Strumfi & prichindei iulie-august 2011 (29)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Salutare si de la noi


Adra asa cred si eu, mult prea grea pentru ea, i-am spus pana si educatoarei asta, raspunsul ei a fost:"pai o stie toata"...nu asta e ideea. Eu vreau sa stie una de varsta ei, usoara si draguta si care sa o inteleaga si ea.
Eu am invatat-o asta:
" Fulgii albi incep sa cada,
Mos Craciun ca sa ii vada
Sa stie de pregateasca
Bradul sa il impodobeasca
MOsule, tu sa vii
Cu multi saci de jucarii,
SA nu uiti de grupa mica
Chiar de este mai pitica
A-nvatat sa-ti spuna tie
Cantece si=o poezie"

Ana se distreaza tare cand o zie...fac film si v-o arat :D

Gliana ma bucur tare ca Eric e bine.

minolau bun venit in grupul nostru. Asteptam sa te cunostem atat [e tine at si pe Dariutza. feliciatri pt alaptatul exclusiv


Cristelle, multumescd e intrebare...din pacate tot racita e Anusca mea. Are nasucul rosu ca si Rudolf. Sa stii ca eu am multe chestii de la Munchkin si sunt tare multumita de ele. Ce mi-a placdut f mult si am folosit la Ana si urmeaza si la Filip au fost liguritele care se albsc cand mancarea e prea calda. la fel separatoarele pt cereale/lapte praf/ fructe uscate/etc

morenna mi s-a zbarlit parul pe mine...vai...bine ca a sosit sotul la timp. Ei ei...ia nu mai stati voi in umbra si veniti la taclale

Amaia ai de mine?? faci sarbatorile cu soacra??? Nu te invidiez deloc deloc

Miha odihna placuta. Sa stii ca pe pitici ii dor dintii nu numai cand ies din gingie ci si cand cresc in gingie

mamutz si eu tot racita sunt, iei ceva? Eu m-am saturat de nas infundat
crudiutalida si nu i-ai inchis niciodata teelfonul soacrei in nas??? ups...s-a intrerupt...INtrebam numa'. diferentele de generatii... . Apropo de asta, si eu m-am enervat azi cand o persoana apropiata mie mi-a zis ca iid a baiatulul antobiotice ca tuseste. I-am zis ca din cate stiu eu nu se da la asa ceva si daca pediatru i-a prescris, raspunsul ei a fost ca nu...ca ea asa stie ca se da antibiotice si cum avea aduse din RO, i-a dat. Baiatul are 1 an si 8 luni. Na...scoala din Romania

Lorialex da, f lunga poezia. Asa s--a descuract Anusca mea:



ramona multumesc, esti draguta. Eu nu le dau clasa americanilor, Anusca in schimb da . Pe strada am primit complimente

Gliana multumesc
mamutz in timp ce scriam mesajul tu faceai temperatura, deci...sanatate multa
andreea_tc, asa e...toate fructele cu p ajuta la digestie. Bine ca nu v-ati lovit si ati fpst pe faza

anda si eu zic sa nu te stresezi cu intorsul. O sa se intoarca si atunci sa vezi...

pufi vrem sa vedem si noi noua frizura

;lulusor iti recomanda produsele naturale de la California Baby, noi asa am scapat de tot de dermatita. Ana a avut in primele luni si mi s-a recomandat aceast crema. Nu este pe baza de cortizon. Cauta reviewsuri

navicula o dai pe soacra-ta la schimb??? Hai ma... uite ti-o dau pe a mea...gratis. Esti o norocoasa

pt restul fetelor o

La multi ani, Iustin, Eliza, Stefan


Miha, te-am intrebacut cu scrisul


Asa, despre noi, Ana tot mucoasa, eu la fel, sper ca F sa nu ia nimic. Filip e un zambaret, cucereste pe toata lumea, nu plange in timpul zilei mai deloc, se cere culcat si maraie sau se agita cand ii e foame. E un dragut, incepe sa ma mangaie pe fata si cum o prinde pe Ana o trage de par . Draguta de Ana nu il cearat dar il scuza in fata mea:" e mic mami si el nu stie".


