa daca nu initiaza el) si cat vrea... iar merita insista sa vrea mai mult
3. e posibil sa fi fost o greva a suptului? poate a supt mai putin in ultima vreme... poate urmeaza un puseu...
4. trebuie luate in calcul cauze medicale la bebe: carente de vitamine... vreo infectie, afte, ciupercuta pe limbuta... etc
5. luat in calcul si cauze de stres in casa( si prea multa agitatie e stres)
6. bebeii nu crec constant. mai au momente in care stationeaza 9 de cele mai multe ori inaintea unui puseu)

Eu spun asa: insistat mult cu alaptarea... cat de mult se poate... cu mare atentie la detaliile mai sus mentionate.
verificare atenta sa nu fie cauze medicale
mama papa bun , cu calorii bune, vitamine.. grasimi bune... somn bun... relaxare

Inca ceva: daca e prea mult lapte si din acest motiv bebe nu ajunge la lapticul gras se poate alapta de 2 ori dintr-un san , apoi din celalalt de 2 ori( adica 2 mese la rand din acelasi san... intre timp atentie la celalalt sa nu se intareasca... etc... deci la cel mai mic semn stors bine bine)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Continuare la mesajul anterior:
daca ar fi bebe al meu as mai astepta macar o luna, asigurandu-ma ca nu scade in greutate ( e important sa nu scada)
As lua in calcul si diferenta de cantar, de moment al zilei...
cantar inclinat= masuratoare eronata
daca bebe a mancat acum si inca nu a facut pipi kk... e una... daca a mancat acum 3 ore si e deja schimbat... e alta
O masa la bebe poate insemna 150g+ un scutec umplut cu inca 100g( sau mai mult) ...

mai depinde si de varsta bebelului ( daca nu-mi amintesc cine se plangea): dupa 3 luni nu mai iau spectaculos in greutate( si unii se incapataneze sa ia de prin luna a treia mai putin)

Bafta


Kora, Hayat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Se vede ca nu am somn

Ionela ma uitam mai adineaori la pozele cu picii tai si te citeam pe blog. Eram captivata ...Doamne ce viata .....duceti voi ..si mai ales tu mamica eroina.

P.S. Multumesc pentru precizarile facute in legatura cu mamicuta pe care am trimis-o la intalnirea LLL.

Am vazut ca voi vorbiti despre scuteceala...si eu nu prea am ce sa \zic..asa ca am stat pe margine si v-am citit.

Razvan vineri a ras pentru prima data in hohote....m-am topit de bucurie si de drag.

May Am vazut si Bea scumpa a facut asta.....nu-i asa ca e un sentiment unic? Iui ca nu mai stiam ce sa fac de fericire...

Sufletelul asta drag imi umple viata...Sunt atat de fericita si norocoasa ca il am.

Nici nu stiu cui si ce trebuia sa raspund sau sa mai zic....

oricum, Kora mersic inca o data..

Fetelor care au vrut sa imi dea o mana de ajutor cu pompa pentru prietena mea , proaspat mamica, va multumesc din suflet si va ofer un brat plin cu flori

Sei stii tu ....noua ne place....



Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Continuare la mesajul anterior:
daca ar fi bebe al meu as mai astepta macar o luna, asigurandu-ma ca nu scade in greutate ( e important sa nu scada)
As lua in calcul si diferenta de cantar, de moment al zilei...
cantar inclinat= masuratoare eronata
daca bebe a mancat acum si inca nu a facut pipi kk... e una... daca a mancat acum 3 ore si e deja schimbat... e alta
O masa la bebe poate insemna 150g+ un scutec umplut cu inca 100g( sau mai mult) ...

mai depinde si de varsta bebelului ( daca nu-mi amintesc cine se plangea): dupa 3 luni nu mai iau spectaculos in greutate( si unii se incapataneze sa ia de prin luna a treia mai putin)

Bafta


Kora, Hayat


Mami fericita de Mihnea si de Tudor


Cred ca Alayna se plangea...ca a luat fetita ei doar 250gr in ultima luna....Cred...

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

buna dimi !
fetelor, ce de pregatiri... harnicutele !
eu m-am hotarat sa plec la socrii de craciun, asa ca nu fac mai nimic. Daca anul trecut am facut de sarbatori prajituri si multe bunatati, anul asta... mai nimic.
Oricum, dupa sarbatori ma asteapta o saptamana grea...pe 06 ian am fixat botezul.
spor la prajiturit fetele ! Ador prajiturile facute in casa, anul asta stau cuminte, dar poate imi trimiteti si mie sa le degust

It's a boy !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Neata

kora, se zice"di tati"

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Neatza...

Hayat.. a reusit sotu sa ia ce trebuia?

Kora , imi e dor sa te vad pe aici mai des..

JADEEEEE.. sper ca nu ai gasit iar un dop de butoi?

MAYYYY... nu va face mosu un cadou: sa ia colicile???

LALI .... te intitulez super mammyy..., cum le faci tu pe toate..

PinKY.. acelasi lucru il fac si eu de Craciun.. ma fac musafir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Sei, ce face Ela?

Mergi la inceput