Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:


Fetelor, intru si eu dupa o absenta mai lunga, dar de o sapt suntem la bunici, iar aici singurul net pe care-l am e cel de pe tel, si mi-e greu tare sa scriu, pt ca nu stiu din ce motiv, dar f des imi dispare tastatura de pe ecran si apas alte chestii pe aici

Acum, de citit v-am tot citit (noroc de voi de am rezistat noptile trecute), dar nu cred ca mai retin prea multe.

Felicia ma bucur ca Bitzu nu are nimic grav, si ma bucur pt voi ca ati avut o zi asa frumoasa! Ai Povestit minunat!

gliana ma bucur pt tine ca te relaxezi intr-un mod atat de placut ; de patania cu Eric, bine ca e el bine...of Doamne
[red]Navicula[red] te felicit pt ceea ce ai facut pt verisoarele tale. Gestul tau va conta pt ele mult mai mult decat o hainuta pt bb!

[red]Lissa[red] felicitari Anei pt serbare! Poezia e intr-adevar destul de grea pt varsta ei. Si multumim de sfatul cu supravegheatul. Ar trebui sa-l aplic si eu, desi M nu prea se mai intoarce de pe spate. Dar sigur o va face iar cand nu ma astept.

[red]Anaemi[red] felicitari pt dintisorii lui Petru! 
Felicitari pt dintisori si Laurei si lui Ireth, si cui a mai fost harnicutz (tarziu m trezesc si eu...)

[red]Roxybarbu[red] - ai fost f tare la faza cu mobila! 

[red]Mamutz[red] felicitari lui Nectarie pt performante! El de mic a fost 'cu un pas inainte' (bine...acum e inapoi, dar asta doar pt ca vrea el ). Cat despre tine, nu stiu sincer cand apuci sa faci atatea feluri de mancare/zi, pe langa grija de copil (alaptat, igiena, jucat...) Bravo tie!

[red]Babyblue[red] - ma bucur pt rezolvarea caderii parului. Eu nu am apucat sa-mi fac nici macar masca de ulei de ricin, dar din fericire a inceput sa-mi cada mult mai putin par decat inainte. Poate o fi fost de vina si 'naparlirea de toamna'

[red]Florina[red] e bine ca vrei sa insisti cu programul. Spor si sa va iasa asa cum vreti! Imi place la tine ca se 'simte prin monitor' dragostea neconditionata pt copilul vostru (de fapt la f multe dintre voi se simte asta) si bunatatea ta!

[red]Amaia[red] nici eu nu-mi amintesc de tine de pe forum, dar te tin minte de pe fb. Nici eu nu-s prea activa din pacate, desi mi-as dori...poate ma mobilizez sa scriu mai des.

Altceva nu prea imi mai amintesc...

La Multe Lunite sanatoase pentru 
Stefan-Paul de Michelle_12
Eliza-Maria de Babylicious
Iustin-Andrei de Babyblue
Si cui se mai sarbatoreste zilele astea (mesajul asta e inceput de noaptea trecuta)

Despre noi: In primul rand, nu inteleg ce are Miruna, dar de aproape o sapt doarme f rau se trezeste f des. Acum e 2, si e deja a doua trezire, in cond in care s-a culcat pe la 23 :(
Ieri noapte s-a trezit prima data la 3, si apoi din ora in ora. Nu inteleg ce are si nu stiu ce sa-i mai fac. Un sfat ceva, va rog?

A dat de gustul degetului mare in gurita, asa ca stau numa cu o hii pe ea sa i-l scot. Stiti alte metode de-a o dezvata?

Si mai am o intrebare, legat de indemnizatie: voi cum stiti? Daca ai optat pt 1 an si te intorci la munca inainte sa faca bb 1 an, primesti prima de insertie (500 ron) pana face bb 1 an, sau pana face bb 2 ani?

Multumesc frumos fetelor si scuzati va rog mesajul asta kilometric...

Va pupam cu drag!


Mami de minune de fetita Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

hhheeeeeellooouuuu....uite cine a revenit, lulusor si Eric
Ma bucur ca v-ati distrat in concediu, ca tati a petrecut mai mult cu puiul , este minunat asta.
Ce ma doare este ca bb tot mai are buba. Vai asa rau imi pare parca ma mananca pe mine cand citesc ca nu i-a trecut. Ce Dzeu o fi lulusor? Prea demult are dermatita asta. Poate face alergie la un aliment mancat de tine....El papa numai LM sau si formula?
Eu va doresc multa sanatate si maine la medic sa-i dea tratamentul potrivit sa-i treaca repede. Bietul copil, e traumatizan, cred ca-l mananca tare rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

Ai vazut Miha ca esti molipsitoare, am scris de numai in seara asta.
Va doresc o noapte linistita, cu bebei cuminti si cand va treziti dimineata sa fiti voioase si sanatoase. Noapte buna!

Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)



Daaaaa si mai scrii si de doua ori acelasi mesaj :)))))))))



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

baby, ce frumos povestesti de Iustin, ma bucur ca se comporta asa cum tie iti prieste, vezi? Dzeu ne da exact cat putem duce

Vai, cat a fost de scumpa asta mica cu poezia ei.....bravooooooooo papusa

Navicula e super sa ai o soacra ok, a mea este tot ok, nu se baga absolut cu nimic in fam mea, nu da sfaturi daca nu cer, daca o chem vine sa ma ajute, este o tipa f la moda, este zilnic cu masina prin oras cu diverse treburi, fiind si presedinta uneoi asociatii a copiilor cu dizabilitati, dar este prea comoda, toata viata ei si-a bagat picioarele, cum se spune in barbati. Nu face mancare, cand erau mici sotul meu si cu sora lui mancau si ei mai mult rece. E o zapacita simpatica, nu stiu daca ma intelegeti. A citit o tona de carti, ai ce vb cu ea, in schimb e zapacita rau. L-a adus intr-o zi pe socrul la noi sa ne faca ciorba cu perisoare, ca el e tare priceput, eu eram gravida si stateam mai mult la pat si cand veni ora sa sune sau sa-l ia pe barbat-su nimic si nimic. Suna cu multa intarziere si-l intreaba ,,Mai, dar tu unde esti ca eu stau sub usa, chei nu am, unde dracu esti?" Deci ea a uitat complet ca l-a adus la noi, s-a dus 50 km acasa, nu si-a amintit de el deloc. Ei stau la casa la tara undeva..
Deci e o zapacita. Si cate mai face din astea...nu e prima ei tampenie de genul :))))))))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Michelle_12

Buna seara fetelor,


Adra, am "aterizat" intamplator pe blogul tau si mi-ai starnit atatea nostalgii cu povestioara ta Bradul . O multime de amintiri despre mos Gerila, banane verzi infasurate in ziar ca sa se coaca, cozile pentru diverse bunatati, cutii de lingouri de ciocolata si cum spui tu ciocolatelele cu fagure. Oare or mai exista? Ca nu le-am mai vazut.





mamica fericita a lui Stefan (18.8.11)


N-am mai vazut ciocolate dintr-alea. Intrebarea e daca le-ar mai manca cineva acum, dupa experienta atator gusturi diferite si delicioase, cate se gasesc la ora actuala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Daca vreo soacra deranjanta are nevoie de pereche, doar spuneti, il dau eu pe socrul meu, fara urma de regret

Legat de traumele pe care le pot suferi bebelusii, sigur ca se intiparesc, multe pe viata, chiar acum citesc o carte de psihologia copilului in care explica f clar si stiintific cum invata ei sa-si gestioneze emotiile din primele luni de viata. Ca un fel de foaie alba pe care noi tiparim ceva ce ramane tot restul vietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

Babylicious, taurita frumoasa, dar ce batranaaaaa esti, in 1082 te-ai nascut si inca esti asa frumoasa ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

La multe lunite Antonia de alinuff sa fii sanatoasa si mancacioasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Oxidoni eu stiu ca daca te intorci inainte de un an primesti stimulentul pana implineste copilul2 ani. Legat de trezit des noaptea poate nu-i place ca ai schimbat casa, cum se spune. Vezi sa nu-i fie prea cald, pentru ca eu mai pateam cu Paula cand mergeam la parintii mei si fiind incalzirea pe centrala cu lemn se facea la un moment dat foarte cald, prea cald, si atunci eram toti agitati. Sper sa treaca ca sa aveti sarbatori frumoase si odihnite.
Gliana m-am distrat de soacra ta. Mai bine asa mai zapacite decat cicalitoare. N-am vazut ca am postat de 2 ori mesajul, prima data mi-a dat eroare ca cica trebuie sa lasi 1 minut intre mesaje. Da' eu zic ca mai bine de 2 ori decat niciodata
adra_bell am citit, candva saptamana aceasta, si eu postarea ta cu bradul, foarte frumoasa. De cate ori citesc ce face Eva ma apuca o ciuda pe mine ca nu am reusit sa o duc inca pe Paula la gimnastica, la dansuri sau la inot, si asta din pura lipsa de mobilizare.

La multe lunite cu sanatate pentru Antonia de alinuff.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui navicula

adra_bell am citit, candva saptamana aceasta, si eu postarea ta cu bradul, foarte frumoasa. De cate ori citesc ce face Eva ma apuca o ciuda pe mine ca nu am reusit sa o duc inca pe Paula la gimnastica, la dansuri sau la inot, si asta din pura lipsa de mobilizare.


Alina , Paula Maria(9 octombrie 2007) si Luca Tudor (25 august 2011)


O poti duce din ianuarie. Eva merge din octombrie la dansuri, ii place f mult si mai scapam si noi de muntele de energie de care dispune. Dar sunt copii care vin plangand si pleaca plangand, nu le place si parintii ii forteaza. Am incercat sa o duc si la ceva muzica dar nu a vrut, ea ar fi dorit doar chitara.
Asa ca nu-i deloc tarziu, o poti duce pe Paula din ianuarie.
Tu nu esti pe FB?

Carmen, voi ati fost la ceva activitati cu Maria?

Mergi la inceput