Va



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Neata, fetele! Adica,ma rog,buna ziua...:) Mi s-a incretit pielea pe mine cu pataniile voastre!! La cat sunt de paranoica eu cred ca o luam razna instant! Bine ca sunt bine bebeii si ca voi ati ramas intregi la cap!:)
Eu sunt pe fuga...ma impart intre aspirator, mop, haine de strans, bucatarie de facut bec ca am gatit aseara si nu am reusit sa imi pun toate in ordine... Intre timp am adormit galusca mica si i-am pus si legumele la fiert pentru piure. Cum mai am putin si trebuie sa fug la aeroport dupa soacra-mea, va pup din zbor, sa aveti duminica placuta si sa ne auzim curand cu bine!! Pupici

Alina Sofiei Elena -23.06.2011 si a Mirunei Andreea -24.02.1998



ai grija cu soacrele astea

pune-o la treaba sa sa sa

mamica fericita a doi copii minunati Eric (26.08.2011) si Cristina (07.07.1992)






imi place cum gandesti!:))))

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Neata pe 10 carari si de la noi!

Desigur, am mers la nani pe la 2.30 aseara, vorba ta Anca, am fost relaxata, odihnita si cum m am pus la somn iaca si Imi s a trezit! A papat, s a pus din nou la nani si credeti ma ca la ora 4.30 s a treit si s a pus pe un plans, fereasca Dumnezeu!!! Am inceput si eu sa plang cu ea!! Noroc ca e duminica si sotul nu merge la munca si a luat o eu. I am zis ca sunt foarte stresata cand ea plange si nu ma pot controla. A luat o el, a plimbat o, ce nu i a facut.... O ora jumate a plans intr una!!!!!

A adormit la ora 6, dupa ce am pus o la san!! In toata aceasta ora jumate, am mai pus o la san, dar nu vroia si basta!! Cand am pus o ultima oara a papat bine si a adormit adanc!! Saracuta!! Mi era atat de mila de ea!! Doamne in momente din astea, ma cuprinde o jale, pur si simplu imi vine sa urlu si sa strig la cer de ce trebuie exact ea sa planga asa rau!!

Am doua motive pe baza carora sa pun acest plans:
1. aparitia dintilor (cu toate ca multe dintre voi, spuneti ca bebeii vostri plang, dar dupa o noapte de plans, se vede cum dintele a dat!!! La noi nu se vede alt dinte decat cel de la nastere!
2. ieri iar m am dus cu sotul la fotbal si inainte, ca sa i las soacrei lapte, m am muls la ora 10 dimineata. Am scos 100 ml si l am pus la frigider. Mai pe la 2 am zis sa ma mai mulg o data sa mai scot. Si am scos 60 ml si l am amestecat cu cel din frigider, dar din aceeasi zi. Apoi l am mai pus la frigider 1 ora, dupa care l am scos sa se incalzesca un pic inainte de a i l da soacra mea.
Totul a fost ok ieri, dar dimineata iaca cu ce m am trezit!!! A plans incontinuu 1 ora jumate!!!!
Sotul zicea ca de la gaze, dar cine stie ce avea saracul copil!!!

Acum desigur ca sunt terminata de somn. M am uitat la telenovela si ma gandesc sa ma duc inapoi sa ma culc.

Urez la multe lunite sarbatoritilor zilei:

ELIZA-MARIA de babylicious

IUSTIN-ANDREI de babyblue

STEFAN-PAUL de Michelle_12

Multa sanatate si bucurii in viata piticilor!!

O duminica minunata va doresc fetele!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


mai miha, dar tu mai ai putere sa te uiti la telenovela cand ti e somn???

eu cred ca le ai cam amestecat cu laptele alea muls la ore diferite.
sa stii ca iustin de la burta si partzuri si gaze are cele mai nasoale crize de plans ale lui.
nu stiu cum o fi de la dinti, ca la noi nu se anunta nimic, dar eu una stiu fff bine ca iustin nu suporta sa fie constipat si sa aiba gaze pe care sa nu le poata elimina. atunci avem show. se screme si plange uneori de ma doare capul. dar ala, e intradevar un plans care ma scoate din minti. vezi poate imi inca are o forma de colici.
eu ii dau si acum lui iustin infacol. pt ca elimina bine partzurile si nu se mai screme.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui morenna

