Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

v_florina, eu imi scot palaria in fata ta. eu nu cred ca rezistam asa, decat dc ma sedau la balamuc.
nu stiu pe bune, cum va da dzeu atata rabdare. si nervi.
pt mine totul are o limita, peste care dc se trece, nu mai fac fatza.
eu fara sotz, ma impuscam in cap demult.
sau dc iustin facea ca stefan al tau.


nu stiu dc TU gresesti undeva. tind sa cred ca NU. cred ca sunt copii si copii si poate el se simte ATAT de bine la pieptul tau si in prezenta ta, ca ii esti absolut necesara.

prb ca si eu ii sunt lui iustin, de nu pune mana pe o jucarie, nici picat cu ceara, dar dc l iau in brate si ma joc cu el,e doar un zambet.
insa uite, ca eu am momente cand ma apuca nervii si mi pierd rabdarea, ca acum de ex. si mi pare rau...:( (bn,acu doarme, nu intelegeti gresit ca eu scriu pe forum si el plange)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Crisppy, facem schimb? Ti-l dau eu pe Stefan care mananca la 2 ore!



Sa stii ca la tine ma gandesc cand ii dau sa manance Andrei. Ca Pusculeanu al tau e doar cu 2 zile mai mare ca ea si mananca de rupe.

As face schimb da' la mine lapticul is gone! Daca mandra nu a mai vrut s-a dus

si sa aveti un somn mai usor si mai devreme. Zi-i si tu ca Andra la 8 seara cel tarziu e dusa in lumea viselor. Si nici nu-i place sa o tii in brate ca sa adoarma, o pun pe pat si adoarme singurica

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Salutari si de la noi!Am terminat curatenia de sarbatori,cu papica nu ma stresez ca facem craciunul la mama si a zis ca pregateste ea tot...si ne asteapta pe totiasa ca am scapat
Amaia cum e cu soacraa?
Lorialex....nici eu nu accept sfaturi de la soacra care nici macar nu si-a crescut propriul copil,la o luna si jumatate l-a dat bunicii sa-l creasca ca era prea obosita femeia,nu dormea noaptea,slabise,copilul tot plangea....si imi zice ca era si ea copil la 19 ani....cum sa-l creasca ea?...dar sfaturi stie sa dea....asa ca passs......ea vb ,ea aude ca eu si sotul i-am spus direct sa ne lase in pace ca ne crestem copilul cum credem noi
Lisssa_ana nu m-am gandit la asta...dar oricum ignor ce nu-mi convine din conversatie...sti...ca sa fie bine..
babyblue nici printesa mea nu prea e interesata de jucarii.....tot eu sunt cea mai buna jucarie..si nu vrea sa stea singura ,daca sunt in camera pe langa ea e ok....daca a vazut usa ca am iesit e belea.....asa ca marea majoritate a timpului sunt jucaria ei
Avem si noi cateva nopti de cand ne trezim de 4-5 ori pe noapte asa ca dimineata sunt zombii...o fi puseu?mi-e dor de noptile in care se culca la 22-23 si se trezea la 5:30 sa pape si apoi la 7-8
Va pup ca s-a trezit bandita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Ramona, nu-i vorba de rabdare, ca si eu am momente cand imi este depasita si simt ca l-as arunca pe fereastra. Atunci (si nu numai atunci) intervine Razvan si il preia. Ideea este ca... ce sa-i fac? este atat de mic si inocent, el nu stie inca prea multe despre lumea asta, si stiu ca are nevoie de mine ca sa invete putin cate putin din ea, si sa se adapteze la ea. Adica... el nu sta treaz ca sa imi faca mie in ciuda. Sta treaz pentru ca are prea multa energie sau poate un disconfort. La fel, nu sta la san ca sa ma tina pe mine tintuita locului, ci pentru ca este primul lucru pe care l-a cunoscut in lumea exterioara si acolo isi gaseste alinarea. Si mai stiu ca toate-s trecatoare, chiar daca acum mi se pare ca nu vom depasi niciodata stadiul asta.

