ce fac daca nu vor sa ma primeasca inapoi la servi

ce fac daca nu vor sa ma primeasca inapoi la servi | Autor: Danutza26

Link direct la acest mesaj

buna seara
in ianuarie mi se termina concediul maternal.mai exact pe 22.am vb cu contabila de la firma i-am spus ca vreau sa ma intorc la serviciu.nu mi-a dat nici un raspuns,a ramas ca ma suna sefii.m-au sunat si m-au intrebat daca nu vreau sa bage in somaj pt k nu ar vrea sa o dea afara pe cea care a stat in locul meu k e o fata amarata.eu nu vreau somaj pt k ar fi vorba de o suma f mica de circa 400 lei si o perioada mica cred 6 luni,pt k nu am decat aproximativ 5 ani pe cartea de munca.
ce trebuie sa fac,ei mai sunt obligati sa ma primeasca?
nu ar trebui sa-mi ofete cateva salarii compensatorii in caz ca raman fara servici?sau daca da eu sunt obligata sa accept?
va rog spuneti-mi daca stiti.am cautat pe internet noul cod al muncii dar nu am gasit mare lucru.multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are legatura datul afara a colegei cu somajul. De obligat sunt obigati sa te reprimeasca insa nu sunt obligati sa te tina. Desigur dace ei nu doresc sa te tina pot sa reduca postul tau si ajungi in somaj.
Salarii compensatorii pot sa fie obligati sa plateasca daca exista un act care sa-i oblige.
Noul cod al muncii il gasesti la mine pe site.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

sunt obligati sa te primeasca inapoi la serviciu. contractul tau de munca este suspendat, nu inceteaza cand intri in concediul de ingrijire copil pana la 2 ani.
nu renunta, ai dreptul sa te intorci la serviciu.
singura situatie in care pot refuza sa te primeasca este atunci cand postul pe care erai angajata a fost desfiintat si nu s-a infiintat altul identic sau asemanator.
acum, asta este legal, dar felul in care se vor comporta cu tine dupa ce te vei intoarce este alta poveste.

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Parerea mea este ca ar fi mai recomandabil sa iti cauti job. Vor face de asa maniera incat vei pleca singura. Eventual sa iesi pe art. 65 CM care iti da dreptul la somaj.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza26 spune:

multumesc pt raspunsuri
marius e dreptul meu sa ma intorc la servici
eu nu vreau sa-mi caut alt job,deocamdata,vreau sa ma intorc sa-i fac in ciuda colegei mele care nu ma suporta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nimeni nu contesta. Am spus doar ca nu ai nici o garantie ca nu vei fi concediata dupa exact 20 de zile. Atat doar.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Ba nu e chiar asa, pt concediere trebuie sa aiba un motiv. Intrucat vor sa tina postul nu pot invoca desfiintarea lui deci ar trebui sa aiba un motiv legal sa te concedieze. Tb sa te pregatesti de lupta dar nu de plecat acasa.


Marius nu mai da sfaturi cu nu ai ce face, ai dar trebuie sa te lupti pt ele. Daca vrei sa ajuti fata spune-i cum sa se fereasca de desfacerea contractului de munca etc, nu sa se resemneze ca i se intampla asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

As dori sa ii pot furiniza o cale legala de a evita un astfel de moment insa din nefericire legea permite. Singurul motiv pentru care nu poate sa-i desfaca contractul de munca este de necorespundere profesionala. Dar iti dai seama ca poate invoca orice alt motiv, desigur va iesi pe art. 65 ceea ce ii va conferi dreptul la somaj dar este simplu sa concediezi un om acum. Daca o va face sau nu, asta nu am de unde sa o stiu. Am precizat ca legal este posibil si daca nu va dori sa mai lucreze cu ea, nu vad de ce nu ar face asta. Atata doar.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

6 luni de zile sunt obligati sa te tina pe postul tau..sau pe un post similar, nu mai "jos" de studiile tale. persoana angajata pe posrtul tau, o poate angaja NUMAI pe perioada determinata...

6 luni de la intoarcerea ta se considera "perioada de reacomodare" si nu au voie nici macar "sa se uite urat la tine" pt orice disconfort creat tie, da-i in judecata!

Daca vrei sa o dai la pace in vreun fel cu ei, propune-le sa iti plateasca 6 salarii, cat ar trebui si ar fi obligati sa te tina pe postul respectiv..si sa te trimita si in somaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui vias

6 luni de zile sunt obligati sa te tina pe postul tau..sau pe un post similar, nu mai "jos" de studiile tale. persoana angajata pe posrtul tau, o poate angaja NUMAI pe perioada determinata...

6 luni de la intoarcerea ta se considera "perioada de reacomodare" si nu au voie nici macar "sa se uite urat la tine" pt orice disconfort creat tie, da-i in judecata!

Daca vrei sa o dai la pace in vreun fel cu ei, propune-le sa iti plateasca 6 salarii, cat ar trebui si ar fi obligati sa te tina pe postul respectiv..si sa te trimita si in somaj!

Mamica lui JR




Unde scrie ca nu are voie sa te dea afara (exceptie motiv de necorespundere profesionala)? Poate sa iti puna preaviz si de a doua zi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

in contractul colectiv de munca unic la nivel national art 76 (3) scrie ”Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.”

deci clar nu au cum sa te dea afara e si in contractul colectiv de munca la nivel nationalla care toate firmele, private sau de stat, sunt obligate sa se alinieze


Mergi la inceput