dupa ani si ani
si eu ca si celelante 2 fete va citesc mai mult di umbra pt ca imi e mai greu cu scrisul ca al meu sot pune monopol pe calc.asa ca atunci cand prind timp va citesc doar de scris nu mai am timp ca citesc seara tarziu
in alta ordine de idei multumesc fetelor care si mi au felicitat strumful la implinirea celor 4 lunite,le urez si eu la toti strumfii odiseeei la mult lunite pline de bucurii
imi pare rau fetelor de patania cu ai vostrii bebelusi bn ca nu a fost nimic rau,si mie mi s a intamplat cam acum vreo 2 sapt.sa l las in pat pe perna si langa era pilota strANSA ,AM PLECAT PANA LA BUC.PT 5 MIN ,NOROC CA INTRE TIMP S A INTORS SOTUL IN CAMERA PT CA AL MEU STRUMF CAZUSE CU FATA INTRE PERNA SI PILOTA SI NU MAI PUTEA RESPIRA,of doamne ce sperietura am tras era rosu la fata ca racul,si acum cand imi amintesc mi se face pielea de gaina,de atunci nu l mai las in pat singur nici o secunda il pun la el in patut si stau mai linistita asa ca va rog aveti grija sa nu patiti si voi
fecianma bucur mult ca Bitzu al taU E OK ,felicitari pt ziua de relaxare pe care ati petrecut o
mihatu esti o scumpa ca iti faci timp si raspunzi la fiecare in parte si nu uiti niciodata de zilele bebelusilor nostri,si pe Imi sa nu mai fie asa plangacioasa si sa o lase pe mami sa doarma ,of ca bn zici ca si eu intru in panica cand plange9(de doar sunt pesti ca si tine)
of capul meu e vraiste ca nu tin minte tot sa va scriu si eu la fiecare in parte,oricum toate mamicile si ai lor bebelusi si bravo pt progresele lor
noi am inceput diversificarea cam de 2 sapt cu suc de mar vreo 3 zile apoi am adaugat si suc de morcov,apoi am copt marul la cuptor si l am blenduit,dupa cateva zile i am introdus si banana in piureul de mar(asta ii place cel mai mult),dar din pacate s a constipa saraculsi asa se chinuie sa faca caca de imi vine sa mi dau una in cap ca i am dat atata sa manance mar cu banana,voi stiti ceva remedii impotriva consti[patiei?va rog astept sfaturi ca parca nu mi vine sa o sun aziu pe pediatra ca e duminica
cam atat de la noi deocamdaTA ASI FI AVUT MAI MULTE DE SCRIS DAR V AM SPIS STAU CAM PROST CU MEMORIA SI AM UITATSI ORICUM S A TREZIT SI STRUMFUL MEU,


fericita si implinita de mult iubit David Nicholas (09.08.2011)


incearca cu ceai de musetel. la iustin mereu da super roade.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

lissa, felicitari pt anusca. e clar ca le da clasa americanilor.
si chiar asa, paula a zis ff bine, la 2 ani sunt copii care nu vorbesc nimic, daramite sa mai recite poezii.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Babyblue, spune-mi te rog bebe Iustin incepe sa planga in somn si sa elimine parturi.Bebelina mea incepe dintr-o data sa planga, apoi se aud parturile si isi continua apoi somnul.Iar la putin timp dupa masa incepe sa o doara burtica, uneori chiar dupa primele inghitituri.Am spus dr si mi-a dat Senzime, dar se mare ca nu o ajuta prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Babyblue, spune-mi te rog bebe Iustin incepe sa planga in somn si sa elimine parturi.Bebelina mea incepe dintr-o data sa planga, apoi se aud parturile si isi continua apoi somnul.Iar la putin timp dupa masa incepe sa o doara burtica, uneori chiar dupa primele inghitituri.Am spus dr si mi-a dat Senzime, dar se mare ca nu o ajuta prea mult.


DA! uneori i s-a mai intamplat sa tipe usor in somn, nu chiar plans, sa traga un partz doua si apoi adoarme la loc.
eu ii dau si acum infacol de 3 ori pe zi.
lui iustin i se intampla uneori, nu mereu, sa aiba, n as zice colici, ci crampe dureroase, date cred de gazele pe care nu le poate elimina. atunci plange, se arcuieste de spate, se screme si se inroseste la fata. i se intampla mai ales dc o vreme, cateva zile, sau o sapt nu i dau deloc infacol, sau dc se constipa. impropriu spus constipa ca face in fiecare zi, dimineata. uneori nu face dim, ci seara si aia e o zi proasta pt el pt ca il doare burta.

de aia am zis ca singura prb a lui iustin, data poate de prematuritatea lui, a fost partea digestiva. a avut colici primele 6 sapt, nu dormea noptile mai deloc. apoi a facut reflux, voma in jet, i l-am rezolvat cu dormit pe perne la 45 de grade si LP antireflux si acum a mai ramas cu crampele astea care l apuca cand si cand, pana elimina partzurile.
la inceput ii dadeam debridat, care mie mi s-a parut genial. pe iustin l-a scapat de colici, ca asa am scapat, cu debridat. de cand i l-am dat, n a mai facut colici. in max o ora se calma.

dar da, iustin si acum mai are prb cu burta. cand si cand are crampe si plange, il legan, sau il tin pe burta, ii dau infacol si dupa ce elimina gazele se linisteste. si are 5 luni. n ar mai trebui sa aiba colici, dar asta e. ceva trebuia sa aiba si el.:)


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:


Lissa
ai o fetita superbaaa s-a descurcat MINUNAT!

Babyblue, exact asa se intampla si cu micuta mea.A vomitat si ea de cateva ori in jet si i-am dat Debridat ...nu a mai vomat apoi.Si a mea cred ca are crampe dureroase.Se arcuieste si ea pe spate cand o apuca durerile.Din acest motiv am avut cateva tentative esuate de ai introduce altceva in afara de lapte.Am povestit dr si mi-a spus sa-i fac eco abdominal.Alt pediatru mi-a spus ca nu e necesar.Miercuri am programare si nu sunt hotarata dc sa merg sau nu.ce informatii poate sa aduca o eco abdominala in acest sens!?Ca organele cred ca sunt la locul lor, ca doar s-au vazut la morfologie.Hmmm si chiar esti norocoasa...auzi sa dormi pana la 10.30, ai un puiut ffff intelegator.Eu as mai vrea sa dorm pana la 7, dar ea se trezeste mai nou la 5.30 si se frichineste, scoate dea auri, eurii si nu mai pot sa dorm, chiar de nu plange...si asa ravnesc la ora asta, ca oricum musai e sa ma trezesc la 7 sa plec la munca.

Sper sa incepem si noi sa stam pe burtica, am facut progrese in sensul ca accepta sa stea mai mult atunci cand o pun si chiar se joaca asa 5-10 min.Bebe Iustin e tare voinicut, daca deja se ridica in fundulet.Baiat mare ai, ce mai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Buna seara fetelor,

multumim tuturor pentru urari! Sunteti ca de obicei niste dragute . Ma cam simt prost ca nu reusesc sa fiu mai prezenta pe forum, se va felicit de aniversari. Va admir pe voi toate cele care scrieti in mod constant, pentru modul in care reusiti sa va impartiti timpul. Mare majoritate aveti mai mult de un copil si totusi gasiti timp pentru toate. Jos palaria, Doamnelor!
Eu una nu reusesc desi am doar una bucata copil, care pe deasupra mai este si cuminte si usor de ingrijit. Undeva fac ceva gresit, dar unde oare??

La multi ani Elizei si lui Iustin dar si puiutului meu Stefan! Sa cresteti cuminti si sanatosi

Acum din ce am retinut ca s-a discutat, andreea_tc, gliana, anca ma bucur ca incidentele cu bebei nu au avut urmari grave. Bebeii nostri au trecut de faza de "imobilitate" si trebuie supravegheati din ce in ce mai cu atentie.
Am trecut si noi ca prin urechile acului pe langa o cazatura. Stefan avea vreo 2 luni si urcand cu caruciorul pe o rampa cam abrupta era sa-mi cada cosuletul cu el de pe carucior. El tocmai plangea, a fost asa de socat ca a amutit instantaneu iar mie mi-a stat inima in loc, caci il si vedeam rasturnat pe asfalt. Dar se pare ca au ingerasi care vegheaza asupra lor, iar noi capatam in momente critice un fel de "supraputeri" si prezenta de spirit. Nu stiu cum am infipt mainile in cosulet si l-am prins. Mai nou am cosmaruri cand cobor pante, si-s pe asfalt frunze udate de ploaie...mi-e teama ca alunec si cad si scap caruciorul din mana si o ia la vale .

Pe scurt despre Stefan, acum la 4 luni are 6 kg si 64 cm si este sanatos si voios. Am facut vaccinurile pentru rotavirus, pneumococ si combinatia si le-a suportat bine. Se intoarce pe burtica in mod frecvent asa ca nu-l mai las nesupravegheat pe nicaieri, unde e in pericol sa cada.
A fost o coincidenta frumoasa astazi, ca in ziua in care a implinit 4 luni sa fie si cel de-al 4-lea advent, asa ca cele 4 lumanari le-am aprins astazi pentru el . Evenimentul l-am "udat" cu o lingurita de apa. Au fost primele picaturi de apa oficiale, servite cu lingurita. Neoficial "bea" de mult apa, fiindca la baita o tot suge de pe degetele. Primul contact cu lingurita a fost vineri, cand i-am dat-o sa o "guste". Desi vom incepe diversificarea la 6 luni, incep sa-l obisnuiesc cu lingurita de pe acum.

Fetelor, asa de mare ca saptamana asta nu mi s-a parut niciodata. Ne-am intalnit cu o familie de prieteni, parinti ai unei fetite de o luna, si mi s-a parut urias pe langa ea . Doamne cat de repede cresc!!! Deja mi-e dor de el nou nascut .

Adra, am "aterizat" intamplator pe blogul tau si mi-ai starnit atatea nostalgii cu povestioara ta Bradul . O multime de amintiri despre mos Gerila, banane verzi infasurate in ziar ca sa se coaca, cozile pentru diverse bunatati, cutii de lingouri de ciocolata si cum spui tu ciocolatelele cu fagure. Oare or mai exista? Ca nu le-am mai vazut.

Mamutz sanatate multa!

Lisssa sa-ti traiasca fetita frumoasa si desteapta!

Felicia ma bucura vestea legata de Bitzu! Poti in sfarsit sa te linistesti.

Lulusor imi place tare poza de profil cu Eric!

Amaia eu sunt poate printre putinele care o sa-ti spuna, ce noroc ca ai o soacra! A mea e trecuta in lumea dreptilor, nici macar nu am cunoscut-o. Oricat ar fi ele de nesuferite, isi iubesc mereu nepoteii si ei le iubesc pe ele. Asa ca din cauza lui Stefan, mie imi pare sincer rau ca nu am soacra. Mititelul are doar o bunica si o strabunica .

Miha o sa creasca Imi si o sa-ti aduci aminte cu atata drag de momentele cand era ea mica, cu tot cu crizele de plans! Asa ca rabdare si atitudine zen, ca o sa treaca mult prea repede perioada asta.

Cristelle, Amaia si Talida sunt adorabili Craciuneii vostri din pozele de profil!

Minolau bun venit si sa-ti traiasca strumfita!

Lori sa nu te mai simti vinovata pentru cele cateva momente pe care le furi pentru tine, departe de Luca. Un pic de detasare e buna si pentru tine si pentru el. In plus, este o ocazie sa petreaca si ei un pic de timp, asa singuri, ca intre barbati!

Babyblue cum te mai vaitai tu in timpul sarcinii ca nu se misca Iustin , uite ca scoate acum parleala. Bine ca nu a patit nimic, cand a cazut de pe masa de infasat!

Anda82 ca sa o faci sa stea mai mult pe burtica te poti aseza in fata ei sa-i faci diverse joculete ca sa-i intretii atentia, sau poti incerca sa o pui cu burtica pe o minge gonflabila de plaja si sa o rulezi in fata si in spate, la stanga si la dreapta. E un exercitiu bun pt intarirea muschilor si e si distractiv, insa trebuie sa ai grija sa o tii bine.

Si acum pun punct, ca scriu rar, dar cand scriu ma intind cat China.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_12 spune:

Mai vroiam sa va urez o noapte linistita si cu somnic mult si o saptamana minunata cu pregatirile pentru Craciun!

Pup gasca

Mergi la inceput