Prietene la bine si la greu - 152

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

mami.ilinca, ma bcuur ca ai scos nasucul din umbra. Hai la soare, lasa umbra, ca si asa e frig destul.
Sa stii ca nici Timi al meu nu are dintii perfect albi si tare sunt ingrijorata. Nu prea sta la spalat. Daca ii dau lui, cum am vazut ca face raluci cu Bubu, intr-un minut e prastie periuta de dinti. O strange atat de tare in dinti si o mesteca efectiv, pana se "destrama" perii aia si e numai buna de aruncat. Am schimbat nici nu mai stiu cate pana acum.
IN schimb, e mare mancator de pasta de dinti. Cred ca ar fi in stare sa-si stoarca tubul in gura daca l-as lasa.


Licu, sa stii ca si eu astept sa treaca Sarbatorile si sa ii fac lui Timi un set complet de analize. Bine, la noi e si chestia aia cu alergia (care nu mai sunt atat de sigura ca e de la proteina din lapte, pt ca de o luna nu a pus nici un lactat in gurita, si i-a iesit din nou pata rosie la spranceana si una micuta pe obraz ) la care trebuie sa-i dam de cap. Dar ca si la monis, am uneori impresia ca e tare incercanat.


Si daca tot aminteam de monis , mai vreau sa spun ca m-am rupt cu plansul azi cand l-am vazut pe Iulian ce frumos dansa cu fetita. Vorba lu' Andre : ieri eram cu burtile la gura, cu tratamente si stat pe-o parte, azi ii vedem dansand la serbari si maine-poimaine ne trezim soacre.


Ce m-am mai distrat cu Bubu si party-ul lui si numai al lui. A fost mortal cum dansa el langa scena si nu avea nici o treaba cu ce se intampla in spatele lui. hi, hi.


dankutza , multa sanatate pentru Pinky cea frumoasa. Sa stii ca si Timi e cu nasul infundat si M curgatori de ieri. Cred ca a luat virusachele adus de sot.
Daca iti spun cum reuseste sa doarma noaptea o sa razi. Dupa reteta ta! Da, da, ai citit bine. Mi-am amintit ca tu ne scriai disperata mai demult ca sotul a imprastiat ceapa prin casa si putzea ingrozitor ca sa scapati de raceala.
Ei, inca de data trecuta cand a fost Timi cu nasul infundat am curatat 3 cepe mari, le-am taiat in 4 (nu am spalat ceapa ca sa nu isi piarda "parfumul" ) si le-am pus intr-o farfuriuta de plastic la capul lui in pat. Ei, vreau sa zic ca a dormit super! Si de atunci tot aplic reteta asta si cand e sotul infundat. Numai sa nu ma intrebi cum mirosea la ei in camera azi-dimineata. Ca nici dupa juma' de ora cu geamul deschis nu iesise complet mirosul.


A si sa nu uit: mersi de ideile pt lucru manual. Aia cu coronita o vazusem si eu mai demult undeva, dar uitasem de ea.


monica, te asteptam cu vesti de la eco.
3 colinde zici? Timi nu canta nici un vers!

Mai, dar ce fetite agere aveti voi acolo. Auzi la ele...sa inteleaga deja diferenta dintre fetite si baietei. Pai Timi ma asista mereu cand ii schimb pampersul Teodorei (rar o schimb pe masa de infasat, mai mult pe pat) si nu a dat nici un semn pana acum ca ar observa diferente.


Ma duc sa imi pufai niste Tantum ca ma cam zgarie gatul. Abia astept sa vina ai mei de Craciun cu catina aia.





Mami de Timi nazdravan si micuta Dora pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

neatza
va servesc cu o
aici e o vreme naspa, ploua si e mohorat.
am fost ieri la petrecerea copiilor de la firma, a venit si mosul, Sandra a fost incantata de mos, a stat in brate la el, a primit cadou, insa dupa aia voia sa stea doar ea cu mosul, dadea sa ii impinga pe ceilalti copii de langa mosh a si plans putin, insa a consolat-o Alba-ca-Zapada.
inca nu am descarcat pozele.

monis si raluci am vazut pozele, foarte faine. filmulete nu pot vedea de la servici.

monica ce tare e Mariuta cu 3 colinde si m-a amuzat faza cu cucul.

smara bine de stiut de faza cu ceapa. nici Sandra nu sta la spalat pe dinti, decat daca se spala singura...

mami ilinca ma bucur ca ai mai trecut pe la noi. te mai asteptam

RamoC tu ce faci? cu serviciul ce ai mai facut? Dominic ce mai face?

Andre si eu simt la fel.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Mortali flacaii de la Bucuresti. Chiar ca Iulian statea tare frumusel sa danseze cu dra, si Bubu nu avea nici o greata sa danseze langa scena

Pirelia, ce a patit fetita? sper ca sunteti bine si sanatoase acum!

Stephy? ai gasit cort? Nu ti-am mai scris, eu luasem de ziua Amaliei un cort simplu de la Selgros, 20ron parca, nu aveau si dintr-alea colorate de cauti tu.

Cand va aud ca vine moshu pe la servicii pe la voi devin tare invidioasa, Amalia recunoaste in poze Mos Craciunii, ea le zice 'ciu-ciu-ciu', de cantat colinde cu versuri nu se poate discuta, lalaie cumva refrenu de la 'mos craciun cu plete dalbe' si zice in loc de Mos Craciun 'ciu ciu ciu, ciu ciu ciu'

Simina, te-ai apucat de cozonacit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

neatzaaaa !!! la noi ningeeee ... e alb totul, de basm! ...sper sa tina pana de Craciun.

m-am delectat cu un spiridus si un ren , Monis si Raluci, copilasii sunt fenomenali

Licu' si Sabina a avut de invatat o poezie:
Prin zapada si ninsoare,
Prin troianul viscolit,
A venit din departare,
Mos Craciun cel mult dorit

Sabi zice "pada i Ciu" si "gataaaaaa, bravooo"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

+ lectura de dimineata - de la sfarsitul articolului, cititi macar primul link

Multumim de aprecieri din nou




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Neata!

Monis,un articol pertinent, sunt de acord. Ca si celelalte atasate,de altfel.
L-am admirat pe Santi, Doamne, el chiar danseaza cu fetita Asta e video pe care sa i-l pui la nunta!

Ramonkia, ce comica e Ruxi! Alti copii fug de mos, si ea il vrea numai pt ea Ma bucur ca v-ati distrat!

Monica, bravo Mariutei!!! Asteptam vesti de la morfo!!!

Mai fetelor, eu sunt trista,de dimineata..... Tocmai a inceput Lady sa latre ca nebuna....cand ma uit sa vad de ce si la cine latra, vad copiii vecinilor incercand sa taie niste copacei(mici,amarati,salbatici)

E o familie foarte saraca in apropiere, au 3 baieti(cred ca cel mai mare are vreo 12 ani), si o fetita de 3 ani. Stau intr-o cocioaba care abia se mai tine, fara usa la intrare, din cate stiu nu au nici apa, si acum vad ca nu au nici cu ce sa se incalzeasca....
Ma gandeam sa le fac un pachet cu dulciuri inainte de Craciun, dar ma doare sufletul cand ma gandesc ca stau saracii de ei in frig, si nu doar atat....Cand alti copii se joaca, ei isi iau toporisca si umbla sa caute ceva lemne,sa puna pe foc....si zilele geroase abia acum incep....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Raluci, scuze ca iti raspund abia acum, dar stii si tu cum e... o nebunie prin casa.. Multumesc mult de intentia cu aparatul.
Normal ca nu ma supar ca "s-a dat"deja. Ne descurcam noi

Lumi, iti inteleg tristetea... . Nu stiu sa-ti dau idei cum sa-i ajuti pe acei copii, dar stiu ca ideea de baza e :"ajuta-i/invata-i sa se ajute singuri" asta ii ajuta pentru toata viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Lumi draga mea, sunt cred multi in situatia vecinilor tai. Daca nu stii de existenta lor mai e cum mai e dar cand ii vezi cu siguranta ti se rupe sufletul. Parerea mea e sa ii inviti sa vina cu colinda si atunci sa le dai ce crezi tu de cuviinta(dulciuri, fructe, mancare). Sunt sigura ca se vor bucura si nu vor considera ca e pomana. Tatal meu avea asa o familie la tara si ca sa nu le dea de pomana(chiar daca erau saraci erau ff muncitori si nu prea acceptau) ii chema la diverse treburi gospodaresti chiar daca nu avea nevoie de ajutor(refacut gardul, desfacat, cosit, curatat copacii). Chiar si baietelul cel mic(care intre timp a terminat ca sef de promotie o facultate de prestigiu din Iasi) ajuta(gen dadea cuie la mana, aducea cativa stiuleti de porumb, strangea cocenii) si erau cu totii recompensati. Daca iti permiti si ai nevoie de ajutor poti sa ii soliciti pe parinti la diferite munci(curatenie prin curte, smuls buruieni etc) si sa ii recompensezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui dymomo77

Lumi draga mea, sunt cred multi in situatia vecinilor tai. Daca nu stii de existenta lor mai e cum mai e dar cand ii vezi cu siguranta ti se rupe sufletul. Parerea mea e sa ii inviti sa vina cu colinda si atunci sa le dai ce crezi tu de cuviinta(dulciuri, fructe, mancare). Sunt sigura ca se vor bucura si nu vor considera ca e pomana. Tatal meu avea asa o familie la tara si ca sa nu le dea de pomana(chiar daca erau saraci erau ff muncitori si nu prea acceptau) ii chema la diverse treburi gospodaresti chiar daca nu avea nevoie de ajutor(refacut gardul, desfacat, cosit, curatat copacii). Chiar si baietelul cel mic(care intre timp a terminat ca sef de promotie o facultate de prestigiu din Iasi) ajuta(gen dadea cuie la mana, aducea cativa stiuleti de porumb, strangea cocenii) si erau cu totii recompensati. Daca iti permiti si ai nevoie de ajutor poti sa ii soliciti pe parinti la diferite munci(curatenie prin curte, smuls buruieni etc) si sa ii recompensezi.

mami fericit de Danut 28.10.2009



Imi place mult solutia propusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Buna ziua!
Am vrut sa scriu buna seara, ca aici e innourat si ploua , ma asteptam sa ninga azi , ca asa aratau in prognoza
Cred ca e superb la tine Anca Super "ciu-ciu-ciu" :)))))

Monica - vreau si eu sa ascult o colinda!

Fantastici Iulian si Remus!!!

Cred ca de sarbatori, mai bine zis cand o sa fie zapada o sa mergem 1 zi in Campulung Moldovenesc la sanius si mancare buna



Michelle cu Mateo 18.11.2009 si MARIO 15.05.2007

Mergi la inceput