Prietene la bine si la greu - 152

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Iulianul mi-e tare dor de tine, ce frumos danseaza el in pereche

La noi serbarea fu ieri, la ora 10, s-a inceput cu piticii, si de unde la inceput a fost totul bine si frumos, Remus nu a vrut deloc sa stea pe scena, el a dansat pe langa, toata serbarea, cand a venit Mosu el era deja crizat de somn, de cine s-a trezit la 6. Oricum a fost foarte frumos, Mos Craciun a adus un urs mare si o cutie cu bomboane, totul a fost pe cheltuiala gradinitei

Monis ce bine te inteleg cu lacrimile, am avut noroc ca facea Remus piruete pe acolo de ma busea rasul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Ziua buna fetele, am intrat cu gandul sa raspund unde stiu, sa va mai zic de noi, da' oricum aveam un imens nod in gat de azi dimineata, cand am facut turul gradinitelor sa o inscriu pe Chiara de la anu', dupa ce am vazut filmulete cu Santi si Bubu a iesit nodul, dar nu ma pot opri din plans, asa ca nu mai raspund acusi ca nu pot. Ieri eram cu burtile la gura, cu sangerari, dureri, nospauri, plimbari sau nu, controale, ecografii si azi danseaza la serbari, nu pot sa cred!Asa ca primit de la noi pupaturi si poate cand termin de bocit mai apar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

Pirelia bine ai revenit, cum sunteti?

Andre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13
Si voiam sa mai intreb ceva:
Ati sesizat vreo una dintre voi la copilasi sa aiba in jurul guritei, pielea vanata?? intreb pentru ca Amalia de multe ori mi se pare super palida si alba la fata, iar pielea in jurul guritei e marmorata. Si nu e sigur de la frig ca altfel ar fi rece la manute, e imbracata ok. Nu ma refer dupa baie cand o scot din apa, ci in general.
Ma tot tem de vreo anemie periculoasa/boala de inima, mai ales acum ca am tot citit atatea cazuri de copilasi grav bolnavi

Ce sa zic, si eu tot asa stiu... anemie, boala de inima (practic, o oxigenare deficitara a sangelui)... Rares este uneori vinetiu in jurul guritei, pentru el este "normal".
Intreaba un medic.

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_80 spune:

Salutare,

M-au emotionat si pe mine tare fulgusorii pe la serbari . A mea printesa asteapta cu nerabdare mosul sa-i spuna poezia, asteapta sa mearga cu colinda si cu uratul la bunici. cand reusesc sa filmez pun si filmulete cu colindatoarea mea, care stie 3 colinde .

Noutatea noutatilor este ca a descoperit la baietelul nanutilor veniti in Iasi pt ziua ei(are 1 an si 3 luni), ca baieteii au cuc . Cum a fost: mamica lui il schimba de pampers si Mariuta s-a dus repede sa vada cum il schimba si cand i-a dat pampersul jos, ea tipa in gura mare intre timp ca Raducu ramane in pasarica goala, cand a vazut i-a pierit glasul si nu mai intelegea nimic. I-am explicat frumos ca baieteii au cuc si fetitele au pasarica si abia dupa vreo 2 zile a inceput si ea sa spuna ca baieteii au cuc.

Intre timp am scapat de raceala, am scapat usor in 3 zile, ca si data trecuta, doftoricita doar cu suc de catina cu miere, vitamina C picaturi si oscilo.

Acum ne pregatim de mers la dr la ora 6 avem morfologia fetala si merge toti 3 cu catel cu purcel

revin cu detalii dupa


Mami fericita de Mariuta
si de samburel de 11 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica_80Noutatea noutatilor este ca a descoperit la baietelul nanutilor veniti in Iasi pt ziua ei(are 1 an si 3 luni), ca baieteii au cuc . Cum a fost: mamica lui il schimba de pampers si Mariuta s-a dus repede sa vada cum il schimba si cand i-a dat pampersul jos, ea tipa in gura mare intre timp ca Raducu ramane in pasarica goala, cand a vazut i-a pierit glasul si nu mai intelegea nimic. I-am explicat frumos ca baieteii au cuc si fetitele au pasarica si abia dupa vreo 2 zile a inceput si ea sa spuna ca baieteii au cuc.
Pe mine Chiara m-a intrebat intr-o zi geamul ce are, dupa aceeasi discutie, cu baietii au cuc si fetele pasarica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Dymomo cam albastra situatia, dar daca sunt prieteni buni de tot, poate incerci sa-i sugerezi tu tatalui niste variante, asa subtil, lasandu-l sa creada ca sunt chiar ideile lui (barbatilor le foloseste asta la modul general ). Te pup tare mami si sper sa va distrati la munte. Ce mai face Danut, cum merge terapia?

Dankutza sanatate! sa dea DD sa se faca bine pana la Craciun.
Si eu eram convinsa ca se va speria Iulian de Mos si ne-am propus oricum sa-i prezentam mosii astia de pe toate drumurile ca niste personaje, caci se stie, nu-i asa?, ca Mosul adevarat vine noaptea cand copiii dorm si lasa cadourile sub brad .

Licu nu mai stiu ce ziceam anul trecut, ca am fost la Bucovina de Craciun. Acolo mergem si anul asta asa ca bunica e tare bagata in priza sa gaseasca brad. Acolo e culmea culmilor, nimeni nu vinde brazi in piata si ca sa ai, trebuie neaparat sa stii pe cineva care stie pe cineva care....
Si mie imi pare de Iulian cum zici tu, dar doar cand il scot din cada. In schimb eu il vad pe al meu foarte incercanat si asta ma intreb ce-o insemna???


Gabitza ce necajit era Dragos, saracutul de el

Pirelia bine ai revenit!

Andre

Raluci e total Bubu, cu serbarea lui de langa scena, absolut total

Monica 3 colinde??? oau!
Nu stiu eu 3 colinde
Asteptam vesti frumoase de la echo

Multumesc de aprecieri, sunteti foarte dragute




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna seara sau ziua, ce o fi pe vremea asta urata,

Astept sa se trezeasca gargarita mea ca vine Mosul la mami la serviciu :) pana atunci m-am gandit sa va salut si sa va multumesc pt apel
Legat de sigilari, se face pe dintii permanenti, in special pe primele maselute care apar pe la 6 ani . Pe dintii de lapte nu se prea face, e suficient sa fie periati zilnic si bb-ul sa aibe acces cat mai mic la dulciuri : caramele, bomboane etc.
Va dati seama ca ma preocupa subiectul , eu avand de cand ma stiu probleme cu dintii (vorba ceea cu cizmarul e valabila si aici) asa ca dupa ce o spal pe moata mea pe dinti seara,insistand pe maselute, atata timp cat ma lasa (de la 2-10 secunde), o rog sa deschida gura sa vedem dintisorii albi in oglinda..........e fan oglinda ca altfel nu m-ar asculta ea! Eu am constatat ca are niste coloratii inchise pe suprafetele verticale ale dintilor, sigur nu sunt carii......probabil de la alimentatie,desi nu prea stiu ce mananca inchis la culoare
Pe scurt: incercati sa-i spalati bine pe dinti, mai ales maselute , dulciuri cat mai putine si din cand in cand sa-i convingeti sa va lase sa vedeti maselutele !

Va pup

ps: in rest Ili e o nazdravanca, vorbeste multe pe limba ei si prea putine pe limba noastra si e topita dupa bebelusi/papusi etc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Tocmai am admirat poze cu Pinky, Remus si Iulian. Costumele pentru serbare sunt absolut superbe iar Iulian de Monis e un mare dansator (plus ca de pe acum pare a sti cum sa se comporte cu o domnisoara ).
Monis Danut e bine, cu terapia e ok. Are zile cand spune si cate 3-4 cuvinte noi(pe care din nefericire nu le mai repeta cu saptamanile) dar si zile in care e complet mut sau conversatia lui se rezuma doar la ma, ta, ba si pa. Din punctul de vedere a doamnei care lucreaza cu el totul pare a fi in regula trebuie doar sa avem muuuulta rabdare.

Mergi la inceput