Dar sunt sigura ca fiecare dintre noi are acel ceva in relatie cu puiul ei care o face sa treaca peste orice. Desigur, fiecare dintre noi are limitele ei, insa la final toate ne iubim puii.

PS: nu sta treaz de foame, am incercat si asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Ramona, nu-i vorba de rabdare, ca si eu am momente cand imi este depasita si simt ca l-as arunca pe fereastra. Atunci (si nu numai atunci) intervine Razvan si il preia. Ideea este ca... ce sa-i fac? este atat de mic si inocent, el nu stie inca prea multe despre lumea asta, si stiu ca are nevoie de mine ca sa invete putin cate putin din ea, si sa se adapteze la ea. Adica... el nu sta treaz ca sa imi faca mie in ciuda. Sta treaz pentru ca are prea multa energie sau poate un disconfort. La fel, nu sta la san ca sa ma tina pe mine tintuita locului, ci pentru ca este primul lucru pe care l-a cunoscut in lumea exterioara si acolo isi gaseste alinarea. Si mai stiu ca toate-s trecatoare, chiar daca acum mi se pare ca nu vom depasi niciodata stadiul asta.

Dar sunt sigura ca fiecare dintre noi are acel ceva in relatie cu puiul ei care o face sa treaca peste orice. Desigur, fiecare dintre noi are limitele ei, insa la final toate ne iubim puii.


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Superb ai scris, Florina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Salutare!
V-am citit, ati scris ceva de ieri. Luca cred ca trece si el prin puseul de 4 luni ca asta noapte s-a trezit din ora in ora .
Aseara am reusit si eu sa fac bradul, deci vine si la noi .
In legatura cu lactatele, ce sa zic, eu nu sunt prea mare fan, dar oricum ca sa spui ca un astfel de regim singular te ajuta sa scapi de o boala e subiectiv, parerea mea.
Serbarea a mers bine, copii draguti, emotionatii, pe alocuri plictisiti, chiar daca nu a durat foarte mult. A fost mult mai bine ca anul trecut.
M-a sictirit insa un tatic si am ramas cu un gust amar care nu-mi mai trece. S-a apucat sa injure o fetita care statea langa fiica lui si nu-i prea dadea pace la fiica-sa. Fetita nazdravana e infiata si e un pic mai creola, a folosit chiar numele unei pasari negre la culoare, ca sa o injure, asta ne este civilizatia...si avem atatea pretentii de la bietii copii pe cand noi...
Astazi merg si eu sa definitivez cu cadourile si dupa amiaza la vaccin.
Va si va doresc o zi frumoasa ca a mea este un pic mohorata.

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)



si nu i-ai spus nimic badaranului? ce taranoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui v_florina

Pfuuuiiii... am vrut sa va scriu aseara dar cu micul meu terorist nu am mai apucat. Deci! Facem baita, facem masajul, il pun la san, adoarme. Stau cu el 20 de minute, il pun in pat, nu se trezeste. Este ora 10. Fug si eu la bucatarie sa mananc ceva. In 5 minute il aud ca plange. Ma duc la el, il linistesc, aprind lampa aia muzicala de la Primii pasi, si stam asa. El linistit, eu linistita. Se face 11, tot nu doarme. Se face 11.30 si incepe sa devina agitat si sa planga. Il iau cu mine in pat, il pun la san. Incepe sa suga, si suge, si suge, si suge... vomita. Iar suge. Iar vomita. Iar suge. Se face 12.30 si tot nu doarme, dar suge. Se face 1 si face un caca rasunator. Il schimb, in pun in pat, si suge. La 1.30 adoarme.
Eh, ziceti si voi ce copil am. Daca nu ar fi problema asta cu adormitul, zau ca nu as zice nici pas. Nu ma deranjeaza nici ca-i miorlait din orice (adica urlam repede), nici ca mananca la fiecare 2 ore mai abitir ca in prima luna, nici nimic.
Gresesc undeva? Ziua doarme cam 3 reprize. Prima doarme intre o ora si doua ore. Celelalte maxim o ora fiecare. In total intre 3-4 ore se domn pe zi, si cam 10 pe noapte. Dimineata se trezeste tarziu, pe la 10-11, eu zic ca din cauza dormitului seara tarziu.
Este adevarat ca zilele astea am tot fost plecati, ba pe la ai mei, ba dupa cadouri, si copilul s-o fi resimtit, ca in manduca nu doarme ca in pat, evident. In fine.... nu ma plang, sanatosi sa fin ca le-om trece pe toate, dar tare as vrea sa inteleg unde gresesc.

Adra, citindu-te aseara, voiam sa-ti spun ca suntem si noi la fel. Mai, ei cred ca tzitzi este a lor si numai a lor. Agatata de gatul lor, la dispozitia lor oricand au ei chef sa molfaie ceva.

Crisppy, facem schimb? Ti-l dau eu pe Stefan care mananca la 2 ore!

Minodora, bine ai venit!

Navicula, multumesc de pontul cu Kaufland. Cred ca mai astept putin pana cumpar sistemul.

Alexia, draguta de Ruxi.... imi pare rau ca o doare atat de tare. Tie iti doresc putere sa treci peste noptile astea. Nu ai ce face, doar sa incerci sa o alini pe ea atat cat poti.

Gliana, cred ca esti tare nerabdatoarea sa-ti vezi fata acasa.

As mai fi avut multe de spus, dar v-am citit aseara tarziu (in pat, de pe telefon), si cred ca nu am raspuns chiar tot ce voiam. Mai revin, mai raspund.


Mami de Pusculeanu mic si iubit (24 aug 2011)


Florinuca, salutareeee, da astept fata mai ceva ca pe Mosul

Pusculeanu o fi si el nerabdator sa vina Mosulll:D, mai au si ei perioade si perioade ce sa le facem....
Multaaaa rabdareeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Buna dimineata intre 2 episoade de telenovela.
Pupici la toate si poftiti la un ceai englezesc cu lapte.

Noi suntem bine, am fost ieri de am cantarit o. La 5 luni (nu mai punem 2 zile) are 6,080 kg (a pus 140 grame intr o saptamana!!! ). In ultima vreme sunt foarte multumita de cum pune in greutate, intre 130-140 grame/saptamana, ceea ce nu s a intamplat de ceva timp. Ea punea cam 100 grame/saptamana. Dar vomita mult mai putin si iaca ca refluxul incepe sa se trateze si fara gaviscon.
Cred ca datorita faptului ca muschii abdomenului au inceput sa devina mai puternici. Asa ne a zis si doctora, ca atunci cand va incepe sa se ridice incet incet si muschii abdomenului vor deveni mai puternici, atunci o sa dispara incet incet si refluxul.

Wow!! Nici un sarbatorit pe 20??? Poate o sa ni se alature mamici care au bebei pe 20 si atunci vom avea cui sa uram la multe lunite si pe 20!!!

Va pup dulce si va doresc o zi super!! Am o groaza de recuperat. Anaemi numai ce m ai laudat ca raspund la fiecare, dar uite ca mai am si zile in care este mai demanding copilul meu si atunci chiar nu pot. Dar sper sa recuperez.
Lisssa, suntem aici si suntem bine, cred ca i se face somn matzei.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


In sfarsit multumita Miha de IMI
Vezi ce cuminte fetita ai???
Va pup dulce pe amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

stiu florina, asa e cum spui tu. ma bucur oricum ca
dc nu de foame face asa, inseamna ca este altceva, poate o dependenta de tine, de pieptul tau si cu asta nu prea ai ce face.:)

iustin e dependent sa ma joc cu el, sa petrec timp cu el. si mi trebuie multa energie pt asta.:)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput