Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

Anca, trebuie sa te "cert" un pic. cap trecut spuneam de asta, aisarit peste mesaj, ntz ntz... . bine ca nu s-a lovit

sa imi spuneti sincer. Vi se pare potrivita poezia pt fetita de 2 anisi 11 luni???

Se-apropie Craciunul

Se-apropie Craciunul,
Vin’ sa te rogi cu mine
Iisus se naste astazi
Copile, pentru tine.

Se-apropie Craciunul,
Cu bradu-mpodobit
Iisus ne cere-n taina
Sa ne rugam smerit.

Se-apropie Craciunul
Vin sa te rogi duios
Sa cresti curat copile
Ca bradul de frumos.

eu cred ca e prea grea, problema nu e ca nu a stiut-o Ana, saraca a stiut-o, s-a incurcat un pic si am ajutat-o...dar mi se pare fff grea.

la serbare a fost frumos, ana a zis prima poezia, fara emotii ...m-a apucat plansul...nu imi vine sa cred ce fetita mare am. s-a bucurat ca a venit Mosul, a primit ceva papusa...nu prea a fost incantata, ar fi vrut o masina , dar s-a bucurat de cartea de colorat. am filmulet, o sa il uploadez si il postez pe fb

va

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


Mie mi se pare si lunga si cu cuvinte greu de pronuntat mai ales pentru un copil care vorbeste nu numai romaneste!
Oricum,ea mititica s-a descurcat de nota 20

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Gliana, mergem tughedar la cofetarie hai?????? Bai ce am mai ras!!!!!
Tu esti molipsitoare fata draga!!!!

Lori si tu la fel!!! Esti o comica si jumatate!!!!!!

Ma Gliana, dar da o ncolo!!! Chiar vrei sa ma prapadesc de ras????? Am citi postarea din capitolul trecut. Anca intrebai si tu cum ne incarcam bateriile si Gliana, hop top, raspunde pesleau, sex...... Esti cea mai tare!!!

Ramona, bine ca nu a cazut Iustin!! Cred ca ti a stat inima in loc cand l ai vazut gata gata sa cada!!! Vorba lui Betty, tre sa fim foarte atente!!

Lori felicitari pentru lungam si grasan!!!

Squirrelce bine sa mai auzim si de la tine!!! Hai mai des!!! Esti tare comica, soacra cu 3 nurori si mie imi plac persoanele care ma fac sa rad!!!

Navicula, cu intarziere iti multumesc pentru tortul cu crema de zahar ars!! Yammmmm, imi aduce aminte de mama, ea facea din asta!!! Sper ca verisoarelor le a placut tortul tau, ca mie tare mi a priit!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


Merci Miha!Mereu esti atenta cu toata lumea!

Si eu ,sincer,cred la fel:de sarbatori Imi tot a ta v-a fi,dar sa-ti spun ceva :eu simt uneori nevoia sa fiu fara Luca si-l las cu sotul si plec 30-60min singura de nebuna si apoi mi-e dor de el de nu mai pot si cand vin ma simt asa de vinovata ca stiu ca am fugit constient de el si-l pup si-l alint si...vorba ceea:rau cu rau ,dar mai rau e fara rauIl pupa mama pe el de frumos

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui fecian

Buna seara fetelor

Reusesc si eu din an in Paste...pardon Craciun sa scriu si eu un mesaj...ca altfel , ba copchii cer atentie exact atunci cand vreau sa scriu si eu sau se defecteaza magaoaia(aka laptopu') si nu pot decat sa ma uit urat la ea si ea sa faca si mai urat.
In fine, reusesc eu pana la urma....azi

Deci, am avut o perioada destul de plina si agitata, sincer bine ca a trecut.

Am aut primul control la noi acasa cu o tanti psiholog, fooarte dragutza, ce mi-a observat copilul si s-a mai si jucat cu Bitzu... Ei concluzia ei dupa 3 ore petrecute, pe care le-a resimtit ca 6 (a zis ca a fost pur si simplu extenuata...are copilul nostru o energie ceva de vis...parca nu l-as sti)
Deci concluziile ei sunt urmatoarele:
- copchilul meu NU are autism
- copchilul meu si drag si scump si toate cele e un copil foarte destept, care nu ca se considera ci E STAPANUL casei, inclusiv a nostrii, umilii lui servitori
- uraste absolut ORICE forma de autoritate, devine imediat refractar numai cand simte o vibratie de genul autoritar si nu iti mai face nika.
- are o trauma (si aici tind sa ii dau mare dreptate) de cand era mai mic, asociat cu schimbarea de domiciliu/ mediu/etc s-a agravat si foloseste mancarea ca mod de atentionare.

Multele nostre intrebari legate de :
I:- de ce nu vrea sa se joace cu copii de varsta lui?
R: Nu-l intereseaza! Ce a vazut ea, e ca noi ne jucam foarte mult cu el si pur si simplu copii de varsta lui nu au imaginatia unui adult si rabdarea/ disponibilitatea de a se lasa condus... Deci, el isi e autosuficient si nu e un lucru rau.

I: De ce nu vrea sa faca nimic din ce ii cerem?
R: Pentru ca l-am lasat noi sa creada ca el e seful, in concluzie noi trebuie sa ascultam de dorintele lui si nu invers.
(Aici e total vina noastra, caci traind intr-un mediu foarte restrictiv si punitiv am vrut ca al nostru cupil sa creasca liber de contrangeri si sa nu stie ce e pedeapsa...din pacate nici asa nu merge).

Legat de mancare: a avut o trauma foarte mare , insa nu ma gandeam ca poate tine minte ce i s-a intamplat la 6 luni...eu nu voi uita niciodata disperarea traita atunci si momentele acelea crunte...vom incerca cumva sa il facem sa treaca peste si sa accepte ca face parte din trecut si ca de acum totul poate fi altfel.

A mai spus ca el se simte tare bine cu noi, se simte protejat si iubit, deci nu ii lipseste siguranta familiala. Insa uraste casa unde stam ii e frica de ea (sincer si mie nu imi place deloc unde stam...si probabil i-am transmis cumva ura mea fatza de locul asta).

Sunt multe de spus si de facut, insa important e ca nu are probleme serioase...ma rog sunt serioase dar cel putin astea se pot rezolva. Cu rabdare si multa iubire si intelegere, se poate face.


Legat de Anutza...pai Anutza mea e o alta matza care o sa ni se urce in cap...Ce sa fac daca ii iubesc atat de mult? Prefer sa mi se urce in cap, sa isi dezvolte personalitatea ei proprie, sa stie ca ii iubim neconditionat (asta nu inseamna ca nu o sa o pedepsesc daca face prostioare...pedepsesc actiunile nu persoana ).

Azi, sa mai iesim din monotonie am fost la bazin, unde matzul a fost prin toate piscinele (sunt mai multe, de la simulator de valuri pana la jacuzzi si alte minuni). Pe Ana am dus-o la sectiunea bebei Ei... a fost teroare..i-a placut balaceala la nebunie. Vreo 2 ture am dus-o ca nu era chip sa o tin...nici de mancat nu a vrut sa manance ca era cu ochii numai la apa. S-a jucat si cu niste pustoaice, care au venit sa o pupe sa o mangaie...iar ea zambea si gangurea continuu...
La ora 4 am spalat-o, schimbat-o si i-am dat sa pape...papa si dormea in acelasi timp...dupa care a picat in front. N-a mai miscat...orice ii faceam era ok ca era moarta de oboseala...era rosie in obraji
Si matzul la fel ...pe la 5 am plecat de acolo si pana sa ajungem in autobuz, a picat si piticul de oboseala. Iar cand am ajuns acasa, evident amandoi s-au trezit lihniti de foame.

Bitzu a mancat cartofi prajiti si iaurt...iar Ana laptic din belsug

Acum toti eroii mei dorm in front[:P]

Eu va las ca am ceva treaba de terminat...va pup dragele mele si sa fiti cuminti pana data viitoare.

Aaa si sa ma laud, azi am dormit pentru prima data muuuult : aproape 12 ore...cu intreruperi dar totusi 12 ore! La 9 dimineatza dormeam cu fiica-mea nas in nas!


Felicia, mamica de 2 comori: (Gabriel) si (Ana-Maria)
viitorul suna bine, cu Ana si Gabriel


Where there is a WILL there is a WAY!


Felicia felicitari!Eu nu vreau sa zic,dar noi ti-am zisAi doi copii superbi,destepti,dar alintatiiiiii.Sa-ti traisca si ma bucur cand vii cu vesti bune,optimiste si mai si dormi cate 12 ore

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

La multe lunite fericite si pline de impliniri sarbatoritilor:

ELIZA-MARIA de babylicious

IUSTIN-ANDREI de babyblue

STEFAN-PAUL de Michelle_12



Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Neata, fetele! Adica,ma rog,buna ziua...:) Mi s-a incretit pielea pe mine cu pataniile voastre!! La cat sunt de paranoica eu cred ca o luam razna instant! Bine ca sunt bine bebeii si ca voi ati ramas intregi la cap!:)
Eu sunt pe fuga...ma impart intre aspirator, mop, haine de strans, bucatarie de facut bec ca am gatit aseara si nu am reusit sa imi pun toate in ordine... Intre timp am adormit galusca mica si i-am pus si legumele la fiert pentru piure. Cum mai am putin si trebuie sa fug la aeroport dupa soacra-mea, va pup din zbor, sa aveti duminica placuta si sa ne auzim curand cu bine!! Pupici

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998


F frumoasa poza de la avatar si....noroc cu soacra!

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

gliana, aoleu ce patanie nasoala. pe bune.:) saracul sotz ce s-a speriat.
adev e ca lissa ne a prevenit, deci trebuie cu toate sa fim f atente.:)
mie mi a cazut iustin de pe masa de infasat, este ff jos, pe o masuta mica si am un covor mitzos si f gros, nici nu si a dat seama, dar oricum....si am mai pov cum l-am gasit atarnat din pat...e greu sa i pazesti, dar decat maini rupte sau alte cele..mai bine.ufff

amaia, bine ai revenit. nici eu sincer nu stiam cine esti si n am sesizat dc ai scris vreodata ceva aici pe forum sau pe FB. imi pare rau dc te ai simtit exclus, dar sunt sigura ca dc te vei implica mai mult, mai activ, nimeni nu te va respinge doamne fereste.:)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Neata, fetele! Adica,ma rog,buna ziua...:) Mi s-a incretit pielea pe mine cu pataniile voastre!! La cat sunt de paranoica eu cred ca o luam razna instant! Bine ca sunt bine bebeii si ca voi ati ramas intregi la cap!:)
Eu sunt pe fuga...ma impart intre aspirator, mop, haine de strans, bucatarie de facut bec ca am gatit aseara si nu am reusit sa imi pun toate in ordine... Intre timp am adormit galusca mica si i-am pus si legumele la fiert pentru piure. Cum mai am putin si trebuie sa fug la aeroport dupa soacra-mea, va pup din zbor, sa aveti duminica placuta si sa ne auzim curand cu bine!! Pupici

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998



ai grija cu soacrele astea

pune-o la treaba sa sa sa

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)





Esti super zuzi!Imi luminezi ziua

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Citat:
citat din mesajul lui crudiutalida

Salutari si de la noi mamici !
Uram si noi la multe lunite sarbatoritilor zilei:

ELIZA-MARIA de babylicious

IUSTIN-ANDREI de babyblue

STEFAN-PAUL de Michelle_12
sa creasca mari ,sanatosi si cuminti ca FRUMOSI sunt!!!!
Of Gliana,imi imaginez prin ce ai trecut....bine ca a fost totul ok si nu s-a lovit printisorul!!!
Ce haioase sunteti fetele cand vine vb de soacre,eu sunt putin mai norocoasa ca a mea e in Italia si nu prea ma streseaza,a venit doar la botez...si atunci a stat numai cu fata in bratenimic altceva,dupa doua zile de stat cu ea s-a suparat ca ea a venit sa se distreze nu sa stea cu fata ca trebuia sa gasesc femeie sa stea cu ea cine sa le mai inteleaga pe soacrele astea?
Dar mai comenteaza si prin telefon....,cand suna si aude fata plangand incepe:vezi ca nu e bun laptele tau,pune mana si fa gris cu lapte de vaca si da-i feti sa manance....!!!!!....asa ca si eu stau bine la capitolul Soacre
S-a trezit strumfu si face ochii mari la mine...va pupam ca dam tati , imbracam fata si fugim la plimbare!!
Va uram o duminica placuta in continuare!!!

Talida,cea mai fericita mamica de Maria Alexandra(22 august 2011)


Mama ,dar ce soacra mai ai si tuEu sincer,ma faceam ca nu vad ca ma suna sau as fi spus ceva.La mine toate ca toate pana la copilul meu:accept sfaturi ,dar nu sa-mi bage ea .... in coaste!Cand ma gandesc ca si mie o sa-mi vina soacra prin aprilie stau si ma gandesc :OARE O FI BINE???

Loredana
mamica fericita de Alexia(20 Iulie 2003) si Luca(4 Iulie 2011)
http://lb1f.lilypie.com/tTMmm4.png
http://lbyf.lilypie.com/a3iqm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

eu n am apucat sa recuperez tot ce ati scris.:) ca vad ca aveti spor.

am retinut cateceva, paula felicitari pentru bobo, cred ca e cel mai ingenios baietel de pe forum, parerea mea, precoce foarte si cred ca esti f bucuroasa si mandra de el.

felicia, ma bucur enorm, enorm pt concluzia psiholoagei. ce trauma a avut la 6 luni??? dc ai mai pove, scuze, am capul in 10 directii si poate n am retinut. ma fascineaza ce pot ai retine la varsta asta sau ce pot intelege, incat sa devina o trauma.deci, dc nu te superi, imi poti pov si mie ce trauma a avut bitzu la 6 luni.
oricum vestile sunt exceptionale.:)

si eu am chestia asa cu casele, dc nu mi place o casa, nu pot sta in ea sub nicio forma si de multe ori trebuie sa te muti.eu candva am stat cu cineva intr o casa f intunecoasa si ciudata. si mi a mers totul ffff prost in perioada aia.cand am schimbat casa si..persoana, , totul a devenit excelent si la superlativ. dar oricum, retin sentimentul ala de casa nasoala, umeda, intunecata si incarcata de energie negativa.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

multumesc pentru urari si eu urez la fel puiului meu si lui liz si stefan.:)

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput