Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (17)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Buna dimineata fetelor.

Aever si eu asa gandesc, ca ajutorul e reciproc, si cred ca ajutorul parintilor mei nu vine pe gratis, dar nu ma supar, si eu ii ajut cum pot eu.

Mmamita ce frumos ai spus de mama ta, mi-ar fi placut sa am si eu o relatie cu mama, dar din pacate mama e mai rece din fire.

Virginia imi pare rau ca nu ai o relatie asa de buna cu mama ta, sincer imi pare rau. Din pacate si relatia dintre Edi si bunicii din partea sotului e mai rece, ii vede destul de rar., chiar daca stau cam la 6 km de noi.

Fetelor eu nu ma plang ca relatia dintre Edi si ai mei nu e buna, deloc, al meu tine la mama si la tata foarte mult. Daca nu ii vede in fiecare zi intreaba de ei si ai mei nu pot sta mai mult de 3 zile sa nu il vada, de multe ori zic ca mai mult tine le Edi decat au tinul la mine sau la sora mea.

Ylari felicitari pentru fotbalist, ce frumos, o fetita si un baietel. Sa iti creasca mare si sanatos.

BelissimaEva bine ai venit si sa ai o sarcina usoara si frumoasa.

Elena felicitari pentru rezultatele bune.

Cuchilici si Addya bafta multa la eco.

Azi ma duc la coafor, ma fac frumoasa. Ar fi cazul ca nu m-am mai tuns de aproape un an. Fetelor am o intrebare, ce spuneti, acum as avea voie sa ma vopsesc? Nu blond ci un saten.

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 20+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns titi143 spune:

Fetelor as avea o intrebare, nu stiti cumva cum se plateste in conceiu prenatal? Adica cat la 100 din salar, si e din salariul brut sau net?

Ramona mamica fericita a lui Eduard (09.10.09) si 20+ Robert Aaron

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maiiunie2012 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabiko76

Imi trimiteti si mie va rog frumos parolele :)

Gabriela 16+


Gabi activeaza-ti PM-ul, altfel nu putem sa-ti trimitem parolele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

nu stiu titi, poate fetele care au bbei micuti stiu. Inca n-am citit legea, ma intreaba lumea pana cand vin la servici si nu stiu sa le raspund. Le spun evaziv" Cat ma simt bine"

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Neatza burtici drage :)

Am disparut cateva zile de pe forum insa v am citit constant :) nu am ratat nimic.

Legat de mame: mama mea este o scumpa, am avut si noi dificultatile noastre in trecut insa credeti ma ca nu le mai stiu, a ramas amintirea ca ne am mai ciondanit. Mama mea este foarte tanara, m a nascut la 17 ani,asta cred ca ne a aporpiat mai mult, mai ales acum in sarcina. ma ajuta mult psihic, vb in fiecare seara la tel cate o ora, ea este in Cta eu in Bucuresti. Eu cred ca si faptul ca am plecat de acasa la o varsta frageda, aveam 18 ani cand am plecat la facultate, a fost mai usor sa ne iubim, a fost mai usor sa evitam conflictele si parerile impartite.

Ioana, viitoare mamica de baietel 19 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Tinuta legea spune urmatoarele:
- femeile insarcinate au dreptul la 126 de zile calendaristice inainte si dupa nastere ,insa neaparat cel putin 46 zile dupa nastere. Deci cam pe la 32 de saptamani poti sa ti bagi prenatalul.
- prenatalul este platit salariu brut intreg,adica toata suma de pe cartea de munca - 74 Ron. Deci o suma destul de maricica comparativ cu cati bani iei in mana.
- concediu de maternitate este platit cu 75% din sal net (adica cat luam in mana) mediu pe ultimul an, insa nu mai mult de 3.400 Ron pe o perioada de 1 an de zile, sau 1.200 ron pt 2 ani.

Cam asta stiu eu de la HR de la noi

AAaa si inca ceva destul de important, companie este obligata prin lege ca la nastere sa ti acorde o prima in valoare de un sal mediu net pe companie.

Ioana, viitoare mamica de baietel 19 saptamani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

TITI EU LA 2 LUNI M-AM VOPSIT,SPER SA NU II FI FACUT RAU LU BEBE.
CONCEDIUL PRENATAL SI CEL POSTNATAL SE PLATESTE CU 85%DIN SALARIUL BRUT,DIN CARE SE RETINE DOAR CONTRIBUTIA CAS(PENSII).



andreea 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

CONCEDIUL PENTRU RISC MATERNAL SE PLATESTE CU 75%,CEL PRENATAL SI POSTNATAL INTRA LA COD C8 ADICA SARCINA SI LAUZIE.

andreea 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna dimineata, burtici!
Trebuie sa ma interesez si eu cum e cu concediul meu, pentru ca intru din ingrijire copil direct in prenatal. Habar nu am ce trebuie facut...

----------------------------------------------------
Amana 31.03.2010 si 15s +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

joana, ce frumos, la 17 ani. Bunica a facut-o la 17 ani pe mama, iar la 42 a avut primul nepot. Cu siguranta ai un mare ajutor in ea. Inca nu au aparut problemele de sanatate. Eu deja le duc grija alor mei.

Multumesc pentru detalierea legii. Si daca optezi pentru 2 ani, a ramas valabila propunerea din lege, cum ca nu ti se pastreaza postul daca sunt restructurari in firma? Si daca te intorci la servici dupa un an si urmeaza restructurari, iti garanteaza cineva ca nu esti data afara? Merci

17+

Mergi la inceput